• 15 yıllık tiryakilikten sonra 9 haziran 2005 te sigarayı aha şöyle bıraktım:
    * herkes önce bir gün belirle ve bunu herkese söyle diyip duruyordu. ben de doğumgünüm olan 10 temmuz u sigarayı bırakacağım gün olarak herkese ilan ettim. sonra 9 haziran günü kimselere söylemeden ani bir kararla bıraktım.
    * cuma günüydü 9 haziran, iş yerimde yoğun olmayan bir gündü ve haftasonu kendimi eve kapama şansım vardı. kabus gibi 2 gun gecirdim , ustelik sigara mevcuttu evde. tiryakiliğin ne demek olduğunu geçirdiğim zor anlarla ilk defa gerçekten anladım. istisnasız her saniyem sigara düşünmekle geçti, bilimum aile üyelerini ve yakın arkadaşımı arayarak konu hakkında kendilerini baydım. burası önemli; sigara içmek ve sevişmek dışında bana zevk veren bütün aktiviteleri o hafta sonu yaptım; kahve, kahve + baileys, şarap + müzik. üzerine gittim yani, aman sigarasız kahveyi nasıl içerim tribinden kurtardım kendimi.
    * hafta içi konuşarak herkesi baymaya devam ettim. iddialı olmadığımı, bir gün içebileceğimi hep belirttim.
    * konuşmalarım giderek azalmaya başladı, çünküüüü artık sigara aklıma çok daha az geliyordu. 3 hafta sonra kadar sanırım gece dışarı çıktım, içkimi içtim, ve eğlendim. oysa ne de şaşırırdım sigara içmeyen insanların bara gitmesine falan diye düşündüğümü hatırlayıp, bu sefer kendime şaşırdım.
    * kilo aldım, 1 ayda 6 kilo. ki oldukça takıntılıyımdır bu konuda, acınacak derecede takıntılıyım diyebilirim. normalde de spor yapan biri olduğumdan, "sigarayı bıraktıktan sonra spora başlar, kilo almam" durumum olamadı yani. alıverdim kilolaları, koca popolu, ayva göbekli biri oldum. amaaa hiç oralı olmadım; cildim daha bir güzel, hep mis gibi kokuyorum, sigara icenlerden gelen kokular ne berbatmış görüyorum....önce sigara çıksın hayatımdan, kiloyu sonra hallederim diye düşündüm hep.
    * şimdi ancak hesaplayınca söyleyebiliyorum kaç aydır sigara içmediğimi. ilk üç aydan sonra bu duruma geldim sanırım. kilolarımı verdim, sigarayı bırakan iradeye rejim yapmak fasa fiso geliyor. cildim güzel, saçlarım mis, göğsüm hırıldamıyor, tıkanmıyorum artık spor yaparken...

kafaya koymak falan hikaye; harbi harbi zor bişey sigarayı bırakmak ama, insanoğlu çok güçlü, her bir şeyin üstesinden geliyor. başarılar diliyorum ben diğer arkadaşlara.

yıllar sonra edit: iddialı olmadığımı başka entrylerimde belirtmiştim.. bırakılıyor, onu biliyorum..
  • bırakmanın yaklaşık 2. ayında olan bir insan olarak bu satırları yazmaktayım.

edit: 8. aya geldim hala içmiyorum e bitti diyorum artık. başlığa tekrar dönme sebebim de başucu eserleri arasına girmiş orada görmem. yoksa sigaranın aklıma gelmesinden dolayı değil *

2. edit: 3 yıla yaklaştım neredeyse ve halen içmiyorum :)

tam olarak saymadım evet! kurtulduğuma inanmaktayım artık çok uzak geliyor. hatta öyle ki ilk gece çok zorlu geçmişti ben bırakırsam muhakkak bu başlığa nasıl bıraktığımı neler yaptığımı yazacağım diyerek kendi kendime gazı vermiştim. şimdi bu başlığa yazmayı aklıma getiren şeyse sigaraya bırakmak için akıl danışan ve kararlı bir arkadaşımın soru sormasıdır.

evet başlayalım;

1- herkes bırakır! buna emin olun, ben bir gün bile içmezsem deliririm sanıyordum. tek bir gün içmeden duramam o ilk günü atlatamam sanıyordum ama gerçekten oluyormuş.

