• kesinlikle ve kesinlikle yerinde olmak istedigim insan. tabi onun yerinde olmayi kim istemez? hem gez, dolas, binlerce farkli mekani gor, yeni insanlarla tanis, italya'da enfes yemekler ye, guney fransa'da guzel saraplari tat hem de ustune para kazan.* saka bir yana, isini duzgun yapan adam. cektigi videolarda yakaladigi gorsellik, kullandigi muzik uyumu ve anlattigi tarihi-kulturel bilgiler gayet guzel ve yeteri kadardir.
  • varligindan youtube uzerinde norvec aramasi yapmamla biraz once haberdar oldugum adam. adam gercekten ustte de soylendigi gibi dunyanin en guzel isini yapiyor. soyle ufaktan videolara baktim da sayisiz video var. bos zamanlarimda oyle bir izlerim ki bunu ve liste yaparim ki gezilecek yerler diye aklimda .. oncelik kesinlikle norvec.

ingilizce biliyorsaniz mutlaka izleyin videolari youtube uzerinden.

https://www.youtube.com/…l/ucchgih8tc4stmbfnmq5pddg

videolara alt yazi secenegi ve hd kalite. daha ne olsun. saygilar rick reyiz.
  • son terör saldırısına rağmen türkiye'ye gidin, güvenliğinizden endişe etmeyin demiş abi.

https://www.facebook.com/…10154068157267745/?type=3
  • avrupa şehir gezileri videoları ararken tesadüfen keşfettiğim işini güzel yapan adam. valla kıskandım. kanalı için:

https://www.youtube.com/…l/ucchgih8tc4stmbfnmq5pddg
  • amerikali avrupa gezgini. abd'de avrupa gezisi denildiginde akla bundan baska biri gelmez. tv programlari da gezi rehberleri de meshurdur. avrupadaki bazi noktalarin abd icinde meshur olusu tamamen bu adam sayesindedir. ornegin cinque terregibi.
  • bu adam evet hepimizin imrendiği bir şey yapıyor fakat gel gelelim bizim yapamayacağımız düzeyde yapıyor gelin kabul edelim hacılar.

adam kesinlikle yargılamıyor gittiği yeri, tek ama tek amacı gezip görmek ve anlatmak. son derece objektif, son derece kabullenerek yapıyor bunu. mesela ayasofya'ya girip de kahrolası müslümanlar edebiyatı yapmıyor, israil gezisini izleyin, ne israil'e ne filistin'e en ufak bir gönderme veya sorgulama göremezsiniz.

dünya'nın her yerine gidip de bu denli tarafsız kalmak zordur bir çok insan için. zira bu adam görüp foto çekip instagram'a koymuyor, güzel güzel kendi ağzından anlatıyor. bu şekilde güzelce anlatmak da takdir edersiniz ki kültür birikimi ve erdem ister, zeka ister.

mesela türkiye gezilerini izleyin, doğusundan batısına her yeri gezip gören bu abi ne biz türkler'i ne de doğuyu gezerken kürtler'i rahatsız edecek laflar etmiyor.
  • youtube kanalı şahane olan amerikalı gezgin. 1 saat önce yüklediği “european festivals” videosunu biraz önce izledim. inanılmaz beğendim ve kesinlikle avrupa’ya seyahat düzenlersek festival dönemlerine denk getirmeye çalışacağım. hem çok öğretici hem de çok eğlenceli bir video olmuş.
  • az önce lizbon belgeselini izleyerek tanistigim harika calismalar yapan belgeselci bir abimiz.
  • gittiği yerleri yaşayarak anlatan öncesinde gideceği yer hakkında dersine çalıştığı her halinden belli olan donanımlı bir gezgin. italya gezisini izledikten sonra bir şeyler yazmak istedim kendisi hakkında. italya gibi muhteşem kıyılara, doğaya ve mimariye sahip bir ülke bu kadar iyi anlatılamazdı, neden diye sorarsanız kendisini geri planda tutarak o ölçülü ve bilgili sesiyle sanki bir anlatıcıdan ziyade çoğu zaman aklınızdan geçen şeyleri dipnot vari betimlemelerle vermesi ve bunu yaparken çoğu zaman aklınızı okuyormuşçasına büyük bir nesnelik ve titizlikle gittiği yerleri sunması harikaydı.
    böyle gezi programlarını sunan insanlar çoğu zaman subjektif ve yüzeyseldir. örnek veriyim işte burası da bir kale şurada bir heykel ne güzel bir manzara gibisinden. ama bu adam her defasında sanki bir gezi romanı anlatıcısı gibi büyük bir ustalıkla yapıyor işini kitap okur gibi izliyorum kendisini. ders niyetine okullarda gösterilmesi gerekiyor.
  • çok kaliteli işler yapan gavur seyyah. ingilizceyi mükemmel kullanıyor, tane tane, kısa, sade öz ve tecvitli konuşuyor. yaptığı işten keyif aldığını hissettiriyor. çektiği videoların her biri en üst kalite, belgesel niteliğindedir.
    bizdeki aç gezginler gibi değil. gittiği yerlerin yerel mutfakları, bu abimiz için amaç değil araç.
hesabın var mı? giriş yap