şükela:  tümü | bugün
 • tam ismi "sheldon gary adelson" olan, 1933 doğumlu kumarhaneci.

  ukrayna'dan göç etmiş yahudi bir ailenin ferdidir.

  serveti 30 milyar dolardan 2 milyara düştüğünde "ben sıfırdan başlamış adamım; bana koymaz. endişe var ama korku yok" demiştir (duyan da bağ-kur maaşına muhtaç sanır!).
 • macau'nun %50'sinin falan sahibidir. bölgeyi tek başına, las vegas'a rakip hale getirmiştir.

  şirketi las vegas sands'in vegas'ta 2 büyük otel-casino kompleksi varken, macau'da 4-5 büyük kompleksi vardır.

  ayrıca singapur'da dünyanın en büyük tek bina gayrimenkul yatırımını yaparak 8 milyar dolar gibi bir yatırımla şu meşhur marina bay sands'i açmıştır.

  marina bay sands singapur gsyh'sinin %4'ünü tek başına oluşturmaktadır.

  kişisel serveti şu an 40 milyar dolardır.

  büyük hayırseverlerden biridir. abd ve israil için inandığı şeyler uğruna çok sey yapmıştır. netanyahu'nun arkasındaki adamdır.

  abd, büyükelçiğini yeruşalayim'e taşıyacağını açıkladığında yaklaşık 100 milyon dolar tutan taşınma masraflarını kendisinin karşılayacağını açıklamıştır.

  geçen hafta guatemala devleti, büyükelçiliğini yeruşalayim'e taşıyan ikinci ülke olmuştu. guatemala devlet başkanı ve beraberindeki bakanlar, sheldon adelson'un özel jetiyle israil'e geldiler.

  israil'in 2 büyük gazetesinden birinin* sahibi olup likud destekçisidir.

  amerikan yahudilerinin %70'i demokrat olmalarına rağmen adelson cumhuriyetçidir.

  yad vashem holokost müzesine 25 milyon dolar bağış yapmıştır. las vegas'ta bir liseye yine 25 milyon dolara eğitim kampüsü kurmuş, birthright ısrael vakfına bugüne kadar 140 milyon bağışta bulunmuştur.

  israil'in ay'a gitme projesi spaceil'in 3 büyük bağışçısından biridir*.

  israil için çok sey yapmış bir adamdır. ayrıca 6 çocuğundan biri olan oğlu mitchell'i uyuşturucudan kaybettiği için , abd'de esrar'ın yasallaşmasına tam anlamıyla savaş açmıştır.
 • sheldon adelson dünyadaki belki de en şanslı insandır. bu adam 73 yaşında olup 26.5 milyar dolarlık bir servete sahiptir. bu servetini kumardan kazanmıştır ve aynen kazandığı yere yatırmış ve ilerlemiştir. şu an hala bu servetini kazandığı yer olan las vegas'ta yaşamakta olan bu adam artık kendi otelinin kumarhanesinde oyununu oynuyormuş ve ayrıca marina bay sands diye bi yere de 3.5 milyar dolar yatırmayı düşünüyormuş.
 • las vegas sands isimli kurumun sahibidir. kumarhaneleri genellikle bu kurumun altında yer alır. ayrıca son dönemde medyaya sık sık röportaj verip neden online kumara karşı olduğunu anlatmaya çalışıyor ama tahmin edilebileceği üzere anlatamıyor, bolca da ayar yiyor.
 • servetini 2 milyar dolardan tekrar 28.5 milyar dolara çıkartmıştır. bu adamı sokağa at beş parasız yine zengin olur vesselam.
 • bahsedilmemesine sastim, yaklasin uc ay once makor rison ve (eski) maariv'in dijital edisyonu nrg'yi satin alarak israil'in medya imparatoru olmustur artik. binyamin netanyahu ile dostluguna girmek bile istemiyorum simdilik..
 • gizlice kumarhane işlettiği eyaletin en gözde gazetesini satın alan, sonra da bu satın alması elinde patlayan patron.
  adelson'un 2015 yılında gizlice las vegas review-journal’ı satın aldığı ortaya çıkmış.
  las vegas review şehir ile ilgili her konuyu mercek altına getirirken, özellikle kumarhanelerle ilgili olaylara odaklanan bir yayınmış.
  satışın sırrını çözen de bizzat las vegas review’in kendi gazetecileri olmuş ve tabii ki arkasından hepsi birden kapının önüne konmuş.
  nereden biliyoruz?
  belgeselden:
  nobody speak trials of the free press
 • barack obama'yı yenmek için 150 milyon dolar harcayıp babayı alan kumarhaneler kralı.

  http://amerikabulteni.com/…0-milyon-dolar-harcamis/
 • trump'ın kudüs'ü israil'in başkenti olarak tanıdığını açıklamasının arkasındaki isim olduğu söylenen kişi.

  (bkz: 6 aralık 2017 abd'nin kudüs'ü başkent ilan etmesi)

  haber

  --- spoiler ---

  trump’ın seçim kampanyası sırasında yahudi lobisinin önde gelenlerine kudüs’ü başkent olarak tanıma sözü verdiğini yazan nyt, amerikalı ünlü kumarhaneler zinciri sahibi sheldon adelson’ın trump’tan bu sözü başkanlık koltuğuna oturmadan önce aldığını ve bunu amerika siyonist organizasyonu başkanı morton klein’e ilettiğini yazdı.

  --- spoiler ---
 • aynı yüz nakli geçirmiş gibi bir tipi var...