2- azaltarak bırakma diye bir şey yoktur. kararlı olun bir anda bırakın. hatta o an bu an bile olabilir. şimdi karar verin elinizi paketinize atın kırın o paketi gitsin. yapamam demeyin. "bu son bir daha yok" diye bir şey yoktur. hep bir dahası vardır.

3- palavralara inanmayın! nelerdir bu palavralar?" sigaranın yerine bir şey koymalısın, sigarayı bırakan insan kilo alır, sigara içme isteğin hep aynı kalıyor bıraktığım gün neyse bugün de o". gibi klişe sözler emin olun efsanedir böyle şeyler asla gerçek değildir.

4- derin bir nefes alın. şöyle ciğerlerinizi doldurmaya çalışın. bir şeyin eksik kaldığını hissedeceksiniz.nefesinizin sanki yarım kalıyor. daha fazla nefes alabilirmişsiniz gibi geliyor. ciğerlerinize sanki çiviler batıyor öyle değil mi? emin olun bu zamanla gidiyor ve derin nefes almalarınız kısa süre içerisinde geri dönüyor. bıraktıktan 3-4 gün içerisinde yatarken ciğerinize saplanan ağrılar olmuyor sabahları ciğerinizde ağrılar hissetmemeye başlıyorsunuz.

5-alkol * kullanıyorsanız bir süre ara verin.

6-topluluk içerisinde sigara içenlerin değil içmeyenlerin ne kadar gıpta ile bakıldığına dikkat edin. "vay amına koyim helal olsun lan herife içmiyor"

7-sadece ilk gece ve 11. gün zorlu geçecek* fakat o ciğerlerinizde sanki sizi kıstıran his maksimum 3 dakika kadar sürecek onu atlattığınızda çok daha farklı olacak her şey.

8- nikotin sakızı kullanın. çoğu kişi tavsiye etmez ama ben kullandım faydalı oldu. şu an hiç kullanmıyorum diyebilirim. nikotin sakızını kriz anlarında çiğneyin onun dışında kademeli olarak azaltın. 4mg olanını asla kullanmayın zaten 2 mg bile çok ağır.

9- 2. gün içerisinde sigara içen insanların yanında olduğunuzda "ben bu kadar kötü kokuyor muydum lan?" diye sormayın. çünkü evet leş gibi kokuyorsunuz.

10- bolca su tüketin ilk hafta. dayanın suya.

11- yemek üstü sigarasaı olmadan yaşayamam diyebilirsiniz ama emin olun çok rahat atlatıyorsunuz. bir süre sonra yemek üstü sigara yakma isteği bile aklınıza gelmeyecek. yemek sonrası gidin dişlerinizi fırçalayın. yemekten sonra alın bir bitki çayı için. bir süre sonra göreceksiniz yemek yerken daha yemeğin yarısında aklınıza sigara değil o çayın inanılmaz tadı gelecek aklınıza.

12- eğer artık bıraktıysanız tek bir fırt dahi içmeyin yoksa her şey en başa döner. ha denerim diyorsanız 1-2. haftadan sonra bir fırt deneyin bakın nasıl iğrenç bir tad gelecek ağzınıza ve suratınızı ekşiteceksiniz.

13- gün saymayın. zaten bir süre sonra ne zaman bıraktığınızı bile unutursunuz.
  • zor iştir pek tabii, meret çok sağlam bir psikolojik müptelalık yaratır, ancak eninde sonunda bırakacaksınız; yüksek tansiyon, kalp damar hastalalığı gibi şeyler zamanı gelince çıkacaktır bir bir (eğer genetik olarak çok küçük bir mutlu azınlığa dahil değilseniz). kafa olarak kendinizi hazırlayıp bıraktım dedikten sonra şunlara dikkat etmekte fayda var:

- sigara azaltılarak bırakılmaz, daha hafif sigara tipine geçerek hiç olmaz, jilet gibi kesmek gerekir, bıraktınız bıraktınız.

- sigara ile iyi giden içeceklerden uzak durmak gerekir; (çay, kahve, bira); refleks olarak sigarayı hatırlatmayan içeceklere yönelmekte fayda vardır; ot çayları, ıhlamur, meyve suyu, süt gibi.

