şükela:  tümü | bugün
 • şarap servisinde ve içiminde kullanılan kadeh. yuvarlak hatlıdır. beyaz şarap için olanlar, kırmızı şarap kadehine göre daha küçüktür. kadın göğsü tarifinde kullanılan bir terim haline gelmiştir. en ideal göğüslerin şarap kadehi biçimli olduğu söylenir.
 • sarap türüne göre değişiklik gösterir ve bir prototipi yoktur. benzer tek özelliği ayağıdır (bu da ne demekse) http://www.sabah.com.tr/…2b362deac0e4082bda86dc.jpg
 • dört adet şarap kadehi cinsi vardır, uluslararası kabul edilen isimlere göre;

  1. bourgogne kadehi ( doğu fransa'da yapılan şarapların sunulduğu özel şarap kadehi )

  2. kırmızı şarap kadehi

  3. beyaz şarap kadehi

  4. köpüklü şarap kadehi
 • şarabın kadehte içilmesinin en önemli nedeni şarap kadehinin bacaklı bir bardak olmasıdır. bacak, kadehi tutmak içindir. bu şekilde vucut ısısı direkt olarak şarabı etkilemeyecektir.

  bunun yanısıra beyaz şarapların daha soğuk içilmeleri gerektiğinden azar azar servis edilmeleri adına beyaz şarap kadehleri ufaktır. ağzına doğru daralan yapısı da canlı ve aromatik yapılarını hızlı kaybetme özelliğine sahip olmalarından kaynaklanır.

  kırmızı şarap kadehlerinde balon kadehin tercih edilmesindeki neden ise, hem soğuk içilmediklerinden ısınma sorunu olmadığı için daha fazla servis edilebileceklerinden, hem de içime hazır hale gelmeleri adına havalanma ihtiyacına gerek duyduklarındandır.
  bunların yansıra şarapların üzümünden ve üretim tekniğinden ötürü taşıdıkları aromatik özelliklerin kokuda daha rahat algılanmaları adına tüm kadehler ağız kısmına doğru daralmak suretiyle bombeli bardaklar olarak tasarlanmıştır.
 • her yudumdan önce şöyle kendi ekseni etrafında bi kaç hızlı tur ile çevirmek adettendir. bakmayın şimdi böle asortik bişi söledim. yeri gelince lazım oluyo. şahsıma kalsa şişeden içerim bakmam kadehine bokuna püsürüne...
 • şarap tadımını son derece etkileyebilen bir unsur. fransız tasarımcı, kadeh üreticisi ve şarapseveri jacques pascot tarafından geliştirilen "les impitoyables" kadehleri, ucuz olmamakla birlikte koklama için en doğru seçimlerden biri. pascot, beş senelik bir deneme sürecinin sonunda, kadeh yüksekliğindeki bir kaç milimetrelik farkın bile, şarabın bukesini tam olarak koklayabilmede, büyük bir etken olduğunu tespit ederek, kadehlerini en uygun şekline getirmiş. bu kadehler, çok kullanışlı olmamakla birlikte, bukeyi çok iyi bir şekilde tutuyorlar. bunu sağlayan büyüklükleri, geniş buharlaşma yüzeyleri ve yukarıya doğru incelen ve sivrileşen ağızları. pascot'a göre iso (uluslararası standartlar örgütü) kadehleriyle şarap bukesinin %30’unu, onun kadehleriyle ise %80’ini yakalayabilir, yani koklama şansına sahip olabilirsiniz.
 • iki taneden fazlası -sadece- aile kurumlarında şarttır.
 • ideal olanı, olabildiğince düz, desensiz ve renksiz olanıdır; çünkü bir şarabın rengi ve o rengi doğru görmek önemlidir.

  ince camdan üretilmiş olan kadehlerin tercih edilmesi gerekir; çünkü şarabın ısısını daha uzun muhafaza etmek her zaman önceliklerimizden olmalıdır.

  yukarıya doğru daralan bombeli yapıda olan kadehler ise şarabın koku ve aromasını muhafaza etmeye yardımcı olur ve şarap rahatlıkla çalkalanabilmektedir. çalkalama işlemi, önce şarabın oksijen almasıyla aromasını daha fazla açığa çıkarmak için yapılır. daha sonrasında ise alkol oranını bize gösterir. şarap dairesel bir hareketle hafifçe çalkalandığında, şarap kadehin içinde aşağıya doğru süzülür ve fransızların "gözyaşı" (larme) dedikleri çizgiler ya da yollar meydana gelir. belirgin ve kalın gözyaşları şarabın alkol oranının yüksek olduğunu, zayıf ve hafif olanları ise düşük alkol oranını gösterir. lafın özü, kadeh çalkalamaya izin vermelidir.

  rose şaraplar için ideal olan kadehler beyaz şarap kadehleridir, yani küçük ya da orta büyüklükte kadehlerdir. köpüklü şaraplar ise flüt kadehlerde servis edilmelidir.

  bence, şarabın güzelliğine güzellik katan önemli bir ögede kadehtir ve ideal kadeh tercihi kişinin şarap keyfini ve zevkini de arttırır.

  ama... en ideal, en güzel, en keyifli ve en özel olan şarap kadehi yalnız olmayan kadehtir..
 • bu kadehlerden -özellikle burgonya tipi genişçe olanlardan- şarap içen insanlarda, kadehin yuvarlaklığından ötürü zannedersem, kadeh sanki konyak kadehiymişçesine bir avuçlama eğilimi mevcut yaygın olarak. o kadar saçma görünüyor ki bütün bardağı avuçlayarak gezen, hatta o şekilde içmeye çalışan insanlar; artık içime dert oldu, yazmak zorunda kaldım buraya. adamlar kadehe o bacağı niye koymuş yahu hiç mi düşünmezsiniz?
 • bu kadar hassas yapılmak zorunda olmadığını düşündüğüm mutfak sakini!! hayır o değil, makinada yıkasam yandaki kaba su bardağı çarpar, çatlar.. narindir elde yıkıyım derim, durularken ille bişi çarpar yine çatlar! böyle böyle her yıl 6 kadeh kırılır mı yahu??
  oysaa rakı bardağı öyle midir? o da incedir, narindir ama o öyle kırılgan mıdır? bu toprakların çocuğudur!!
  velhasıl şarap kadehinin olmadığı, daha doğrusu kalmadığı yerde, imdada yetişir rakı bardağı! incelik desen, var! kibarlık, şıklık desen var! varsın tipi kütük gibi olsun, kıvrımsız, yuvarlaksız, dümdüz olsun! sağlam olsun yeter, imdada yetişsin yeter! almıyorum kadeh madeh! karaktersizlik, kaypaklık!! bu eve artık şarap kadehi giremez! şarap da rakı kadehinde içilecek! (bkz: o kedi bu masaya gelecek)

hesabın var mı? giriş yap