şükela:  tümü | bugün
 • buffy the vampire slayer'ın son sezonunda karşımıza çıkan ve yeni sunnydale lisesinin müdürü olan karakter.
 • kendini seksi olarak tanimlayan btvs karakteri. bize büyüklerimiz "sen kendini övme, ayiptir, birak, seni baskalari övsün" derlerdi ama elin amerikalisi nerden bilsin?
 • bir vampire slayerın oğlu olma ünvanını taşıyan tek insan evladı. annesini spike'ın öldürmüş olması ikisinin arasında yakın zamanda sağlam bir olayın patlayacağı izlenimini vermektedir.
 • hitchcock un filmleri ve aynı kitabın tekrar ele alınmış, eleştirisel bütünleyicisi olan hitchcock sineması nın yazarı. hitchcock u ve filmlerini auteur kuramıyla, yaşamı ve ilişkileri temel alarak inceler. bir zamanlar fazla ciddiye alınmayan bu muhteşem dehayı en iyi çözümleyen insanlardan birisidir wood.
 • buffy the vampire slayer'in yedinci sezonunda sunnydale high school'un yeni mudurudur. ayni zamanda spike'in new york'ta 70'li yillarda oldurdugu slayer'in oglu.
 • 1993’de ingiltere’de doğdu. cambridge üniversitesi’nde öğrenim gördü. abd’li sinema yönetmeni ve yapımcısı hawks hakkında yazdığı howard hawks (1968) adlı kitabıyla tanındı. sinema dergisi cineaction’ın kurucu editörlerinden biri olan wood, çeşitli dergilerde sinema eleştirileri ve birçok kitap yazdı. 1997’de toronto’da york üniversitesi’nin film ve video yüksek lisans bölümünde dersler vermeye başladı. wood'un başlıca kitapları: ingmar bergman (1969), hitchcock's films (1969), michael walker’la birlikte yazdığı claude chabrol (1970), the apu trilogy (1972), hitchcock's films revisited (1989), hollywood from vietnam to reagan (1986), sexual politics and narrative film: hollywood and beyond (1998) ve rio bravo’dur (2003).
 • hitchcock'un filmleri adlı kitabına yazmış olduğu alışılmadık uzunluktaki önsöz ve giriş bölümlerinde hayatını en ince ayrıntılarına kadar gözönüne sermiş, yıllar süren evliliği süresince baskıladığı eşcinselliğinin yaptığı patlamayı ve bunun boşanma ile sonuçlanışını tüm detaylarıyla anlatmıştır. özel hayatını bu şekilde öne çıkarması, aynı bölümlerde resmedilmeye çalışılan göstergebilimsel sinema eleştirisi yergisine bir şekilde bağlanabilmektedir. zira wood, her ne kadar döneminin çocuğu olsalar da yazarların niyetleri ve anlatmak istedikleri ile ürünlerinin arkasında duran özneler oldukları fikrinden sonuna kadar vazgeçmemiş, bu nedenle de lacan'ın şaha kalktığı bir düşünsel atmosfer içinde kendini oyunun dışında bulmuştur. hitchcock nasıl filmlerinin yaratıcı öznesi olarak tanımlanması gereken bir auteur ise, yazarımız da tıpkı onun gibi metninin yaratıcısıdır ve bu metne anlam vermek isteyen okuyucunun işi, yaratıcının yaşamını meydana getiren belli başlı unsurlara aşinalığının artması ölçüsünde kolaylaşacaktır.
 • hiçbir filmi tam olarak beğenmez. beğenmediğini de sadeleştirme yapmadan sertçe ifade eder.
  uzun ve birbirine iki nokta üstüste, noktalı virgül vb. gibi işaretlerle bağladığı cümleler kurup bunları da birbirinin içinde kullanarak söylediğini anlaşılmaz hale getirme ustasıdır. bu sayede aslında kimsenin akıl edemediği saptamalar yaptığı sanılsa da "bu ne biçim film böyle" "bir günlük hayatımı çeksem bundan iyi film olur" gibilerinden yorumlardan öte birşey vadetmez.
  ya da çok kızdım şimdi öyle geldi bana.
 • 18 aralık 2009 tarihinde 78 yaşında vefat etmiş ünlü film teorisyenidir.
 • hitchcock's films adlı meşhur sinema kitabı truffaut'nun amerikan gecesi (la nuit américaine) adlı filminde görünen müteveffa akademisyen. bu filmde truffaut sevdiği yönetmenlere birer birer anıt diker: hitchcock, godard (bu filmin ardından iki dostun arası limoni olacaktır), bergman, bunuel, dreyer vb.