- özellikle bol su içmek çok önemlidir, vücuttaki zehiri atmaya yarar ve su insana sigara hatırlatmaz. aklınıza sigara geldiğinde dikeceğiniz bir miktar suyu el altında bulundurun.

- genelde tüm alkollü içkiler ve rakı sofrası gibi aktiviteler de sigara isteği yaratacağı için bir süre uzak durmakta fayda vardır. ağır, yağlı yemekler de üstüne sigara içme isteği yarattığından hafif yemekler tercih edilmelidir, zaten iştahınız açılacağı ve kilo alacağınız için hafif yemeye gayret edin; zamanınız varsa düzenli spor yapın, en azından yürüyün.

- bırakma işinize bir başkasını ortak etmeyin; kankanıza 'hadi gel beraber bırakalım' derseniz zayıflığınız iki katına çıkacak, birinizin iradesizliği diğerinizin de tekrar başlamasına sebep olacaktır.

- gün saymayın. sigarayı bıraktınız, kendi rekorunuzu kırıp tekrar başlamak iş değildir.

- en zayıf anlarınız canınızın birşeye çok sıkıldığı yada sinirlendiğiniz zamanlardır; bu zamanları sigarasız atlatabilirseniz düze çıkmışsınız demektir. lakin bu durumlarda ne yapmak gerekir konusunda söyleyebileceğim pek birşey yok, kararlı olun demekten başka.
  • öncelikle şunu belirteyim, bu lanetten kurtulmayı o kadar çok istiyorum ki dünyada barış mı istersin sigarayı bırakmak mı diye sorsalar tereddütsüz (bak altını çiziyorum tereddütsüz) sigarayı bırakmak derim.
    7 yıldır düzenli içiciyim. 7 yıl içinde bakalım bakalım benim hayatımda sigara içmekten başka neler olmuş;

---> erken yaşta sigarayla tanıştığım için arkadaşlarım ben sigara içiyorum diye küsmüşler, aramız açılmış. arkadaş ortamında saygınlığım azalmış ben sigara içmeye devam etmişim
    --->hocalardan sayısız azar yemişim, hocaların gözündeki değerim düşmüş, ben sigara içmeye devam etmişim
    --->millet harıl harıl ders çalışırken, etüt sınıflarında soru çözerken ben deneme sınavlarının yarısında çıkıp sigara içmişim zamana en çok ihtiyaç duyulan bir zamanda, zamanımı çalmışım. başarısızlığın önünü açmış bu alışkanlığım ama ben sigara içmeye devam etmişim
    ---> üniversitede millet parayı kitaba, dergiye dökerken. ben sigaraya dökmüşüm. ay sonuna sadece sigara parası ayırmışım ders kitapları almamışım. derslerden kalmışım. geleceğimi resmen 1 paket sigaraya değişmişim ama bunu bile bile ben sigara içmeye devam etmişim
    ---> sevgililerim olmuş. biri gelmiş ötekisi gitmiş. aşık olmuşum sigara içmişim. ayrılmışım sigara içmişim. mutluluğu da sigarayla paylaşmışım mutsuzluğu da. insanlardan uzaklaştığımı farketmişim ama yine de ben sigara içmeye devam etmişim
    ---> kars'a geziye gitmişim. 100 paket sigara aldığım için sevgilimin yanına gidecek param kalmamış. üstüne bir de kıza param yok diye çıkışıp kavga etmişim hala sigara içmeye devam etmişim
    ---> sigaranın artık vücudumu uyuşturduğunu, her bir içişten sonra halsizlik ve uykuya sebep verdiğini gözlemlemişim. çareyi sigarayı bırakmakta değil b12 içmekte bulmuşum. kendimi öyle güzel kandırmışım ki sigara içmeye devam etmişim
    ---> bile kredi kartlarını ödeyemez hale gelmişim cepte sigara parası hariç 5 kuruş yokken bile sigara içmeye devam etmişim
    ---> keyfi harcayacak para yok diye 1.5 yıllık sevgilime bir kez dahi olsun bir kuru gül dahi almamışım, anlayışla karşılamasını istemişim ve en önemlisi ne biliyo musunuz ? cebimde sigara parası kalmayacak diye kız arkadaşımın yanına gitmemişim ve kıza beni aldatıyosun sen diyip ayrılmışım. sonra hiçbir şey olmamış gibi sigara içmeye devam etmişim
    ---> spor yapamaz hale gelmişim sigara içmişim
    ---> yediğim yemeklerden tat alamaz hale gelmişim sigara içmişim
    ---> sabahları leş gibi bir ağız ile kalkmışım. tiksinmemiş sigara içmeye devam etmişim
    ---> uyurken değil, günlük hayatta bile hırlar olmuşum sigara içmişim
    ---> zamanında bembeyaz olan dişlerim sararmış, çürümüş ben sigara içmeye devam etmişim
    ---> ortamda pis pis kokmuşum, insanlarla tokalaşmaya korkar hale gelmişim, sevgililerimle sevişmekten kaçar olmuşum ben hala sigara içmeye devam etmişim
    ---> gençliğimin zirvesinde cinsel performansım düşmüş, ben sigara içmişim
    .
    .
    .
    ve daha niceleri.
    edebiyat yapmaya gerek yok. bu sigara bu gece bı-ra-kı-la-cak!

