• 3k ile film çeken insan.

kar-kamera-kars
  • (bkz: lal gece) ile berlin'de gümüş ayı kazanmış. tebrikler.
    http://www.hollywoodreporter.com/…ystal-bear-292375
  • edindiğim az izlenimle: geveze bir adam reis çelik. eser üreten biri için büyük talihsizlik. filminden* önce çıktı, ben bu filmimde şunu şunu anlattım dedi. dedi bunu harbiden.

(söz, yerinde ve icâbında büyüler. amenna. ama o yersiz "şunu anlatıyor(um)" sözü ucuz plastikten bir çerçeve olup eserin üzerine selobantla bir kere tutturulmayagörsün, her türlü inceliği ve enginliği def ediyor. eserle alıcısı arasında açılması gereken uçsuz alan öyle bir daralıyor ki ne büyü kalıyor ortada, ne davul tozu, ne minare gölgesi.)

üstelik filmdeki karakterin* de sonlara doğru çenesini düşürüyor çelik; karakter, bütün filmin vermesi gereken izlenimi birkaç cümleyle özetlemeye kalkışıyor. dramatik bir patlama süsü verilmiş olabilir bu birkaç cümlelik özetleme sahnesine, ne var ki o patlamaya giden yolu yeterince etlendirip tırmandıramayınca olmuyor işte, söyleyeceğimizi söyleyelim de bağlayalım'a çıkıyor o yol. neyse, mevzu yönetmenden filme kaymasın - ama bu temel falsodan kaçınılsa lal gece aldığı ödüllerle mütenasip bir minör zirveye yerleşebilirmiş. yamaçta kalmış.

kollarını şiire yeni çemremiş bir acemiye verilecek standart öğütlerdendir: arada düzyazı yaz, yoksa düzyazı şiire sızar, kurutur. belki reis çelik'in de kendince bir düzyazı yatağı bulup atması lâzım safrasını.
  • genç sinemacılara ve yönetmen adaylarına çok önem veren, yardımı esirgemeyen süper adam. eğer çekmek istediğiniz bir senaryonuz varsa kendisine götürüp gerekli yorumu alabilirsiniz. bırakılan senaryoları mutlaka büyük bir dikkatle okur, çok beğenirse nerdeyse her gün birlikte olduğu çok değerli yönetmen dostlarıyla*** tartışır, elinden geldiğince yardım etmeye çalışır. süper bir adam işte.
  • anlatmak istediği şeyleri kör göze parmak anlatmayı tercih eden ve çoğunlukla bu yüzden de filmleri başarısız olan yönetmen. tabii kötü oyunculuklar kötü yönetim de filmlerinde bol bol bulunmaktadır.
  • hoşçakal yarın adlı berbat filmle, eurimages'ı esaslı şekilde suistimal ettiği iddia olunan rejisör.

(anlatılanlara göre bu adam anılan filmi çekebilmek için eurimages kurumundan ciddi bir ödenek ayarlar. politik filmleri destekleme projesine filmi aldırır aldırmasına ama adamlara taahüt ettiği çekim süresi gelip çattığında ortada film adına henüz hemen hemen hiç bir şey yoktur. yumurta kapıya dayanınca çözüm elbette canhıraş bi çalışmayla abidik gubidik bi film çekip, "işte tamamladık" pişkinliğiyle vizyona sokmaktır. )

berhan şimşek'in kankası, alkol ve "sol" söylem insanı...
  • yanagindan giren kursun ensesinden çikmis, alman hastanesi'ne kaldirilmis, durumu iyiymis, konusabiliyormus. (bkz: geçmis olsun)
  • geçmiş bahar mimozları tadında yakın siyasi tarihten portreler resmi geçidi filmler yapan acınası yönetmen, dayaklık şahsiyet...
  • birgun tuncel kurtizle otururken "kurtiz aklimda boyle boyle bir fikir var" demis ve bunun uzerine bir saat icinde arabaya atlayip ardahan'in yolunu tutmuslar... bunun uzerine "bir reis celik anlatisi" tanimiyla baslayan "inat hikayeleri" dogmus... kendisi oyle diyor...
    yurdum anadolu solcusu... sicak, icten... ve en onemlisi de iyimser... eh biraz da capkin...
  • yeşilçam sineması'nın da sahibidir.
hesabın var mı? giriş yap