• arkadaşlar buraya yazıyorsunuz ama kimse merak etmiyor 2019 wrapped listenizi. ben söyleyeyim de, üstüme kalmasın.
  • player'indaki shuffle algoritmasini yazan adamin eline vereyim. koskoca albumde bi sarkidan sonra ayni sarkiyi calmayi basarabiliyor. if koy lan if.
  • dünya çapında en çok dinlenen şarkısı lean on iken, ülkemizde take me to church olarak ülkemizin dine bağlılığını bir kez daha kanıtlamış olan servis.
  • gercekten para verebilecek durumda olmayanlari anlarim da, her boka para harcayip bunun gibi seylere aylik uyelik ucreti odemekten cekinen insanlarin psikolojisi su sekilde sanirim;

asgari ucretten biraz fazla paraya calisan bir kuzenim var, aileden zengin falan da degil.

kendisi yeni iphone cikinca 24 ay vadeye girip napar eder alir.
    2 kez araba degistirdi 26 yasina kadar.
    her hafta sonu bilmemnerde pazar kahvaltisi qeyfi turk kahvesi qeyfi bilmemne.
    kuafore gidip 450 liraya sacini sariya boyatir.
    olmayan parayi harcayan, orta sinif olmayi kabullenememis bir stereotype kisacasi.

gecende geldi yine "ya ben bu itunes'tan nasil aticam bu sarkilari bilgisayarimdakileri sildim falan filan". dedim spotify diye bisey var gosterdim begendi baya. ama tabi ayda 10 lira gibi astronomik (!) bir ucret oldugunu duyunca vazgecti. 2 saat itunes'la cebellestik.

bir onceki iphone'u bozuldugunda yuzlerce fotografi da telefonla birlikte tarihe gomulmustu. bilgisayarda yer olmadigi icin bilgisayara da atmamis. la dedim cloud kullansana hangi devirdeyiz. 50 gb ayda 3 lira gibi yine astronomik (!) bir rakam oldugu icin hic sicak bakmadi.

sanirim bu insanlarin tek para harcama amaci cevresindeki insanlara hava atabilmek. onun disindaki hic bir seye para harcamayi sevmiyorlar, ne kadar cuzi bir miktar olursa olsun. o anda fakirlikleri aklina geliyor ama statu yukseltmeyle ilgili her seye sinirsiz para harcanabiliyor.
  • - daha yüksek ses kalitesi
    - çevrimdışı dinleme
    - istediğin şarkıyı çalma
    - istediğin kadar şarkı atlama
    - reklam duymama

gibi özellikleri olan premium için "beleşle arasındaki farklar çok az ve umursanmayacak derecede" diyen de çıktı ya. sözün bittiği yerdeyiz.

daha nasıl bir fark olmalı? oturup tavla mı atsın? çay mı demlesin? kuzeniyle mi tanıştırsın? insanda biraz insaf olur.
  • şirketin ne kadar para kazandığını kalem kalem hesaplamanıza gerek yok. şirket halihazirda halka açık olduğu ve borsada işlem gördüğü için tüm bilançoları zaten her çeyrekte paylaşılıyor. mesela son çeyrekte 2.3 milyar euro ciro elde etmelerine rağmen çeyreği 20 milyon euro zararla kapamışlar.

son ceyregin rakamlari

gelmis gecmis tum ceyreklerin verileri

yalnız bakkal hesabı yapar gibi "şarkı başına 5 cent ödeyip 8 cent alsalar şarkı başı 3 cent kar ediyorlar" demek yalnış oluyor çünkü kurumsal bir şirketin tüm masrafları şarkılara ödediği paradan ibaret değil. bunun server masrafı var, data masrafı var, teknoloji masrafı var, algoritma geliştirme masrafı var, şirketin içinde çalışan beyaz yakalıların maaşı var, marketing var, insan kaynakları var, hukuk departmanı var....var oğlu var.
  • olm bu türk milleti kadar mezarcı, bü türk milleti kadar hakkını aramakla her boku nasıl beleşe getiririm'i düşünmek arasındaki kalın çizgiyi bilmeyen bir başka toplum yok.

yuh be birader. vallahı oha!

amk, 9.99 tl'den aylık muhtemelen premimum hesap almış adam. yani alırken bunu bilmiş, kabul etmiş, ben demiş, bu müzik hizmetini alacağım, karşılığında da aylık yaklaşık 10 tl fişeklerim, demiş. türkçe demiş.

bu spotify da herhalde black friday ayağına mıdır, niyedir, kampanya uygulamış, yeni gelenlere 3 aylık 0.99 tl ücret biçmiş bi süreliğine. sadece yeni gelenlere... bir süreliğine... kampanya..

lan mezarcı da hemen zıplamış, eeee ben eski üyeyim, yenilere var da bize yok mu? bak bak bak.. amk mezarcısı ya. bu tipler sonra gelir donanımhaber'deki ölücüler diye başlık atar buraya. lan ölücünün mezarcının önde gidenisin at kafası! sana ne yeni gelenlere yapılan kampanya'dan, nedir ulan bu çekememezlik elalem 3 ay senden düşük ödeyecek diye? 3 ayda 27 tl için insan kendini bu seviyeye düşürür mü amk?

