• ilginç, benim de canımı acıtıyor bu durum. ne bileyim, ulusal bir meselede bile birlik olamamak, bir anda herkesin rus muhipleri cemiyeti üyesi olması falan acı. ama bir yandan da şunu düşünüyorum;

ben suriye'deki iç savaşı destekleyen hükümeti desteklemedim.
    suriye'deki terörist gruplara silah gönderen hükümeti desteklemedim.
    suriye devlet başkanı "dostum esad"dan "diktatör esed"e evrilirken elindeki tüm pulları esad'ın devrileceğine yatıran ama esad devrilmeyince her şeyini kaybetmek üzere olan ve bize de kaybettiren çakma putin'i desteklemedim.

ve ayrıca ülke senelerdir kendisiyle ilgisi olmaması gereken bir savaşın içine zorla sokulurken, "pis bir laikçi" olduğum için, "ayyaş" olduğum için, "çapulcu" olduğum için, gezi'de hakkımı aradığımda "dış güçlerle işbirliği içinde olan hain" olduğum için bir kez bile vatandaş yerine konulmadım ve bana bu konudaki fikrim sorulmadı. şimdi neden destekleyeyim? sen her boku ye, sonra da midemiz birlikte ağrısın. yok öyle yağma. sen sıçtın, sen temizle.

bence bu durumu oturup düşünmesi gereken biz değiliz. ülkenin bir yarısının oyunu almak için diğer yarısını sürekli görmezden gelen, dışlayan, ötekileştiren uzun adam oturup yarattığı eseriyle gurur duyabilir. evet, ne yaparsa yapsın, ne suç işlerse işlesin kendisi daima yüzde 40'ın üzerinde oy alır bu memlekette ama şunu da bilsin ki ülke hangi bok çukuruna batıyorsa batsın, ülkenin başına ne halt geliyorsa gelsin asla kendisiyle yürümeyecek bir yüzde 50 yaratmayı da başardı. kusura bakmasın, terazinin bir kefesinde erdoğan varsa diğer kefesinde ne olduğuna bile bakmadan o kefeyi tercih ederim. bunun da müsebbibi kendisidir.

edit: imla değil. imla önemli de değil. sadece şunları ilave etmek istiyorum;
    ülkenin yarısı diğer yarısına vatan haini gözüyle bakıyor. seçim kazananlar işte bu yüzden konvoylar düzenliyor, savaş kazanmış gibi nutuklar atıyor, koyduk mu geyiği yapıyor. bu ötekileştirmenin, "taraf olmayanı bertaraf etme çabası"nın adı da siyaset oluyor. koskoca sermaye gruplarının, medya patronlarının tepesinde bile siyasi baskı demoklesin kılıcı gibi sallanırken basit bir vatandaş olarak ben nasıl kendimi güvende hissedebilirim? "sana dönüşerek" güvende olmayı kastetmiyorum, ben; varolan benliğimle; yani laik, ateist/agnostik, sosyal içici (hadi senin gönlün olsun, ayyaş sayılayım), kadın-erkek eşitliğine inanan,.. özetle senin "ahlaksızlığını almayın" diye uyardığın batının genel ahlaki ve kültürel yapısıyla uyumlu bir "ben" olarak bu vatanın seninle eşit haklara sahip vatandaşı olabiliyor muyum?
    en son ne zaman ortak bir sevincimiz oldu ülke olarak? en son ne zaman ortak bir acı etrafında kenetlenebildik? berkin'i ve onun annesini meydanlarda yuhaladınız, milli maçta ölülerimizi bir kez daha öldürdünüz, sizden olmayan herkesi hain ilan ettiniz. yani siz vatanı ruhen böldünüz ve utanmadan "hadi birlik olalım" diyorsunuz. artık çok zor canım kardeşim. bir adamın sırf mezhepçilik yüzünden esed'i devirme ihtirası uğruna kılımı bile kıpırdatmam.
    ayrıca putin sevdalısı da değilim. hatta erdoğan'dan nefret eden kitlenin putin'den övgüyle bahsetmesini ibretle okuyorum. benim nazarımda ikisi de diktatördür. birinin diğerinden daha donanımlı olması onu daha iyi yapmaz. ve medeni dünya bu iki muhterise dur demenin bir yolunu bulmalı.
  • rusya'nın kaçak saraya bombalar yağdırdığı gün aralarına katılabileceğim güruh. ha sarayı bombalamadılar da diyelim uzunu zımbaladılar o da olumlu.

