• türkiye cumhuriyeti'nin 16. genelkurmay başkanı, kıbrıs barış harekatı komutanı,

ayrıca kendisi büyük dedemin yeğeni olur. doğum yeri erzurum ispir tepecik köyüdür. küçük yaşta anne ve babasının ölümünden sonra erzurum'da yetimhaneye verilmiş, erzincanlı bir subay tarafından o yıllarda evlatlık alınmıştır. evlatlık alınmadan önce ailesi tarafından ismi rüstem (ya da rüştü) olarak konulmuş olsa da evlatlık alındıktan sonra ismi semih olarak değiştirilmiştir. soyadı kanunu 1935 yılında yürürlüğe girdiğinden dolayı o zamanlar bir soyadı yoktu. şuan ki "sancar" soyadı ile akrabalarının soyadı farklıdır.

evlatlık alındığı yıllarda akrabaları tarafından aransa da bulunamamıştır. ta ki 1974 yılına kadar. 1974 yılında aynı köyden (tepecik) askerliğini yapan bir kişi kıbrıs barış harekatı'nda yaralanmış ve ankara gülhane askeri tıp akademi'sinde yatarak tedavi olurken dönemin genelkurmay başkanı hastaneyi ziyaret etmiştir. ziyareti sırasında yaralanan askerlere memleketlerini, hal ve hatırlarını sorarken tepecik köyünden olan askere köyde yaşayan bir kaç isimden bahsetmiş, ölüp ölmediklerini sormuş ve kendisinin o köyde doğduğunu, anne babası ölünce köyden ayrıldığını belirtmiştir.

1974 yılından sonra akrabalarının birkaç kez görüşme talebi olsa da kendisi kabul etmemiş ve küçük yaşta ayrıldığı köyüne hiç gelmemiştir.

hiçbir yerde yazmayan bu kutsal bilgi de burada bir kenarda dursun bakalım..
  • orgeneral semih sancar 70'li yıllarda genel kurmay başkanlığı yapmış kişi.amrikan lockhead havacılık endüstrisi firmasının bizden rüşvet alan kişiler arasında bu isimde vardır.diye belirtmesine karşın hakkında hiçbir yasal işlem yapılamayan eski paşa.bu firmanın dünyada rüşvet verdiği diğer kişiler ise ülkelerinde birer, birer yargılanarak hapsi boyladılar.hala yaşıyormu bilmiyorum ama yaşıyorsa allah uzun ömürler versin.
  • eski genel kurmay başkanlarından olan bu zat, emekliliğinde boş durmayıp akbank yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. eğer yamulmuyorsam, bir şirkette görev alan en yüksek rütbeli askerdir. (bkz: amakudari)
  • kendisine ait madalya ve madalyonlar bit pazarında satışa çıkmış; bir koleksiyoner atlamış almış: (ne oldu, yakınlarının paraya ihtiyacı vardı da sattılar mı; yoksa zaten değersiz buluyorlardı da birilerine veri mi verdiler?)
    http://www.haberturk.com/…alar-bit-pazarindan-cikti
    (bkz: madalya ile madalyon arasındaki fark)
  • rahmetli dedemin yakın arkadaşı, eski genelkurmay başkanı. kardeşi bizim memlekette yanılmıyorsam binbaşı rütbesiyle görev yapıyormuş, onun vasıtasıyla bir dostluk kurulmuş. ata sporumuzdur güzel çiğ köfte yoğrururuz, dedemde ankara'ya gittiği her seferde hususiyetle semih sancar için çiğ köfte yoğururmuş.

eğer söylendiği gibi eşyaları satıştaysa aile fertleri yahut antikacı artık kimin elindeyse ben talibim.

edit: doğru olan yapılmış, genelkurmay satın almış.
  • eşyaları harbiye'deki askeri müzeye taşınması sağlanmış eski genel kurmay başkanı. şimdi düşünüyorum bu orgeneral 20-30 küsür sene önce vefat etmiş yani bugün değil. neden bu zaman zarfı içinde bir allahın kulu yakınlarıyla irtibata geçip bunları güvenli yerlere teminini sağlamamış? belli ki eşi ya da yakın akrabaları uzun yıllar bu eşyaları kendi bünyelerinde barındırmış ancak onlar da vefat edince malum o ki hurdacıların eline düşmüş bu eşyalar. bitpazarında bir kısmını gördüğüm zaman geçmiş haftalarda ben de üzülmüştüm, ama allahtan olması gereken yere ulaşmış eşyalar şimdi sevindim.
  • kıbrıs barış harekatı döneminde başbakan yardımcısı olan necmettin erbakan tarafından mareşalliğe terfi edilmesi teklif edilmiş ancak bunu kendisi tarafından reddedilmiş olan rahmetli genelkurmay başkanı.

kaynak
  • k. kıbrıs'ta yeni açılan bölgedeki caddeye adı verilmiştir. j. f kennedy caddesi artık semih sancar caddesi'dir.

"according to the cyprus mail, john kennedy avenue – honoring the late american president – has been renamed semih sancar, who was the head of turkey’s chief of general staff from 1973 to 1978."
  • üstteki entrylerden okuduğumuz üzere en az iki adet torunu varmış semih sancar'ın. hiçbirini tanımam etmem. sade bir vatandaş olarak kısa bir araştırma ile bu torunlardan birinin izine gayet rahat ulaştım. işi gücü olan kocaman bir adam. basın mensupları da rahatlıkla kendilerine ulaşabilir, iddialar hakkında soru yöneltebilirler diye düşünüyorum.
  • orgeneral sancar; 1911 yılında erzurum'da doğdu. 1930 yılında kuleli askeri lisesi'nden, 1932 yılında topçu asteğmen rütbesi ile harp okulu'ndan mezun oldu. 1934 yılında topçu sınıf okulu'nu bitirdi. 1939 yılına kadar çeşitli topçu birliklerinde batarya takım komutanlığı yaptı. 1939 yılında girdiği harp akademisi'ni 1942 yılında bitirerek kurmay oldu. 1960 yılına kadar çeşitli karargah ve birlik komutanlığı görevlerinde bulundu. 1960 yılında tuğgeneral, 1963 yılında tümgeneral, 1964 yılında korgeneral ve 1969 yılında orgeneralliğe yükseldi. tuğgeneral rütbesi ile 4 ncü tümen komutanlığı, genelkurmay personel başkanlığı ve genelkurmay harekat başkanlığı, tümgeneral rütbesi ile harp akademileri komutan vekilliği, 5 nci kolordu komutan vekilliği ve kara kuvvetleri harekat kurmay yarbaşkanlığı, korgeneral rütbesi ile kara kuvvetleri eğitim kolordusu komutanlığı ve 9 ncu kolordu komutanlığı görevlerinde bulundu. orgeneral rütbesinde 29 ağustos 1969 - 29 ağustos 1970 tarihleri arasında jandarma genel komutanlığı, bu tarihten sonra 28 ağustos 1972 tarihine kadar 2 nci ordu komutanlığı yaptı. 28 ağustos 1972 tarihinde kara kuvvetleri komutanlığı'na atandı. 6 mart 1973 tarihinde atandığı genelkurmay başkanlığı görevinden 7 mart 1978 tarihinde emekli oldu.

fransızca bilir. evli iki çocukludur.

8 aralık 1984 tarihinde vefat etti. cebeci şehitliği'nde toprağa verildi.

kaynak: www.tsk.mil.tr
hesabın var mı? giriş yap