şükela:  tümü | bugün
 • varsayılan olarak razı olunan kişiler.
 • ssahh (sah) kökünden türemiş, "doğruya erişmiş" manasındaki kelimedir

  (bkz: disciple)
 • "islâm'ı ilk önce kabul eden muhâcirler ve ensar ile, iyilikle onlara uyanlar var ya, allah onlardan razı olmuş; onlar da o'ndan razı olmuşlardır. allah onlara içinden ırmaklar akan, içinde ebedî kalacakları cennetler hazırlamıştır. işte bu büyük başarıdır."

  9. sure (tevbe suresi), 100. ayet.
 • sahabelerin yolu, farzlari en iyi sekilde yerine getirmeye calismayi, haramlardan kacinmayi, bilhassa namazi tadil-i erkana dikkat ederek kilmayi, namazin sonundaki tesbihati terketmemeyi, sunnet-i seniyyeye hassasiyetle uymayi gerektirir.
 • allah rasûlünün arkadaşları, dostları, o'nu görenler ve o'nun tarafından görülenler... islâmiyet'te kıymetleri ve ölçüleri şudur:

  --- spoiler ---

  ebu cafer et-tahâvî: ''allah rasûlünün (aleyhissalatü vesselam) ashabını sever, herhangi birini sevmede ifrâta/tefrîte kaçmaz, hiçbirinden teberrî etmeyiz. ashâbı hayırla anmayan ve buğzedene biz de buğzeder, onları ancak hayırla yâdederiz. onları sevmek dindir, imândır, ihsândır; onlara buğzetmek küfürdür, nifâktır, tuğyândır''.
  --- spoiler ---

  rıhle dergisinde görmüştüm...
 • kuran, peygamberimizi, çevresindeki münafıklara karşı sürekli uyarmaktadır. burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus var. hadisçiler, müslüman olup peygamberi gören herkese sahabe demektedir ve sahabeyi kesin adil ve doğru sözlü kabul edip, onların naklettiği hadislere inanmaktadırlar. kuran, peygamber’in döneminde birçok münafığın inanmadığı halde kendini inanmış gibi gösterdiğini, birçok zayıf inançlı, inancı oturmamış kişinin, inandıklarını söylemelerine rağmen peygamber’e zorluklar çıkardıklarını haber vermekteyken, sahabeden herkesin her söylediğine nasıl inanılır? bunlar nasıl kuran’ın yanında dini kaynak kabul edilir?

  çevrenizdeki bedevî araplardan münafıklar var. medine halkından da münafıklığa iyice alışmış olanlar var. sen bilmezsin onları. ama biz biliriz onları. iki kez azap edeceğiz onlara, sonra da çok büyük bir azaba itilecekler. tevbe suresi, 101

  münafıklar sana geldiklerinde: “senin kesinlikle allah’ın elçisi olduğuna tanıklık ederiz.” derler. senin kesinlikle o’nun elçisi olduğunu allah zaten biliyor. ve allah tanıklık eder ki, münafıklar kesinlikle yalancıdırlar. münafıkun suresi, 1

  işte sadece bu bile müslümanım diyenlerin sadece kuran'a uyması gerektiğinin bir başka kanıtıdır.