devlet millet diyerek kafa ütüleyenlere de sormak isterim hangi devlet? uzunun padişah olduğu, halasının kızının eltisine kadar ailesinin tüm bireylerini başımıza yönetici diye diktiği devlet mi yoksa bu yapılan tecavüze destek veren beyinsiz millet mi?

ülkesinden nefret etmiş değil nefret ettirilmiş bireylerden bekleyebileceğiniz en iyi şey tarafsız olmalarıdır. buyrun sizi alalım savaş meydanına. hem şehadet şerbeti içersiniz belki allah kısmet eder de. daha ne?
  • hitler zamanında almanya'nın yenilmesini isteyen güzel alman vatandaşlarını hatırlatan vatandaşlar -eğer varlarsa-.
  • akp ve medyasının yıllardır bütün muhalifleri düşman ve vatan haini ilan edip hedef göstermesiyle ortaya çıkan algıdır. mesele rusya'nın desteklenmesi değil, akp'nin güvenilmezliği tescilli adımlarına uyamamaktır.
  • ulkenin selametinin akp devleti'nin degil, rusya'nin izledigi politikada yattigini gormektedir.

rusya'ya karsi akp devlet'ni destekliyorsaniz, akp sevdasindan kor olmussunuz demektir.

olur da iyilesirseniz, ulkemizin uluslararasi terorizmin gecis yolu haline geldigini, sinirlarimizin delik desik oldugunu goreceksiniz. kendinizi kandirmayin, bu bizim devlet politikamiz. teroristleri korumak icin rus savas ucagini dusurduk. hangi teroristler diyorsaniz, parasutle atlayan pilotu olduren ve olusuyle fotograf cekilen yamyamlara bakabilirsiniz.

siz teroristleri sevebilir, koruyup kollayabilirsiniz, olabilir. butun teror orgutlerinin bir tabani var. dunya tarihinde terorizme ulke duzeyinde de ilk defa destek olunmuyor, bunu en iyi tc vatandaslari bilir.

ben devlet gudumundeki bu teroristlerden de, ulkemin zararina olan dis politikadan da, iktidara yapismis ve gucu elinden birakmamak icin her seyi yapmaya hazir bu parti-devletten de nefret ediyorum. bu teroristleri ruslar temizleyecekse ruslari, kambocyalilar temizleyecekse kambocyalilari destekliyorum.

siz ahmak olmakta hursunuz, biz bu ahmakligi alkislamak durumunda degiliz.
  • "başganımız naptıysa doğdudur, her koşulda destekçiyiz, hanım kefenim nerde" kafasındaki salaklardan olmayınca rusçu mu oluyoruz şimdi ben orasını kaçırmışım konunun.

- ışid'e ve bölgedeki kaosa çanak tutan devlet politikasını desteklemiyorum diye rusçu muyum?

- esad gitsin istemiyorum diye bolşevik mi oldum?

- rusya ışid'in anasını sikip mikrop gibi üreyen diğer tüm cihatçı orospu çocuğu fraksiyonları domaltıyor diye putin yalakası mıyım?

- türkmen olduğuklarından bazı cihatçı örgütleri kayırmayıp desteklemediğim, bayrağı rus bayrağına benziyor diye hollanda konsolosluğuna saldıran milliyetçi öküzlerden olmdadığım için rus milliyetçisi mi oluyorum?