******************** ilk gün editi ********************

bu editi 07.08.2014 tarihinde yapıyorum. 7 yıl boyunca hayatımda ilk defa sigaradan 24 saat uzak kalabildim. gece aklımdan hep '' acaba yarın içer miyim ? yok ya bak gör yarın olsun içmicem'' cümleleri dolandı durdu. bu bekleyiş bende öyle bir heyecan yaratmış olmalı ki sabaha kadar uyuyamadım. bu süre zarfında sürekli olarak destek mesajları geldi. hepsine ilgisi ve desteği için tek tek mesaj attım, sohbet ettim. sabah kalktım kahvaltımı yaptım tıpış tıpış işe gittim. bu arada hani o sabah, günaydın sigarası varya, özür dilerim ama ona kafam girsin. öyle bir şey yokmuş millet. içmeyince içmiyormuşsun. samimi söylüyorum; ani bir istek o. o anda yenerseniz içmiyosunuz. iştahım açık şekilde kahvaltımı yaptım. dişlerimi bir güzel fırçaladım. öğlene kadar sigarayı aramadım bile. canım istemedi hatta. öğlen eve geldim. birazcık canım istemedim değil.
    1. istek: 10 üzerinden 3
    gittim yattım. 1 saat kadar kestirdikten sonra kalktım. gün içinde 2.kez canım istedi.
    2. istek: 10 üzerinden 5
    dedim hadi yörü yörü işe geç kalcan. iş yerinde oydu buydu derken saat 6 oldu. demli çay içtiğim için mi bilmiyorum hiç sigarayı aramadım.
    akşam yemeğinden sonra canım feci şekilde istedi. resmen salladı. gün içindeki 3. istekti ve en güçlü istekti.
    3. istek: 10 üzerinden 8
    açıkçası pakete elim uzandı. normalde içerdim ama, şu entryi favori yapan 15 yazar aklıma geldi. lan dedim bak ortaya bi fikir attın seninle beraber ardından 15 insan geldi. 15! inanın içmemek için zor tuttum kendimi. arkadaş aradı kafeye gidelim dedi. gittik 3-4 kişi takıldık. bi ara sık sık dalar oldum. konuşulanları dinlemiyordum. bu sıralarda 4. kez canım istedi. ama 3 numara kadar değil.
    4.istek: 10 üzerinden 4
    ordan kalktık güzel bir yerde birer tane bira içtik. bira sigarasız daha güzelmiş la :d valla vak. biranın yarılarına doğru 5. istek oluştu ama öyle önemsencek cinsten değil.
    5.istek: 10 üzerinden 3

benim 24 saatim böyle geçti. açıkçası ben bundan sonra içmem arkadaş. benim korkulu rüyam ilk 24 saatti. eğer siz de benim gibi başardıysanız, mesaj atın editleyeyim. insanlar bizden güç alsın.
    bu arada ilk haftamın dolmasını bekledikten sonra, hastaneye gideceğim. check-up tarzı bir şey yaptırmayı planlıyorum. onları da yazacağım buraya. destek veren herkese çooooook ama çok teşekkür ederim.

