• aslında tam olarak bütün down sendromlular ölsün demediği açıklama.

down sendromu teşhisi konmuş doğmamış bebeklerin alınmasının ahlaki olarak doğru olacağından söz ederken ,aslında dawnkinsvari bir şekilde, alaycı bir cevap vermiştir. söylemin spekülasyondan uzak olarak değerlendirilmesi burada esas alınmalıdır. dawkinsi tanımayanların, uslubunun nasıl olduğunu bilmeyenlerin olayı yanlış anlaması bundandır diye tahmin etmekteyim.

down sendromlu bebek tanısı konduktan sonra hangi anne baba çocuğu için bunu ister, bu tabi ki yine aileye düşen bir karardır. genel çerçevede bakacak olursak down sendromluların yaşam standartları düşünülünce daha baştan bir karar almak daha doğru olur diye düşünmekteyim . *

edit:imla
  • adamın attığı tweet burada:

https://twitter.com/…kins/status/502106262088466432

haberin içeriğinde tweetler gerçek çevirisiyle verilmiş.

"bir kullanıcının, “dürüst olmak gerekirse, down sendromlu bir bebeğe hamile kalırsam ne yapardım bilmiyorum. gerçekten ahlaki bir ikilem” şeklindeki ifadelerine “kürtaj yaptırıp yeniden denersin. seçeneğin varsa, onu dünyaya getirmek ahlaksızlık olur” diyerek yanıt verdi."

dawkins'in görüşü size yanlış gelebilir ancak, "down sendromlular ölsün" demek ile "down sendromlu olacağı bilinen birini hayata getirmek yanlış olur" demek arasında dağlar kadar fark olduğu da bir gerçek. yalan yanlış başlık atmanın/açmanın insanları provoke etmek dışında bir anlamı yok.

edit: habertürk haberin başlığını "ingiliz profesörden tartışma yaratacak öneri!" olarak değiştirmiş. dün "down sendromlular ölsün!" yazıyordu.
  • müslüman çarpıtmasına güzel bir örnektir.

(bkz: #45135070)

altında "ingiliz profesörden tüyler ürpertici öneri" yazan bu haberi yapanlar ve onların zihniyetini paylaşan insanlar zaten baştan kürtaja karşılar. bu insanlar için, kürtaj ile doğması engellenenin down sendromlu olup olmaması farketmediği halde, böyle bir haber ile down sendromu hastalığını ve down sendromluları kullanarak, hem kürtaja hem de dünyada evrim ve ateizmin en tanınan savunucularından richard dawkins'e bel altı vurmaya çalışmışlar. kendilerinden beklenen davranışlar bunla, o yüzden şaşırmıyoruz. ama buraya da yazmak gerek, haber çarpıtmadır, yalandır. dawkins, down sendromlular ölsün falan dememiştir.
  • akp'nin gazetesi götünden görmüş haberi. çünkü hedef kitleleri çember sakallı, barbar yaratıklar.

dawkins'in yaklaşımı çok doğru. (bkz: genetik engellinin çocuk yapma bencilliği)
  • a: "down sendromlu bir çocuğa hamile olsaydım ne yapardım bilmiyorum. tam bir ahlaki ikilem."
    b: "aldırırsın ve tekrar denersin. seçeneğin varsa, çocuğu dünyaya getirmek ahlak dışı olur."
    c: "down sendromlular ölsün diyorsun yani?"

bu diyalogdaki gerizekalıyı bulunuz.
  • adamın söylediğini çok yanlış anlayıp yorumlayarak açılan başlık ve elbette gazete manşeti. tabi bunun nedenini anlamak zor değil. "ateist dawkins'e bak yazık gariban hasta insanlar ölsün diyor, vicdanı yok allah inancı olmayandan korkacaksın işte! düşüncesi bir çok insanın kafasında şekillendirildi. medya üzerine düşeni yaptı!

adam var olan down sendromlular ölsün demiyor, dünyaya down sendromlu insanlar gelmesin diyor. yani down sendromlu yaşamak zor olduğundan, dünyaya bu şekilde gelmeyi bir canlı hak etmiyor diyor. bana kalırsa da olaya gayet mantıklı yaklaşıyor.dünyaya hasta bir birey getirmek, "bir cana kıymak günahtır" ya da "doğsun ben bakarım" düşüncesiyle yaklaşmak bencillik oluyor.

ama kim ne anlamak istiyorsa onu anlayıp "gerçek islam bu değil"e karşılık vermek için "gerçek ateizm bu değil"ler havada uçuşacağa benziyor.
  • internet gazeteciliginin bir baska muhtesem ornegi. sonra "niye bize yavsak basin diyorlar :/" diye dusunun tabi siz. sosyal medyanin gazetelere vurdugu darbenin, gazetelerin satislarindaki dususun cok yerinde oldugunu gosteren sacmalik.
  • ekşi sözlüğün ne kadar değişken olduğunu gösteren söylemdir. aynı şeyi dindar (müslüman) bir insan demiş olsaydı burası sayfalarca hakarete varan eleştirilerle dolacaktı fakat dawkins söyleyince zorlama savunmalarla doldu. bu arada dawkins ile aynı görüşteyim.
  • adamın dediği kürtaj tartışmasına önemli soru ‘o bir insan mı?’ değildir. asıl sorulması gereken ‘o acı çekecek mi?’ olmalıdır.
    bizimkilerin anladığı (bkz: down sendromlular ölsün stanford'dan selamlar)
hesabın var mı? giriş yap