• türkiye'nin en ilginç markalarından biridir scrikss.

neredeyse her evde, dolmakelemi olsun, tükenmez kalemi olsun her evde en az bir adet bulunur bundan. istanbul'un en büyük kırtasiyecilerinden, anadolu'nun ücra köşelerine kadar ulaşmışlardır. bir çok markanın senelerce emek verip, ulaşamadığı marka ve kalite algısına aslında pek de çalışmadan bir şekilde ulaşmayı başarmışlardır. tabi bunda ispanyolca'dan gelme isimlerinin ve hatta ilk başta dizaynlarının, ömür boyu garantili ürünlerinin payı büyük elbette ama yaklaşık 50 yıl boyunca, aynı dümdüz, modeli bile anlaşılmayan kalemlerini, bir tane bile ürün envanteri yapmadan üç otuz paraya satıp bu algıya ulaşmaları da gerçekten hayret vericidir.

yine de, güzeldir scrikss, belki bizden olduğu için, belki bir çoğumuz ilk kalemi olduğu için ama güzeldir...

ben de oturdum, deli dürttüğünden olsa gerek, kendi köklerini arar gibi scrikss'in kökenlerini arayan japonya'da yaşan bir ispanyol ile kafa kafaya verip, şirketin tarihçesini ve ürünlerinin bir envanterini çıkarmaya çalıştım. buyrun buradan yakın
  • bana babamı hatırlatan kalemdir.
    scrikssten başka kalemle yazmazdı.
    bankadan müdür olarak tekaüt olduğu güne kadar lacivert ince kalemini herzaman iç cebinde taşırdı.
    düzgün ince parmaklarına ve titiz, naif yazısına çok yakışırdı scrikss.
    onun mezun olduğu liseye kayıt yaptırdığım gün bana da bir scrikss armağan etmişti.

başka kalemlerle yazılamayacak kadar güzel anıları insanın kalbine yazabilen tek kalem.
    eski bi şarkı gibi...
    baba kokusu gibi...
  • nereden satın almış olursanız olun scrikss marka kaleminiz bozulduğunda kendilerine yollamanız yeterlidir; ücretsiz tamir edilir ve size kargolanır. hatta yanında satın aldığınıza dair fatura bile koymanıza gerek yok.
  • anlam veremediğim firma.

dolmakalem pazarına her gün yeni aktörler girip bir şekilde kendine müşteri bulabilirken scrikss'in ismi bizim sınırların dışına bir türlü çıkamıyor. çok daha kalitesiz firmalar bile alıcı bulurken scrikss'in bir türlü o büyük adımı atamaması beni üzüyor.

keşke şöyle sağlam bir dönüşüm geçirseler de onların pilot'u, pelikan'ı, visconti'si varsa bizim de scrikss'imiz var diyebilsek.
  • müşteri hizmetleri kesinlikle normal günümüz dolandırıcı tip adam öpmeye çalışan diğer firmalara göre aşmış mükemmel kalender ve kalemder yerli kalem üreticisi firma hazretleri.

şöyle anlatayım. elimde bir tükenmez-dolma kalem seti var amcam taa 95'te almış. dolma kalemin hiçbir sıkıntısı yok zaten çeviricili, mürekkep şişesine sok hazneyi doldur da tükenmez kalemin içi yirmi yılda kurumuş bitmiş tükenmiş. eski de kalem, yeni refiller olmuyor. hem büyük geliyor hem de arkasındaki plastik tutucu şeysi farklı. yani format değişik.

işte iki ay kadar önce dedim lan mükemmel taş gibi kalem seti kullanayım diye. ama tükenmez kalem işi malum. iki aydır uygun kalem yedeği arıyorum bulamadım. en son dedim bi müşteri hizmetlerine e mail atayım belki uygun iç üretiyorlardır diye.

ömür boyu garanti olayından haberim yok bu arada. kalemle alakam al, kullan, bozulursa at yenisini al. malum öğrencilik, dispoz kalemden ötesine para yetmiyor.

neyse dün e-mail attım mail adreslerine. gelen cevap aynen şu kopyala yağıştır atıyorum.

"sayın the omega,

öncelikle tercihinizi markamızdan yana kullandığınız için teşekkür ederiz.

kullanmakta olduğunuz kalemlerinizin refilleri güncellenmiştir.güncellenen refilleri kullanmaya devam etmeniz için aşağıdaki adresimize kalemlerinizi göndermenizi rica ederiz.kalemlerinizi yeni model refil kullanılan kalemler ile değiştirip,adresinize geri gönderelim.

saygılarımızla.."

lan bir öğrenci olarak bu metnin beni ne kadar mutlu ettiğini anlatamam.

özetle beni benden almış markadır. yeni bir dolma kalem bakıyordum ucuz olduğu için aliexpresse jinhaoya felan yönleniyordum da bu olaydan sonra değil çin çöpü, graf von faber castell gelse önüme ilk tercihim scrikss olur. çok yaşayın e mi.

bu arada biraz da marka hakkında konuşayım. tam bir fiyat performans markasıdır ama bu f/p ucuz malzemeyi kaliteli kullanmalarından değil yerli üretim olmalarındandır. unidir neydir çok tükenmez kalem kullandım scrikss kadar akıcı ve yumuşak modele denk gelmedim. dolmakalem konusunda ise ilk tercihim şu an için platinum ama yeni dolma kalemlerini hiç kullanmadım. bu olaydan sonra ise yeni bir dolma almayı düşünüyorum duruma göre bakıcaz artık.

iyi günler efenim.
  • bu markanın efsanevi bir kalemi var. adı scrikss 419. seneler önce üretmişler, sonra firma kabuğuna çekilmiş. yeniden canlanıp, üretimi çin'e kaydırınca, bu sefer de pistonlu dolmakalemlerin üretiminden tamamen vazgeçtikleri için kalemin üretimi durmuş.

dolmakalem meraklıları için çok büyük anlam taşır bu kalem. çünkü hem böyle ucuz, hem de pek çok kalemseverin tüm isteklerini, vidalı kapak, piston dolum sistemi, mürekkep penceresi, hafiflik vs. gibi tüm özellikleri üzerinde barındırdığından oldukça ideal bir kalemdir.

ama gel gör ki, firma artık bu kalemi üretmiyor. bize de, eski kırtasiyelerden bulabildiklerimizi toplamak düşüyor...

buyrunuz
  • firmanın büyük billboardlar ve açıkhava reklamlarında sloganı hadi diyeyim 5-6 ay önceye kadar yazmak eylemdirdi. son bir aydır gördüğüm kadarıyla sloganı yazmak güzeldire çevirmişler.

"ben mi paranoyak oldum" diye düşünüyorum ama sonra türkiye'de yaşadığımı hatırlayınca geçiyor.
  • merkezi eminönünde bulunan türkiye'nin tek dolmakalem üreticisi.
  • milli markamız olduğunu öğrendikten sonra, ne zaman doğum günü, terfi bilmem ne için hediye almam gerektiğinde başvurduğum kalem firması milli gururumuz.

kullanın kullandırtın.
  • senelerdir soriks diye okuduğum marka. c harfi öyle mi yazılır lan?
hesabın var mı? giriş yap