şükela:  tümü | bugün soru sor
 • akp'li süzgeçi. karma yapılı bir kitleyi "seçilmiş cumhurbaşkanı" süzgecinden geçirdiğinizde üstte çamursu ak bir tabaka kalacaktır.
 • türkiye'deki kuruluşundan beri tüm cumhurbaşkanları böyledir. birisini halk seçiyorsa diğerini de meclis seçiyor. meclis de milli irade* değil mi? dolayısıyla yeni bir kavram değildir türkiye için.
 • rte, seçilmiş on ikinci, halk tarafından doğrudan seçilmiş ikinci cumhurbaşkanıdır. bu alanda halefi olduğu isim tabii ki kenan evrendir.
 • eyvallah. doğru bir söylem sonuçta. ama bu kadar bastırmak nedir? yandaş medyanın alayı rte'ye böyle sesleniyor şu an. o kadar itici duruyor ki anlatamam.

  ayrıca ahmet davutoğlu için ne diyorlar mesela?
  yardımcı olayım kendilerine:(bkz: atanmış başbakan)
 • mıhmıt ılı ıydınlır'dan gelsin:

  (bkz: sıçılmış cımhırbışkını)

  .
 • akp'nin amerikan özentisi olmasının ispatlarından.

  (bkz: elected president)
 • şöyle izah edeyim. adaylığını cumhurbaşkanlığına koyuyorsun. anayasada cumhurbaşkanının ne olduğu, yetkileri falan hep belli. diyorsun ki "görev ve yetkileri şu şu şu olan cumhurbaşkanlığı makamına kimin geleceğini meclis değil halk seçsin." güzel dimi? evet. halk da oy oy hele hele cumhurbaşkanı seçiyorum diye koşup sandığa oy atıyor.

  seçim biter bitmez diyorsun ki "şimdi yannız bi dakka beni halk seçti. o yüzden burada yönetimde çift başlılık olmaya başladı, en iyisi ben başkan olayım da bu mesele hallolsun." işte buna kimse kalkıp demiyor ki "birader halk seçti de cumhurbaşkanı olarak seçti başka şey olarak değil. ne olarak seçildiysen o oldun sen başka şey olmadın ki?" niye kimse bunu demiyor delirmek üzereyim.

  muhtarı da halk seçtiğine göre mahalleyi komple yıkıp yerine avm yapabilir, he mi?
 • bizde de yeni sistemle birlikte, ysk kesin sonuçları açıklayan kadar geçecek olan 1-2 haftalık süreyle kullanılacak terim.

  mesela, muharrem ince seçildi. ysk geçici sonuçları açıkladı ama kesin sonuçların açıklanması ve muharrem ince'nin yemin etmesine kadar geçecek 2 haftalık sürede muharrem ince seçilmiş cumhurbaşkanı olacak.

  bizim sistemin amerikan sisteminden güzel yanı, bu bekleme süresinin çok daha kısa olması. amerika'da 6 kasım'da seçilen trump 20 ocak'ta iş başına geldi. arada 2,5 aylık bir geçiş süresi vardır. o sürede seçilen başkan cia, dış işleri, vb. makamlar tarafından başkanlığa oturduğu anda ülke politikalarına vakıf olabilmesi için bir briefing'ler dizisiyle yeni başkanı hazırlar.

  türkiye'de böyle bir sürenin olmaması, bizim gibi tam demokratikleşememiş bir ülke için bence en ideali.