- ülkesindeki patlamalarda yüzü aşkın kişiyi öldürmüş bir terör örgütü bombalanıyor diye üzülmüyorsam vatanımı sevmiyor muyum?

- "yunanistan'ı karıştırmayın" diyen zihniyet nedir hele koçum onu da de bana. yunanistan sınır ihlali yapınca vurmama nedeni nedir? nato ülkesiyse sınırımızı siklememesi normal mi? it dalaşlarında kaç pilot vurularak ya da düşerek öldü bilir misin?

adam gelmiş hala ortaokul terk siyasi söylemlerle "ruslar sıcak denizlere hedehdeoe" diye tespit sıçıyor, başkanını desteklemeyenleri rusçu vatan haini ilan ediyor.

sizin cehaletinizi ve boş düşüncelerinizi sikeyim.
  • sen birilerine ülkeyi yaşanmaz hale getirirsen, o birileri de gün gelir "yeter ki ülkemi bana zindan eden bu adamlar gitsin de, ne olursa olsun" noktasına gelebilirler. bu pozisyonu tasvip etmiyorum, ama bundan daha tasvip etmediğim bir şey varsa milleti baskılarla sindirip sonra da hiç bir şey olmamışcasına milletten ala külli hal destek beklemektir. sen bu ülkeyi yaşanılır hale getir, bak bu insanlar bu ülkeyi nasıl sahipleniyor. kaldı ki bu "rusyayı destekleyenler" diye sınıflandırılan kimselerin belki %99'u vatansever insanlardır. ama hani olur ya, bazen önünüze en sevdiğiniz yemek konur, ama içinden hacmen ve ağırlık olarak o yemeğin belki binde biri derecesinde olan bir kıl yüzünden o yemekten iğrenir ve o yemeği çöpe atarsınız. bu milletin yemeğine kıl olmaktan vazgeçin..
  • içimden bir ses çok seri eksileneceksin, sik kadar karman dibe vuracak yapma dese de açıklıyorum; kısmen de olsa benim bu. cumhurbaşkanlığı seçiminden beri bütün seçimlerde selo başgan'a verdim oyumu ancak sanılanın aksine kürt falan değilim.

baba tarafım bildiğin çanakkaleli. anne tarafı biraz karışık mesela anneannem balkan göçmeni ama onun dedesi falan göçmüş. annemin babası da bir tarafı buranın yerlisi diğer tarafta sanırım pomaklık ve çerkeslik falan var. 70% yörük, 10% muhacir, 10% çerkes, 10% pomak diyelim.

siyasi olarakta her iki sülale de ağırlıklı olarak sol görüşlüler.

babamın anne ve babası hiç okuma yazma bilmiyordu ama seçimde gidip altıok'a basarlardı. halalarımdan teki kıratçıydı ama baba ölünce o da ana-babasının partisine döndü. diğeri ampülün cazibesine kapıldı sinek gibi etrafında dönüyor. babam gençlik zamanı hızlı solcu, şimdilerin tatlı su solcusu dediklerinden.

annemin anne ve babası genetik olarak almış altıok'u onlardan öncekilerden geliyor yani. teyzem var bir tane görseniz izmir chp kadın kollarına sınavsız, mülakatsız ve tam burslu alırsınız. annemin siyasi bir görüşü olduğuna inanmıyorum zira kadın bezmiş ama sorunca chp'ye oy verdim diyenlerden o yüzden onu da chp'ye yazıyorum.

dayım ve ben sülale içindeki diğer ayrık otlarıyız, selo başgancıyız.

ne kaldı geriye ? hah askerlik. onu da ağrı'da yaptım (uzak doğuda askerlik yapmak), cezaevinde. aylık rutin aramalarda siyasi koğuşa beni iteklerlerdi, duruşma ve hastaneye mahkum götür getir derken yetiştiğim çevre ve kültürden çok farklı yetişmiş kişilerli görüp gözlemledim bu sayede. hatta kürtlerle en uzun soluklu iişkim bu oldu. o kadar.

