• "ben insanlar için bir umudum.çünkü bana bakan biri -bu adamdan bile birşey olmuşsa benden haydi haydi olur- diye düşünmelerini sağlayabilim"
    diye bir laf etmiş kişi.
  • baby i don't care hadisesi out of the past filminden geliyor. zira rüzgarlı deniz kıyısında jane greer'in anlattıklarını ilgiyle dinlerken, o anki aşkın/hatunun yoğun çekiciliğine kapılarak bu sözü söylemiş ve yarenin dudaklarına yumulmuştur. filmi izlerken dahi 'bunu kesin hatırlanan repliklere yazarlar' diye düşünülmüş, nitekim replik oyuncuya atfedilen favori cümlelerden biri haline gelmiştir. ve fakat bunun dışında da robert mitchum, karizmatik/cin görünüşü, ses tonu ve teatral kabiliyetiyle döneminin büyük yıldızlarından biridir.

hakkında sıkça adı geçtiği için de bahsedelim. the night of the hunter'daki love ve hate dövmeleriyle bir vaizi oynadığı sahnelerde parmaklarını içiçe geçirerek inandırıcı olma taklidi yaparken, kasıtlı bir şekilde inandırıcı olmamayı başarmasıyla beni benden almıştır. üç çocuğu vardı, kardeşi john da pek parlak olmasa da oyunculuk yapmıştı, son olarak bir oscar adaylığı da vardı. 97 yılında aramızdan ayrıldı ne yazık ki... ne janti, ne güzel abimizdin sen robert mitchum!
  • amerikan yerlisi kanı da taşıdığı iddia edilir. maçoluk timsalidir.iri yapılın bedeniyle hep gurur duymuştur. patlak görünümlü gözleri daha sonralarda tedavi gördüğü alkolizm ve kronik uygusuzluk nedeniyledir. bir seferinde kırık burunlu bir köpek balığına benzediğini kabul etmiştir. marihuana kullanımı nedeniyle hapis yatmış ilk büyük hollywood starıdır. büyük projeleri reddetmese belki çok daha büyük olacaktı. çok başarılı performanslarına rağmen oscar alamamıştır.night of the hunter , out of the past en göze çarpan filmleridir. cape fear'daki performansı olağanüstüdür. ölümünde sonra cesedi yakılarak savrulmuştur.
  • holivut aleminde hakkı olan yerde konumlandırılamamış bir aktördür zannımca robert mitchum. river of of no return deki performansı ile john wayne'e bile cool western adamcığı nasıl olunur gösterebilmiştir. ama pek erkek güzeli olmamasındanmıdır nedir jön desen jön olmamış acaip yeteneği de öyle çok para etmemiştir dikkatsiz izleyici gözünde. "ha robert mitchum, aslandır tabi canım, büyük oyuncu" denir adı geçtiğinde o ayrı.
  • film-noir daha bir karizma, daha bir kötü ise bu adam sayesindedir. out of the past'te çok güzel bir oyunculuk sergilemiştir, filme sıra dışı bir hüzün katıyor bu adam.
  • 6 ocak 1917 doğumlu olup, henüz çocukken demiryolu işçisi olan babasını kaybeder. kavgacı haylaz bir çocuk olarak tanınır ve en son okuduğu liseden de atılır. ablasının ısrarları üzerine ucundan kıyısndan tiyatroya bulaşmaya başlayınca çeşitli oynlarda rol alır.when strangers marry adlı filmde ilk olarak yıldızı parlar. jane gergerle başrolu paylaştığı 'out of the past' sinema kariyerini özetleyen film olmuştur.
    bbc de katıldığı tv programında sunucunun sözünü kesip 'bak ben iki türlü rol yaparım, biri at üzerindeyken öbürü de değilken' diyecek kadar 'cool' olan mitchum etkileyici ses tonu yla üç single iki de albüm yapmıştır.
  • "affedersiniz, o duvardaki resim robert mitchum mu yoksa ailenizden biri mi?" adlı soruma "ahahah !o türk bir ressamın. adı da 'ailenizin bir ferdi olarak robert mitchum' " cevabı aldığımda, bonkör ev sahibi derhal içeri gidip çerçeveli bir mitchum posterciği hediye etmişti. ressamla aramda kurulan 'dehşet' telepatik dengeler bir süre konuşulmuş sonra da arada kaynamış gitmişti. kötü adamdan ziyade gerçekçi bir dashiell hammet, bir leo malet , bir raymond chandler karakterini andıran mitchum, sahip olduğu doğal koolluk sayesinde gönül telimizi titretenler programımızın onur konuklarından olmuştu. gregory peck'e, (the real) max cady olarak musallat olduğunda "tüh hangisini tutucaz" başlıklı münazaralarla vaktimizi harcatmıştı. garibim peck sonra ingiltere fonunda evlatlık şeytan çocuk damien ile 'iyiler vs. kötüler' savaşındayken ise onu tutmuştuk elbette. ama konumuz bu değil. mitchum yaşasaydı kendisine ahir zamanlarımızın hangi polisiyesinin film uyarlamasında rol verilmesi gerekir türündeki pazar eğlencemde lawrence block'un matthew scudder'ını canlandırabilecek yegane aktörün kendisi olduğu sonuca vardım. elbette, scudder'ın alkolik olduğu zamanları daha iyi canlandıracağına eminim. jim jarmush'un dead maninde göründüğü zaman da emindim gerçi.
  • el dorado (1966) filminde sarhoş şerif rolüyle iyi (?) adamı canlandırmış olan yetenekli aktör.
  • (bkz: gül kardeşler)
    asıl adıyla (bkz: brotherhood of the rose)
  • waiting for sunset adli 1995 yapimi filmde canlandirdigi karakterle kendisine bir kere daha hayran olunasi oyuncu.
hesabın var mı? giriş yap