• (bkz: tarot)
  (bkz: arkana minor)
 • arkana minorun 16 saraylı kartı kişilerleilgili fiziksel ve psikolojik karakterleri belirler. bazen olaylara da işaret edebilirler. arkana minor serisinin sonundaki bu kartlar kral, kraliçe, şövalye, ve prens olarak resmedilmiştir. prens bazı kartların dizaynlarında prenses veya uşak olarak resmedilir. günümüzdeki kullanılan iskambil kartlarında bu kartlar papaz, kız, vale ve seri sayılar olarak yer alır.
 • kimisi deli saraylı kartlar..
 • kral ve kraliçelerin insanları, şövalye ve prenslerin (uşakların) ruh halini veya fırsatları temsil ettiği gibi bir görüş de mevcuttur.

  şövalyeler: mesela ateş şövalyesi kızgın, hareketli bir ruh halini temsil ederken, kılıç şövalyesi gerilmiş ortamla birlikte üzülünmüş bir ruh halini gösterir.

  prensler ise: fırsatlardır. kupa prensi hoşlanılan kişiden gelen duygusal bir öneriyi kastederken, para prensi maddi bir teklifi işaret eder.
  ancak; minör oldukları için etkileri çok güçlü değildir. para 1 de para prensi de fırsattır ama asınki daha belirli bir fırsattır.
 • kral ve kraliçelerin erkekleri ve kadınları işaret ettiği söylenir. ten rengi, karakter gibi fiziksel ya da ruhsal ayrıntılar verilebilse de esasen değnek takımı ateş grubuna, kılıç takımı hava grubuna, tılsım* takımı toprak grubuna, kupa takımı da su grubuna gönderme yapar. örnek: falda kupa kraliçesi çıkmışsa yengeç, akrep ya da balık burcundan bir kadının işin içinde olduğu söylenebilir.
hesabın var mı? giriş yap