neyse çok uzadı konuya dönersek. sınır ihlali falan hassas mevzular anladım da suriye sınırının, hatta sınır kapılarının epey zamandır kerahane kapısına döndüğünü düşünürsek, şu an sınır ihlali mazereti bana çok riyakarca geliyor. bu yüzden rusya'yı desteklemesem bile yapılan eylemi de desteklemiyorum.

bu amına koduğum araplarından çektik ne çektiysek. bırakalım kendi pisliklerinde boğulsun ibneler. ikinci dünya savaşı isviçresi gibi olalım bütün patırtının göbeğinde tarafsız tarafsız takılalım, milka falan yapalım, dünya üzerindeki parayı bizim bankalarda toplayalım ve kimse o paraları hortumlamasın vs. neden her sikim hıyar diyene tuzluk ile koşuyoruz ki.
  • angajman kurallarının manasını bilen vatandaşlardır.

angajman kuralları demek, bir durum gerçekleştiğinde ona nasıl bir tepki verileceğinin önceden belirtilerek, ülkelerin bir hareket yaptığında sonucunun ne olacağını bilmesi ve o hareketleri yapmaması için icat edilmiş kurallardır. angajman kurallarının amacı savaş çıkmasını, sıcak çatışma yaşanmasını engellemektir.

bizim angajman kurallarımız ise tam tersine, savaşa sebep olmaktadır.

dünyada menfaat çekişmesi olmadığı halde, angajman kuralları sebebiyle çatışma durumuna gelmiş devlet yoktur. bu gerizekalılıktan başka bir şey değildir.

geçeni vururum, çünkü vuracağım dedim diye bir anlayış olmaz.

öte yandan ruslar sınırı geçmedik diyor, abd 17 saniyelik bir ihlal oldu diyor, türkiye ise 5 dakikada 10 kere uyardık diyor. burada teknolojisi en üstün olan abd olduğu için onlara güveniyorum, 17 saniyelik bir ihlal olmuş. 17 saniye bir pilotun çatışma yokken, uçak düşürme inisiyatifini alıp, düğmeye basıp, roketin ulaşmasından daha kısa bir süredir. yani muhtemelen vurma işi rus uçağı sınırımızdan çıktıktan sonra gerçekleşti. burada da görülüyor ki türkiye'ye yönelik bir saldırgan tavır söz konusu değildir.

her açıdan değerlendirdiğimizde de görüyoruz ki yapılan hareket akl-ı mantığın dışında bir harekettir. ne vatan savunmasıyla, ne angajman kuralları uygulanarak çatışmanın önlenmesiyle alakası olan bir hareket değildir.

zaten devletin tepesinin yaptığı açıklamalar da ortada. onlar da vurmuşlar ama pişmanlar. "milliyeti bilinmeyen" bir uçak vurduk açıklamasının ısrarı da oradan geliyor. rus uçağı olsa vurmazdık demenin bir yoludur bu.

tüm bu hususları göze aldığımızda türkiye'yi destekleyecek bir nokta bulamayan tc vatandaşı tabi ki rahatlıkla rusya'yı destekler. kimsenin akl-ı mantığın haricinde saldırgan politikaları izleyen mezhepçi, terör destekçisi ve islamofaşist bir diktatörlüğü destekleme zorunluluoğu yoktur.
  • dusen ucak bizim, dusurenler ruslar olsaydi hain derdim. ruslarla savas halinde olsaydik yine hainlik. dost bir ulkenin ucagini 7 saniye sinir ihlali yapti diye dusurunce, arkasindan adamlarla iletisime gecme yerine natoya kosunca, ve incirlik orada dururken ucaklar inip kalkarken sinir fetisizmi yapinca amerikan masasiymis gibi hissediyo bazi tc vatandaslari.
hesabın var mı? giriş yap