şükela:  tümü | bugün
  • osmanlı ordusunun 2. viyana kuşatmasından çekilirken bıraktığı topların eritilmesinden elde edilen ve yine avusturya'da bulunan stephansdom adlı büyük kiliseye ait 21 tonluk çan. türk çanıda denilmekte.
  • 1711 yılında imparator 1.joseph'in emriyle vaftiz edilmiş bir türk olan johann achammer tarafından döktürülmüştür. 17 ton ağırlığında ve 3,15 metre yüksekliğinde olan çanın üzerinde bulutlar üstünde aziz joseph, hz. meryem'in kutsal hamileliği ve aziz leopold kabartması bulunuyordu ve çan çeşitli armalar ve türk zaferi nişaneleriyle süslenmişti. 29 ekim 1711'de şehre getirilen çan ilk kez 26 ocak 1712'de vı. karl şehre girerken çalmıştır.
    2. dünya savaşında 12 nisan yangınında kuleden düştü ve paramparça olmuş, kalıntılardan yukarı avusturya (bkz: oberösterreich) eyaletinde başka bir çan yapılmıştır. bu yeni pummerin katedralin kuzey kulesine yerleştirilmiştir.
  • ilk versiyonu, osmanlı ordusu’nun ikinci viyana kuşatması’nda uğradığı bozgun neticesinde geride bıraktığı 300 adet toptan 208 tanesinin eritilmesiyle elde edilmiştir.