• reynmen kim amk demeye geldim fakat utandim dogrusu. aslan parcasi guzel bi video cekmis. ellerine saglik.
  • youtube türkiye'ye yakışmayacak derecede iyi bir izletidir. büyük emek söz konusu.
  • el babın nasıl iyi ve yaşanılabilir bir hale geldiğini gördüğümüz video. sıra afrinde. işgal edilen topraklar tekrar arapların olacak.
  • bildigin belgeseldir. onyargili actim yutubir mutubir diye ama iyi is cikarmis.
  • soyle vloglar cektiniz de biz mi ovmedik dedigimiz videodur,
    ciddi ciddi cekim, islenis, bilgilendirme, roportajlarla tam belgesel tadinda olmustur.
    bir cok haberciye adeta ders niteligindedir;
    onlar daha goy goy, sisirme, basma kalip, "cakma milliyetci" haber bultenlerini yapmaya devam etsinler.
  • öncelikle belirtmeliyim; bir youtuber'ı kâle alıp da ona beyefendi diyeceğim aklımın ucundan geçmezdi. ekşi sözlükteki suserlerın yazdıkları takdir cümlelerini okuyup reynmen beyefendi'nin yani nam-ı diğer yusuf aktaş'ın el bab'da çektiği videoyu izlemeye karar verdim.

marmara'nın büyük bir kentindeki ortaokulda öğretmenlik görevini sürdürmekteyim. ders aralarında bazen bilgisayar oyunlarından, bazen de izledikleri youtube kanallarından konuşuyoruz çocuklarla. dikkatlerini çekmek, onlarla aynı dili konuştuğunu göstermek için iyi bir yöntem. meslektaşlarıma avon kataloglarından ve şirin oğlunuza yapacağınız birinci doğum günü partisinden konuşmaktansa; biraz da olsa öğrencilerin ve şimdi birinci doğumgünü partisini yapacakları oğullarının ileride sürekli maruz kalacağı bu tarz içerikleri gözden geçirmelerini tavsiye ederim. neyse mevzu bu değil.

marmara'daki o ortaokulda bir öğrencim reynmen adlı şahsın videolarını heyecanla takip ettiğini söyledi. bu gün sol frame'de görünce ismine aşina olduğum ve öğrencimin neler izlediğini merak ettiğim için ilk entry'deki arkadaşın verdiği linke tıkladım. aşinaydım cismine ve sesine ama youtuber dediğimiz şahısların genelde evlerinin ya da güvenli çevrelerinin dışına çıkmadığı videolara alışkın olduğumdan şaşkındım da aynı zamanda.

marmara'daki bir öğrencim, tavsiye ettiği bir youtuber sayesinde beni eskiden görev yaptığım mardin'e götürdü. yolların bakımsızlığı, küçük bakkalların dekorları, imalathaneler neredeyse el bab'dakinin aynısıydı mardin'de de. o küçük çocukların kara kara gözlerindeki umutsuz bakışları da hatırladım. üzüldüm ama aynı zamanda da sevindim. bu reynmen beyefendi ister bu videoyu popülist bir bakış açısı ile çekmiş olsun, ister milliyetçi duygularla bir şeyleri ispat etmeye çalışmak için el bab'a gitmiş olsun, bu adamın milyonlarca takipçisi var ve kimisi de benim öğrencilerim ve öğrencilerimle yaşıt çocuklar. bu çocuklar ülkenin doğusunda nasıl bir yaşam sürüldüğünü gördü. 20 dakikalığına da olsa bunu gördüler.

bu tarz içeriklerin artması dileklerimle.
  • vice news'in yaptığı belgeseller gibi olmuş. helal olsun.
  • dün oturup izledim. yaklaşık 30 dkk'da orayı güzelce bizlere sunmuş, halkın ağzını aramış, valiyle konuşmuş, askerlerimizi ve bölgenin güç unsurlarını göstermiş.
    çocukla girdiği pazarlıkta güldürmüştür. kendisini sevmem, videolarını izlemem ama bu gibi yerlerin durumunu merak ettiğim için oturup izledim. bir de bunu jahrein'in yorumlaması altında izleyince daha iyi bir hal alıyor. insanların fikirleri çok önemli. böyle konular üzerine 100 saat konuşsalar dinlerim. strateji hastasıyım biraz. neyse efendim adam gitmiş, görmüş; türk insanının merak ettiği soruları hiç üşenmeden, çekinmeden aktarmış ve bizleri gururlandıran cevapları alıp gelmiş.
    halkın durumu içler acısı ama oradaki insanların tebessümü içinizi ısıtıyor.
    aynı durumu ruhi çenet'in hakkari'ye gidiş videosunda görmüştüm. yani bizlere uzak olan yerler aklımızda değil de keşke mesafe uzak olarak kalsa...
    gideceğim efendim. yazın memleketim kars'tan başlayarak doğu anadolu'da ve güney doğu anadolu'da birkaç şehrimizi gezip görmek istiyorum. umarım mutlu yüzlerle karşılaşır sizlere şehirlerimizin başlığı altında güzel entryler girebilirim :)

edit: bugün öğrendiğim bir haber ile youtube videoyu trendlerden kaldırmış. dünya karşı bize kardeşim!
  • güzel bir video olmuş, kendisini gerçekten hiç sevmem ama hakkını da yemem.

açıkça konuşmak gerekirse bu konuya -oraya gitmeden önce- çok duyarlı olduğunu düşünmüyorum, muhtemelen getireceği izlenme sayısı cezbetmiştir. daha önceki işleri ve içerikleri böyle düşündürtüyor bana, yanıldığımı da sanmıyorum. videonun bu kadar başarılı ve samimi olmasının sebebi de oraya gittikten sonra çekim esnasında, yaptığı işin ne kadar doğru olduğunu anlayıp mutlu olması. gittiği andan son ana kadar hissettikleri samimi şeyler olduğundan izleyiciye duygu çok iyi geçmiş.

youtube'da ve bilimum sosyal medya mecralarında videonun yanlı olduğuna değinenler var. bu yorumlara da katılıyorum, destekli çekilen bir videonun ortamı tek yönlü aktarması olağan. oradaki insanlar elbette hala zorluk çekiyorlardır, bir başkası da gidip onları anlatsın. önemli olan tohumu birinin atması, keşke her zaman böyle içerikler üretseniz de bok çukuruna dönmüş youtube'a girip video izleme motivasyonu bulabilsek.

sözün özü, takdiri hakeden bir iş olmuş.
  • ders niteliğinde videodur: kolpacılık 101
hesabın var mı? giriş yap