ne bileyim, mavi jeans indirime girince gidip "lan ben bunu sezonda aldım, şimdi niye %20 indirime girmiş" diyor musun? ya da ne bileyim, son dakikada ucuza bilet düşüren adamı görünce, "sittin kasım 2015 hebehavayolu rezaleti: 5 ay önceden aldığım biletin fiyatıyla uçuşa 1 gün kala alınan biletin parası aynı!" diye yaygara yapıyor musun? geçen hafta aldığın ariel renkliler için sıvı detarjan, migros'ta bu hafta %20 indirime girince gidip mustafa koç'un facebook hesabından "uygulamadan hoşnut deeelim hacit" diye mail mi atıyorsun? yaparsın sen.

siktimin mezarcısı ya... ölücü.. pis..

edit: oh be, pazartesi sabahı işyerinde iyi geldi, açayım da sukunetle maillerimi okuyayım şimdi.

edit2: amk ölüsüne bak ya, bir de bu kampanyadan yararlanmaya çalışan adamlara bok atıyor, onlara ölücü diyor. vallahi ezikliğin bu kadarına da pes be arkadaş! iki lafı bir araya getiremeyen amk fakirine çok koymuş 27 tl kayıp.. bir de diyor ki benden kazandığı parayla kampanya yapıyor, amcık hoşafı yaa, siktir git amk eziği. sağda solda "senin paranı ben veriyorum" diyen gavatlardan bunlar da işte.. sana giren çıkan ne lan, sen zaten 10 tl veriyordun, gene 10 tl vereceksin, sanki amk fazla para alıyorlar bundan, vallahi böyle eziklik başka ülkede bulamazsın..

(premium üyesiyim bu arada ha, her ay tıkır tıkır 10 tl gömüyorum buna da, deezer'a da, 3 aylık 0.99 tl'den olan arkadaşlar için sevinirim en fazla, müziksiz hayat mı geçer, zaten sizsiz de içime sinmiyordu dinlerken. sömürün amk spotify'ı; benim paramla dinliyorsanız da helali hoş olsun)

edit3: pamuk gibi oldum yemin ediyorum.

akşamüstü editi: lan oğlum bu ezikler hem mal hem ölücü.. amma bık bık yaptınız be ya! gidin yeni hesap açın 3 aylık 0.99'dan üye olun, eski hesabınızı da kapatın. al amk, 3 aylık 0.99 üye oldun güle güle kullan.. 3 kuruş için yaptığınız tatavaya bak, haspam bi de beni yiyor "yaa para meselesi deel, hak meselesi" diye..

siktir amk cimrisi.. hem cimri, hem kıskanç..

edit4: oh mesaiyi de ettik bugün. tişikkirler sipitifiy..
  • hep soyluyorum. hayat tadini cikarmasini bilenler icin guzeldir. digerleri icin zindan gibidir. hayatinizi her gun kurus hesabi yaparak, arkadasinizdan sigara otlanarak, muzikleri abidik gubidik yollarla indirmek icin dakikalar harcayarak, bir sey satin almak icin bilgisayar karsisinda saatler harcayarak gecirebilirsiniz. cok akillica seyler yaptiginizi dusunup mutlu olabilirsiniz. ama bu sectikleriniz karakterinize de yapisan myopic kararlardir. myopic, yani miyop olan insanlar ne yapar? sadece yakini gorurler ve yaptiklari hareketlerin uzun vadedeki faydalarini goremezler. o yuzden hep kisa vadedeki fayda/zararlara gore karar verirler. ve malesef myopic kararlar cogu zaman optimal degildir. cunku bunun bir de uzun vadesi var.

git kardesim genc yasinda, hazir kafan da calisiyorken su sacmaliklara harcayacagin zamani adam akilli bir sey okumak/ogrenmek icin harca. git kariyer yolunda gelecekte gordugun bir konuyu oku, bir programi ogren. git iki film izle, iki roman oku, iki uc yeni yazarla/yonetmenle tanis. fonda da git spotify'i ac. sorunsuz, problemsiz muzik dinle, iki uc yeni grup ogren, muzik kulturunu genislet. azcik kendine yatirim yap. kultur dagarcigini genislet. dunya'ya bakis acini genislet. her ortamda konusacak iki lafin olsun. bunlar ne isine yaricak? uzun vadede anlarsin.

tanim: karakter turnosolu vaziyeti goren yazilim.
  • üyelerin, premium üyelikte reklam göstermediği için de kötülemeyi başardığı platform. bence bugüne kadar gelen en yaratıcı karalama kampanyası bu.

inşallah bait'lere gelmişimdir de ben mal olduğumla kalırım. eğer karşı taraf malsa daha kötü çünkü.
  • bu nasil bir illettir, kim bununla uğraşıyor bilmiyorum ama spotify'da bulunmayan neredeyse her şarkının adını taşıyan bir çalma listesi var. ve de her defasında belki o şarkıyı bulabilirim diye listeye girdiriyor. hainsiniz oğlum.
hesabın var mı? giriş yap