şükela:  tümü | bugün
 • kendileri hırstan gözü dönmüş bir damat oldugundan herhalde, mimar sinan nefret ederdi bu zattan. adina cami yaptirma emri gelince dunyanin ilk apartman camiisini inşa etti. cami dar bir merdivenle çıkılan birinci kattadır. bunun üzerine rüstem paşa üstadımızı paşa babasina* şikayet edince kelle korkusundan bu camiyi en güzel çinilerle kaplar mimar sinan. buradaki çinilerin bugün bile eşi benzeri yoktur.
 • bu nemrut vezir* edirnede bir de kervansaray yaptırmıştır koca sinan a. dışında 20 kadar dükkanı içinde de 2 adet avlusu olan bu bina biraz* restore edilerek tam bir taşra oteli haline getirilmiştir. edirne nin en iyi oteli olduğu söylense de odalarda sabun, tuvalet kağıdı bulunmaz. güzelim avluları bakımsız vaziyettedir. lobisi bile yoktur çünkü en buyuk salonu bilardo salonu ve internet cafe karışımı bir hale getirilmiştir.
 • saibeli bir vakifin kurucusu vezir. nitekim bu vakifin yatirimlarinin** hizmetlerini ** astigi iddia edilir. ticaretle hafif takintilidir, o yuzden eminonu'ndeki caminin alti dukkandir, edirnedeki kervansaray kocamandir. bu vakif o kadar para kazanmistir ki, rustem pasa olunce karisi mihrimah sultan babasindan dolayi* degil kocasinin mirasi yuzunden dunyanin en zengin kadini olmustur.

  bu amcanin adina, istanbul'da yine mimar sinan'in yaptigi sekizgen avlulu bir medrese vardir. sokaklarin arapsaci oldugu bir bolgede dis duvarlari uzaydan konmus gibi tam karedir.

  edirne'deki -eski kervansaray- otelin kaloriferlerinin 50cm kar varken 4 saat calismak gibi bir adeti vardir. eski ahir olan atari salonunda street fighter esliginde kahvalti yapilir. celikmetre eski hucrelerin icine gecekondu usulu eklenmis banyolarinin tavaninda kuflenmis dildo* ve envai cesit muzir nesriat bulduktan sonra uyku tulumu ile yerde yatmistir.
 • bu bitli devlet adamı daha sonra sadrazam olup cok cana kiymis, oluk oluk kan akitmistir. kendisi iicin yazilan gazelde derler ki:
  "olacak bir kişinin bahtı kavi, talihi yar kehlesi dahi mahallinde anın işe yarar!"
 • rüstem pa$a ile ilgili bir rivayet :
  kanuni, kızı mihrimah sultan'ı; zeki, hırslı, geleceği parlak bir devlet adamı olan rüstem pa$a'ya vermek istiyormu$.. rüstem pa$a bu sırada diyarbakır valisi imi$.. saraya damat olacağı duyulunca hakkında bir sürü dedikodu üretilmi$.. bunların en önemlisi, rüstem pa$a'da cüzzam hastalığı olduğu iddiası imi$.. kanuni sarayın hekimba$ısını çağırarak cüzam hastalığının en çok tanınan belirtisinin ne olduğunu sormu$.. hekimba$ı, cüzamlı bir kimsede bit barınamayacağını söylemi$.. bunun üzerine diyarbakır'a adamlar gönderilmi$.. bunlar gizlice rüstem pa$a'nın çama$ırlarını kontrol etmi$ler ve bu sırada bir bite rastlamı$lar.. böylece pa$anın cüzamlı olmadığı anla$ılmı$..
  bu olay üzerine devrin bir $airi $u iki dizeyi yazmı$:

  olacak bir kimsenin bahtı kavi,talihi yar
  kehlesi (biti) daha mahalinde onun i$e yarar..
 • nam-ı diğer bitli rüstem, sinan paşanın kardeşi
 • rustem pasa, o siralar su sikintisi çeken istanbul a su getirmek için su kemerleri projesi üreten mimar sinan'ı hapsettirmis. kanuni ye konuyla ilgili söyle bi aciklama yapmistir; istanbul da su bollasirsa anadolu buraya akacak ve sehir yasanmaz hale gelecektir. rustem pasa kismen haklida çikmistir.
 • kehle-i ikbal (iktidar biti) adıyla tanınır.
  tarihte de en çok adını çirkinliği, bitleri ve aldığı rüşvetleriyle duyurmuştur.
  hatta barboros hayrettin'in bile ona rüşvet verdiği yazılmıştır.

  rüstem paşa'nın mirası, dönemin önemli tarihçilerinden gelibolulu mustafa ali tarafından şöyle belirtilmiş

  güzel hatla yazılmış kur'an: 8000 adet
  değerli taşlarla süslenmiş ciltli kur'an: 130 adet
  çeşitli kitaplar: 5000 adet
  para: 780.000 akçe
  çeşitli kaftanlar: 5000 adet
  altın üskufe : 1100 adet
  zırh: 2000 adet
  ....
  ...
  anadolu ve rumelide çiftlik: 1000 tane
  değirmen: 476 adet

  (bkz: rusvet birikimleriyle yatirim yapmak)
 • hırvat asıllı olan bu rüstem paşa'nın bir diğer ismi de bu nedenle hırvat rüstem paşa'dır. nasıl koyduk hırvatlara! son dakikadeaa!! semih attı! 1-1 oldu. the turks are crazy! 2-0'dan 3-2'ye! röveşata!
  (bizim ofiste bir printer var, bozulunca aynen böyle şeyler basıyor. ona bir selam duruşu yapmak istedim. teşekkürler.)
hesabın var mı? giriş yap