• daha da ilerleyen yaslardaysa is servisinin kacirilmasi seklinde vuku bulan, ve zaten gidilmek istenmeyen o yere bir de cepten para vererek ulasmaya yol acan durum.
  • toplu taşıma sistemi gelişmemiş kentin insanına korku veren bir durumdur.

toplu taşıma sistemi olan yerlerde işyeri servisi mi olurmuş ulan!
  • bizim zamanimizda (bkz: 90's) $oferler daha insandi, $ovtivide gizlice kirmizi noktali ablalar izler, yan bahceden dut yürütürdük, cünkü buralar hep dutluktu, rahmetli büyükbabam zaten ni$anta$indan ev alacakmi$ daaa sonradan degerlenir diye kambocya'dan almi$, böyle fakir kaldik biz de, hey gidi hey..

ehm.. neyse..

ortaokulda beni ta$iyan kacak okul servisim (evet bildigin kacak, polislere yakalanma korkusuyla titredik yillarca, iki sene sonra legalle$ti neyseki) beni sag olsun hic almadan birakmazdi. sabaha kar$i yatan yeniyetme bünye sabahin 6'sinda calar saati duymadigi icin 6.30'da gelen servis be$ dakka bekler, sonra uyuyakaldigimi anlayan $ofer inip bizim zile hayvan gibi basmak suretiyle uc saniyede kapida olmami saglardi.
    kiyafetlerimi elime alip pijamalarla servise bindigim, arka koltukta üzerimi degi$tirdigim cok olmu$tur.

not: bu sevgili $ofer'in bana senelerce kazik attigini liseden mezun olurken ögrendim. burslu oldugum icin servis ücretinin de dörtte birini ödemem lazim gelirken hep tam almi$ hayvan herif. lan ne anladim ben senin kapi calmandan, deyyus? gitti lan paralar.
  • servisi kaçırdığınız zaman iş yerinize ulaşacağınız tek alternatifiniz 500t ise kolay kolay kaçırmazsınız. işe pijamayla gitmek pahasına bile olsa koşar gene yetişirsiniz o servise binersiniz.
  • okula gitmek istemeyen öğrencinin, kendine bir günlük tatil vermek istemesiden doğan bahanesi. okul yolu da uzaksa, anneye ''servisi kaçırdım, bugünlük gitmesem?'' denir, yatağa dönülür.
  • servis denilen beyaz, uzun, dört tekerlekli *, ron ron ron aragaz sesiyle çalışan vasıtanın sabahın o* saatinde siz karşı kaldırımdan ona bakarken umarsızca çekip gitmesi, fayda etmeyen pişmanlıklar, ah ulan ahlar.... her sabah yaşanmalı mı bu hüsran?
  • kendi arabanızla gitmek zorunda kalırsanız size, çok basit bir hesapla, x tl'ye (*) mal olacak eylemdir.

(*) x = a * b * c
    a (km) = gidiş geliş yol
    b (lt/100 km) = aracın 100 km'deki yakıt tüketimi
    c (tl/lt) = yakıtın litre fiyatı

örneğin güncel rakamlarla benim için yaklaşık 18 tl'ye (70 km * 7,3 lt/100 km * 3,65 tl/lt) mal olmaktadır. (bkz: oha)
hesabın var mı? giriş yap