--------------------------ilk hafta editi-------------------------------------------

: bu editi 15.08.2014 tarihinde yapıyorum. yani haftasını geçti. zaten şu kadar gün oldu diye de saymıyorum sonuç olarak bıraktım. ne yapayım gününü. neyse, sizlere çok önemli bir şeyden bahsedeceğim birazdan.
    4. gün gerçekten canım öyle bir çekti ki, size bunun tarifini yapamam burada. sabah yataktan kalktığımda ''ben bugün sigara içerim'' dedim. yemin ederim evde paket olsa, 1 taneden bir şey olmaz deyip içerdim. yani neymiş ? evde sigara paketi bulundurmuyormuşuz. devam ediyorum. akşam 8'e kadar sürekli gözlerim sigara aradı. sikerler artık haa! dedikten sonra eczaneye koştum. nikotin bandı aldım. 1 numara olanından aldım. koşa koşa eve geldim ve hemen yapıştırdım. tüm günün isteği abartmıyorum 10 dakika içinde geçti. aslında bir nevi sigara içmiş oldum çünkü vücut nikotin aldı. 4 saat falan takılı kaldı vücutta. 4 saatin sonunda çevreden soyutlandım, başım ağrıdı, midem bulandı. nasıl tarif edebilirim size ? 5 tane sigarayı ardı ardına için öyle bir etki. ciddi anlamda mala bağladım. sikerler lan sigarayı bırakcaz diye ölüp gidecez deyip çıkarttım attım çöpe. irademle bırakırım ben lanet olun dedim. 20 dakika kadar açık havada yürüdükten sonra eve geldim. vücut o kadar mala bağladı ki dedim erik yat amk yat. gece saat 4 civarı bir kalktım ki dostlar, başıma tahtayla vuruyorlar zannettim. başım o derece zonkluyo. o kadar şiddetli bir ağrı ki göz bebeğimi oynatamıyorum o derece. ağlamaklı oldum dedim ki:
    - lanet olsun, ne kadar tanrı, peygamber, malım, canım varsa üzerlerine yemin ederim ki bir daha sigara içmeyeceğim yeter ki şu ağrı bitsin. lanet olsun! yeminler olsun ağzıma sürmeyeceğim. geç artık orospu çocuğuuu geç.

o gün bugündür şöyle bir psikoloji oluştu bende; sigara içersem eğer o banttan yapıştırcam ve başım yine ağrıyacak. dostlar size yemin ederim sigara lafı geçince dahi başım anlık bi ağrı geçiriyo. hani içmem falan imkansız. gelelim size söylemek isteğim yere;
    ben hızlı konuşan biriyim. inanır mısınız dostlar, sigarayı bıraktığım günden bu yana yavaş yavaş, tane tane konuşur oldum. buna annem, babamdan ziyade ben inanamadım. lan noluyoz amk diyorum kendi kendime. dedim bunda bir itlik var. psikolojik mi bilmiyorum ama geçen gün sırf bunu denemek için bir akşam 3-4 tane içtim ve sonuç. aha! valla benim hipotez, teori oldu. doğruymuş yani. diyeceğim o ki; sigarayı bıraktığınızda hiç beklemediğiniz mükemmel bir sonuçla karşı karşıya kalabilirsiniz. ben şu an mutluluktan uçuyorum. sigara içer miyim ? nah!
    bir de benim bırakmamdaki etkenlerden biri çürüyen dişlerimdi. isterseniz caps de atabilirim. şu entrari girdiğimiz alan gibi dişlerim var, bembeyaz. hepinize selam ederim.
    sorusu olan varsa ya da bu konuda konuşmak isteyen varsa yardımcı olabilirim. illa söyleyecek bir şeyiniz olmasına gerek de yok.

----------------------------------ilk hafta editi-------------------------------------

----------------------------------17.08.2014 editi---------------------------------
    pazartesi ve salı günleri 4 farklı alanda doktora gideğim.
    sigara ile bi bağlantısı var mı bilmiyorum. sigaraya bağlı zararlarını soracağım ve muayene olacağım. kontrol amaçlı yapıyorum bunları.

enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji:

kulak burun boğaz:

dermatoloji:

diş hastalıkları:

----------------------------------17.08.2014 editi---------------------------------
    ilk ay editi:

ilk yıl editi:
  • sigarayı bırakmanın en şahane yollarından biri de şöyle olmakta: karşınıza alıyorsunuz birini, o doktor oluyor, siz de hastasınız. olayınız role playing. doktor rolündeki partneriniz size akciğer kanseri olduğunuzu söylüyor, siz de bunun üzerine rolü bütünüyle giyinmeye, o anı tüm varlığınızla yaşamaya, hasta rolüyle derin bir empati kurmaya çabalıyorsunuz. ve sonra neler oluyor?
    bu şekilde yapılmış bir deneyin sonuçlarına göre, olan şu: hasta rolünü oynayan deneklerin çoğunda (keşke yüzde de verebilseydim, daha zengin dururdu, ama aklımda kalmadı yüzde filan yani ne yalan söyleyeyim) bir buçuk yıl sonra dahi gözlenen bir sigarayı bırakma, o olmadı içmeyi azaltma davranışı vücuda geliyor. deneyin başka bir versiyonunda da sigara içen denek kendisi rol oynamıyor, fakat akciğer kanseri olduğunu öğrenen bir tiryakiyle doktorunu oynayan başka iki kişiyi izliyor. bu grupta da içme davranışında azalma oluyor, ama ilk gruptaki kadar değil.
    bakın sigara içenler için ne kadar da güzel, ne kadar da faydalı bir deney, deney bile diyemiyorum, oyun. arkadaşlarla evde toplanıp oynanılabilir uzun ve sıkıcı kış gecelerinde misal.
  • bir tanıdık vardı benzetmek gibi olmasın rahmetli... sigarayı bırakabilmek için, 1 paket sigarayı bir oturuşta içip bitirmişti. hani kusup bir daha asla içmek istemem diye. fena halde midesi bulanmıştı. ama sabahtan beri hiç bir şey yemediği için kusacak bir şey bulamamıştı. bu da gitti bir tost aldı yedi. sonra başarıyla kustu da. amma ve lakin artesi gün anladı ki sigarayı bırakmak bir yana dursun halen gayet canı çekiyor gayet tiryaki. görmeye bile dayanamadığı tek şey ise tost!! tabi ölene kadar da sigaraya devam...
  • sabah aç karnına bi tanesini tersten yakıp için..
    en kısa süre olarak o günü kurtardınız.. canınız çektiği vakit bunu tekrar edin..
  • doktorun elindeki mr çıktısına bakıp "beyninizde 6 santimetre büyüklüğünde bir parça var hemen ameliyatla onu almamız gerekiyor ve bu arada sigara alkol bırakman lazım iyileşme sürecini etkiler, çünkü durum kritik" demesi sigarayı en iyi bırakma yoludur ki ben asla bırakmam derdim nitekim mesela. ama düşük cümle de kurmazdım önceden. sanırım doktor fazla parça aldı içeriden. ya da karbüratörümü toplarken yanlış bağladı kabloları (bkz: swh)
  • -öncelikle kendinize bir gün tayin edin fakat bu gün 1 yılı geçmesin.
    -sonra o gün gelinceye kadar keyifle sigara içmeye devam edin, hatta bazen abartın.
    -çok sevdiğiniz, kıramıyacağınız, sizin için önemi olan birine söz verin.
    -sigayarı bırakma tarihini başka insanlarla paylaşın, paylaşın ki sizinle birazda olsa dalga geçsinler (sigara içen kişiler) bu size gaz verir.
    -o gün geldiğindede sigara için insanlar sizi iyice küçümsesin.
    -ama o günden 1 sonraki ki gün içmeyin.
    -sigaranın 10 tane zararını her canınız sigara istediğinde tekrarlayınız.
    -bir kaç gün içinde sarhoş olmadan önceki çakır keyif halinde etrafda dolanacaksınız. elleriniz ,ayaklarınız kesilecek, konuşmaya taakatınız kalmayacak hatta bu durum size zevk verecek.sonra onu kontrol etmeye başlayacaksınız o sizi etmeye çalışacak.

-en önemlisi : asla ama alsa kendinizle sigara içmek konusunda tartişmaya girmeyin. kaybedersiniz...
  • bu kafayla birakamazsiniz.

ben bi cirpida 5 tane baslik gordum bununla ilgili. cozumu aramaya bile usenen adam cozumu uygular mi? imkansiz.
hesabın var mı? giriş yap