şükela:  tümü | bugün
 • necip fazil elinden cikmis bir kitabin da adidir dersek, ve bahsi gecen filmin senaryosu da bu kitaptan alinmistir dersek, hata etmemis oluruz sanirim.
 • "bu filmi veletken seyretmiş haluk kurdoğlu'nun sesine hayran olmuş ve bol miktarda ağlamış idik" desek de hata etmemiş oluruz..
 • mahkûm– etmeyin reis bey, siz ağlayamazsınız!ağlayabilseydiniz, anlayabilirdiniz!
  reis bey– siz de benim hakkımda hüküm veriyorsunuz.
  mahkûm– bir kere de ben vereyim reis bey; hem de sehpadan tepeden en yüksek kürsüden hüküm vereyim... siz merhametten acıma duygusundan yalnız kötülük doğacağına inanmışsınız. yerinde haklısınız. fakat ondan ne büyük iyilik doğacağını unuttuğunuz için, en büyük hakkı kaybediyorsunuz. rahmet kaldırılmış sizin kalbinizden... buz çölünden yol alıyorsunuz!

  reis bey– (dadıya)geldiğine iyi ettin! bende seni arıyordum!
  dadi– ne yapacaktın?
  reis bey– beni affetmeni isteyecektim.
  dadi– eğer seni affedersem yer yüzünde, suçu bağışlanmadık insan kalmaz!
  reis bey– yeryüzünde suçu bağışlanmadık insan kalmaması için beni affet!
  dadi– gözlerime kulaklarıma inanamıyorum! sen o reis misin?

  kumar oynayan ve her türlü pis ise bulasmıs kardeslere reis bey ayar verirken;
  reis bey– nasıl öldürürsünüz?.. göz! renk renk dünyaları, en yakın zerreyi, en uzak yıldızı gören göz... ona nasıl toprak doldurursunuz? kalp dediğimiz, bütün gücümüzü veren esrarlı tulumbayı nasıl kırar, parçalarsınız? bunları yapmayı bırak bir tarafa; bunları yapmak imkanı var ya; işte yalnız imkanı var diye nasıl dövünmez, yırtınmaz, tepinmezsiniz?.. gelin çocuklar, kumar masasına dizilip hep beraber ağlayalım!.. sebep mi istiyorsunuz? çok!.. gündüzün bitişinde gece, düzlüğün berisinde ayrılık, ekmeğin ucunda açlık var diye katıla katıla ağlayalım!.. çocuklar; dünya bir gözyaşı evinden başka ne olabilir? ağlayanlardan olmak dururken, üstelik ağlatanlardan olmak reva mı?

  ağlamamak elde değil
  http://www.youtube.com/…vjizvyzq-ui&feature=related
 • filmi; kitabın içeriğini anlatmakta son derece basarılı olmus bir necip fazıl başyapıtıdır. haluk kurdoğlu'ndan başka kimse o katı hakim rolünü kotaramazdı sanırım. yukarıda da belirtilen ağlayabilseydiniz anlayabilirdiniz cümlesine ek olarak "evlere merhamet boruları döşeyin" ifadesi çarpıcıdır. mutlaka okunması olmadı izlenmesi gereken bir eser.
 • merhamet konusuda rus edebiyatının haşmetine yaklaşmış, ama her şeyi ille tanrıya ya da müslümanlığın tanrısına bağlama hastalığı yüzünden eksik, yarım, bölük pörçük olan oyun.
 • başrol oyuncusunu, reis bey'ini ebediyete uğurlamış filmdir. ağladık, anladık.
 • (bkz: claire r reis)