şükela:  tümü | bugün
 • hindistan'in guney ucunda bir ada devlet.. seylan da denir
 • surekli meydana gelen sel felaketlerinden oturu ortaya cikan dayanisma sonucu buranin kankalari bir ayri olurlarmish
 • baskenti colombodur.
 • halkinin yuzde sekseni budist, yuzde onu hindu, yuzde yedisi muslumandir. (%3 diger)
 • başkenti kolamba olan devlettir. bilindiği üzere ihraç ettiği iri yapraklı çayları ile ünlüdür. ülkenin bir diğer geçim kaynağı ise pirinçtir. ayşegül serilerinin bir bölümü bu ülkede geçmekteydi.
 • basta yakut, safir, spinel, aleksandrit, aytasi, akvamarin ve zirkon olmak uzere, bircok degerli tasin kaynagi olan ada. bu baglamda: (bkz: #2808273)
 • filler adasi. cok fil vardir.
 • dünyaya bağlandıkları tek kablo bir geminin çapası yüzünden koptuğu için internetsiz kalmış ülkedir.

  divxstation.com'dan alıntıdır;
  "sri lanka without internet!

  an indian cargo vessel damaged a submarine cable connecting the islands connection line. 800.000 phone and internet users was cut off the world wide web as the anchor of the ship hit the cable. sri lanka telecom has setup a satellite connection to allow slow but crucial link the outside. my heart goes out to all 800.000 subscribers :)"

  buna benzer bir başka olay için (bkz: ttnet fiberlerinin devre disi kalmasi)
 • bazırları sri lanka'yı "yeryüzündeki cennet "olarak adlandırsa da neredeyse 20 yıldır süren ve 60000 bin kişinin ölümüne neden olan olaylar sebebiyle "ölüm adası" olarak da bilinen ülke.terör olaylarının sona ermeye başlamasıyla beraber gelecekte önemli bir alternatif turizm merkezi olacak gibidir.hem coğrafi konumu hem de yıllardır yaşanan acılardan dolayı sri lanka'yı anlatan en güzel benzetme "hindistan'ın gözyaşı" dır.
 • asil adi sri lanka demokratik sosyalist cumhuriyeti.

  ismi degismeden once bu ulkeyi seylan olarak biliyorduk.

  bir de bu ulke ayrilikci tamil elam ozgurluk kaplanlari'yla unludur. cok uzun yillardir sri lanka devletiyle savas halindedir.

  bu ulke hindistanin guney ucunda bir ada. sinhala ve tamil denilen iki halktan olusuyor. bu tamiller sinhalalardan hoslanmiyor ve ayrilmak istiyorlar. dilleri de ayri. tamiller tamilce konusuyor. sinhala ise sinhala konusuyor. ingilizcede bu dil ve halk "cingalese" olarak biliniyor ve hindistan dillerine cok benziyor.

  cok fakir bir ulke. erkeklerinin hemen hepsi biyik birakiyor ve kadinlari erkeklere kopeklik derecesinde bagli. bir kadinin erkeginden izin almadan sacini kestirmesi bile mumkun degil neredeyse.

  kadin erkek iliskileri bu kadar muhafazakar duzlemde olmasina ragmen evli bir kadin evli baska bir erkekle rahatlikla gezebiliyor konusabiliyor ve arkadaslik edebiliyor. ama cok ilginc kadin erkegini kesinlikle aldatmiyor. boyle bir olaya en az rastlanan ulkelerden biri sri lanka. olunca zaten sanirim olduruyorlar.

  son derece baharatli yiyor bu ulke insanlari ve vucut nefes alirken bu baharat kokusunu disari veriyor. bu baharat kokusunu kimisi pis koku olarak degerlendiriyor. bu insanlarin bu sekilde kokmasinin nedeni bu. cok baharatli yemek yemeleri. yani fasistlerin iddia ettigi gibi genetik bir ozellikleri degil.