• nam-i diger saygin, son derece saygideger ve efendi, ankara punk'inin belkemigi bir arkadasimizdir.
  • bir soğan soyuluyor
    yaşarıyor gözler
    bir devlet soyuluyor
    aldırmıyor öküzler
    şair eşref
  • eskiden eşkiyalar baskın yaptığında ya da birinin yolunu kestiğinde öyle şimdiki gibi kapıdan bacadan girip eline geçirdiğini alıp kaçma şeklinde gerçekleştirmiyorlarmış tabii ki. adamlar birini soymak istediğinde muhatabın donuna kadar alıyorlarmış. çünkü o zamanlar kıyafet de para ediyormuş.

dolayısı ile soygun, soy(un)mak kökünden gelmekte olup, eski türkçeye özel isimleştirme eki olan "gun" ile birleşerek fiilden türemiş isim haline gelmiştir.

aynı yanmak'tan gelen yangın, saymak'tan gelen saygın gibi.
  • daha dün kapıda bir ptt ihtarı buldum.
    cama yapıştırılmış bir sticker.
    üzerinde takipsizlik kararı yazıyor.
    muhtarlıktan alınız yazıyor.
    meraklandım.
    keza belleğimi taradığımda böyle bir mahkemelik durumumuz hiç yok.
    aldık kağıdı.
    atladım gittim muhtara.
    zımbalı kağıdı hızlıca açtım.
    meğerse, taa bir zaman benim ofiste, masada dururken çalınan bilgisayar için şikayetçi olmuştuk, mesele o.
    aradan geçmiş 10-12 yıl.
    çoktaaan unuttuk gitti.
    dedim bunca yıl bu soygun bir şekilde dosyalarda duruyormuş meğer.
    ilginç geldi bana.
    .
    çok eski bir hikaye; 3 kişi tarafından cep telefonu ve cüzdanım çalınmıştı tepebaşında.
    enteresan da hikayesi vardır sonra bir gün yazarım belki.
    şimdi uzatmayak, ben soyanlardan birini eski amerikan konsolosluğunun şişhane caddesine bakan dış bahçesinde yakalayıp ağzını burnunu kırdım. o sinirle bahçenin duvara da vurmuşum elimdeki eklem yerlerim kan ve yara içindeydi. polis geldi karakola gittik, şikayetçi oldum.
    ama benim çalınanlar bundan çıkmadı, öbür 2 kişi almış belli ki.
    adını soyadını dahi hatırlarım. doğum yerini, tarihini. isim hafızam zayıftır ama bu aklımda öylece kalmış.
    ilerleyen süreçte mahkeme yapıldı.
    bizi, bu adam ve arkadaşları soydu dedik.
    herif, parkta oturuyordum sadece falan demiş.
    allahtan darptan bahsetmemiş, haklıyken ben suçlu çıkacakmışım yoksa.
    karakoldaki polis hemşerim ayarladım ben onu demişti.
    kanıtsızlıktan bir cacık olmadı.
    telefona çok üzülmüştüm.
    nokia'ydı.
    100 küsur milyon mu neydi, çok paraydı telefonlar.
    ama ne takipsizlik ne bir şey.
    kapandı gitti o konu.
  • cevat fehmi başkut'un yazdığı tiyatro oyunu
  • belirli günler ve haftalar adlı üç şarkılık dinlenesi bir ep çıkarmış grup. http://www.bubirsoygundur.com/ linkinden indirilebilir.
  • hakkında bu kadar az entry girilmesine şaşırdığım, lezzetli parçaları olan izmirli rock grubu. dinleyin dinlettirin.

soygun - sen varsan ben yokum
  • tdk'ya göre:

1. isim: genellikle çete durumunda bir araya gelmiş haydutlar tarafından yapılan silahlı hırsızlık.
    2. isim: hiçbir emek harcamadan ve yolsuz olarak elde edilen büyük kazanç, vurgun.

sayıştay'a göre:

yaklaşık maliyette “dolguya gelen her cins ve klastaki kazı malzemesinin sulanması
    ve sıkıştırılması” iş kaleminin miktarı güzergah boykesiti proje paftası esas alınarak 21.041 m3 hesaplanmış olup, bu iş kaleminin yaklaşık maliyetteki birim fiyatı 0,93 tl’dir. yüklenici bu iş kalemi için 40,00 tl (yaklaşık maliyetin 43 katı); diğer istekliler 3,00 tl, 2,00 tl ve 1,60 tl teklif vermişlerdir.

söz konusu iş kaleminin `hakedişte ödenen miktarı (tünel hariç) 445.138,90 m3’tür`
    (`yaklaşık maliyette öngörülen miktarın 21 katı)`. bunun 300.671,93 m3’ü yaklaşık maliyete esas alınan; ancak ihale dokümanı kapsamında yer almayıp, talep eden isteklilere verildiği söylenen güzergah boykesiti proje paftasındaki kısma aittir. kalan 144.466,97 m3’lük kısım ihale dokümanı kapsamında yer almadığı gibi isteklilerin hiçbir şekilde bilgisinin olmadığı, yaklaşık maliyet hesabında da dikkate alınmayan ovit tüneli giriş ve çıkış kavşaklarına ait olan ve herhangi bir onay olmadan yüklenici tarafından yapılan miktardır. sonuç olarak yaklaşık maliyette bedeli 19.568,00 tl olarak belirlenen iş kalemi için yaklaşık 17.000.000,00 tl ödeme yapılmıştır.

link
  • pickpocket ile birlikte dinlediğim en iyi türkçe metal gruplarından. prenslerin öcü ekibinin bir projesiymiş sanırım. prenslerin öcü başlığında öyle bir şey okuduğumu hatırlıyorum. herhâlde artık aktif değildir.

metalcore, post-hardcore esintili, ancak kendilerine özgü bir müzik tarzları var. etiketlemek oldukça zor. ama işin ilginç yanı bu müziği distortion olmadan yapmaları. canlı performanslarını dinlemedim, ama metalcore rifflerini clean gitarla hatasız çalmak oldukça zor olsa gerek.

spotify'da olmadığı için yakın zamana kadar youtube'dan dinliyordum. birkaç gün önce spotify'a üç şarkılarının yüklendiğini gördüm. youtube'da 20.000-30.000 civarında, spotify'de 3.000 civarında dinlenmeleri var. türkçe sert müzik kategorisinde ilk beşe, üçe oynayabilecek bir grubun gördüğü talep içler acısı.

ülkemizde bu tarz müziğin hemen hemen hiç alıcısı olmaması, gerçekten çok küçük bir kitle içinden çıkan nice yetenekli müzisyenin önünü kesiyor ya da sert müzik yerine geniş rağbet gören daha popüler tarzlara itiyor.
  • tepki'nin 9 albümünde yayınladığı amerikanvari parça. konsepti çok güzel.
hesabın var mı? giriş yap