şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1971 yılında türkiye'nin ilk bilim kurgu dergisi olan antaresi çıkarmış olan odtü mld hocası.
 • odtü mld'nin en iyi, en birikimli hocalarından birisidir. öğrencisine karşı prensipli, öğretici, aynı zamanda da hoşgörülü tavırlarıyla tanınır.

  kendisinin bilimkurguya olan ilgisi herkesçe bilinir. öyle ki sunumlarınızda listeyi alfabetik bir sıraya göre belirlediği yıllara böler, size düşen yıl içerisinde çekilen bir bilimkurgu filmini izleyip, üzerine bir sunum hazırlamanızı ister. bu filmlerin pek çoğunu izlemiş, arşivine katmıştır, üstüne üstlük sizin filmlere yakalayamadığınız ayrıntılara da oldukça hakimdir. vaktiyle 1940 yapımı dr. cyclops üzerine yaptığım sunumu dinlerken "cyclops neyi temsil ediyor" diye sorup, ardından benim cevaplandıramamam üzerine bunun antik yunan'a kadar dayanan bir mitolojik öge olduğunu açıklaması ile epey utanmış idim. (vallahi filmi izlemiştim!)

  sayesinde back to the future izleyip, ardından 3 filmi de bitirmiştim. yine kendisinin speaking sınavı öncesinde bize izleyip, üzerine konuşmamızı istediği the outer limits'i de onun sayesinde tanıdım. sayın hocama teşekkürüm borçtur.
 • kendisinden birinci sınıftayken, tarih öncesi gibi bir zaman oluyor, ingilizce dersi almıştım, cc den yukarı zor çıkmıştım, ama öğrencileriyle iletişimi iyi bir hocaydı ve dersleri de iyi geçerdi. bilim kurgu meraklısı olduğunu hatırlıyorum, lisans eğitimi matematikti yanlış hatırlamıyorsam ve uzunca bir süre s. arabistanda çalıştığı ve oradaki deneyiminde alıştığı otomatik vites araçlardan memlekette olmaması, bulduğunun da sıkıntı çıkartması sonrası şikayetlendiği hatırladığım diğer bir detay.
 • kendisinden 6-7 yıl kadar önce ingilizce 102 dersi aldığım efsane hocadır. biraz stalkladım yazmadan önce, sanırım emekli olmuş. kendisinin nasıl birisi olduğunu anlamanız için 2 olay anlatayım.

  yeni izlemiş olduğum star trek filminin 5 dakikalık kısmını boşluk doldurmalı listening sınavında daha dinlemeye başlamadan 13-14 tane boşluk doldurmuştum. (kelimeler daha çok kavramlardan oluşuyordu. örn: solar system, earth, spaceship) neticesinde erken çıktığım sınavda, asistanı olarak düşündüğüm hanımefendinin aşağılayıcı bakışlarına 20/20 yaparak cevap vermiştim.

  speaking sınavında ise 1940 ila 2010 arasındaki yılları kağıtlara yazıp öğrencilere kura çektirmiş ve çektiğimiz yılda vizyona girmiş olan bir adet sci-fi filmle ilgili konuşmamızı istemişti. çoğu hocanın aksine öğrencileri sınıfta değil, 3erli gruplar halinde odasında ağırlayıp yapmıştı sınavı. bana çıkan 1948 yılına ait yoğun araştırmalar sonucu (google'da "1948 sci-fi movies" aramak) bulduğum iki filmden konusunu ezbere bildiğim superman filmini seçip konuşmuştum. sınavı kalabalık önünde rezil olmayalım diye odasında yaptığını düşünmüştüm ama odaya girdiğimde okulun internetinden* harici diskine, türk'ün uzayla imtihanı filmini youtube'dan indirdiğini görünce daha fazla film indirebilmesi için bahane olduğumuzu anlamıştım. varın siz düşünün nasıl bir sci-fi hastası olduğunu, iyi kötü demeden binlerce bilim kurgu filmi arşivlediğini düşündürmüştü indirdiği filmin kalitesi. işte öyle güzel bi hocadır.
  not: sci-fi düşkünü bir öğrencisi bile olsam bb ile geçtim
 • hazırladığım bir tez için ulaşmak istediğim kişi. bağlantısı olan varsa ve iletirse çok sevinirim.