• baharat ormanlari
  • serendip, seylan, sri lanka... aynı adanın tarihte üç adı...
  • geçen gün üçüncü sınıf ülke olduğunu öğrendiğimdir.

şimdi şöyle anlatayım. konsept olarak dünya kültürlerini benimsemiş, sahiplerinin gezdikleri yerlerdeki işletme kültürlerini, deneyimlerini buraya aktardığı bir kafe-barda çalışıyorum. adisyon yerine de ülke isimleri ve bayraklarının olduğu masa numaraları koyuyoruz masalara. o gün sri lanka masa numarasını o masaya koyduğumda böyle bir atar yiyeceğimi hiç düşünmemiştim. tamam, kafan güzeldir. belki oraya arıza çıkaralım diye de gelmiş olabilirsin, ama böyle bir arızayla ilk defa karşılaşıyorum. yaratıcılık şahane.

ben-buyrun, hoş geldiniz, yardımcı olabileceğim bir şey var mı? ne içeriz?
    masadaki 1 - daha karar veremedik, ne içsek.
    masadaki 2 (atarlı olan) - yalnız bu ne, sri lanka bu. üçüncü sınıf afrika ülkesi. sen bize üçüncü sınıf muamelesi mi yapıyorsun. çok yanlış yapıyorsun. bu böyle olmaz. amerika ya da meksika yok mu. lütfen.
    ben-beyefendi, şu an çok yoğun. başka bir masa numaram yok. siz onu 74 (masa numarası) olarak kabul edin. hem bakın ne güzel bayrağı sri lanka'nın.
    masadaki 2- ne diyorsun ya. biz üçüncü sınıf insan mıyız. yaptığın çok ayıp. (burada birkaç küfür)

burada tabi ben şoka girdiğim için küfürleri pek anlayamadım. böyle bir şeyin olacağı aklımın ucundan bile geçmezdi. o sırada kafenin ortaklarından birini çağırdım ve onları tükkandan çıkarttırdım. bir daha da alınmayacaklar muhtemelen.

demek ki neymiş, sri lanka üçüncü sınıf bir afrika ülkesiymiş.
    hay senin coğrafya öğretmeninin debisini alayım diyemedim ya la!
  • toprakları üzerinde 1.967.227 müslümanın yaşadığı ülke. bu da genel nüfusun %9.7'sine tekabul etmektedir.
  • atlı trafik polisleri, yoğun trafik, şehrin gürültüsü, motosikletle seyahat eden sarılı kadınlar, retro grafiklerle bezeli bir tren içinde bir budist, bir turist ve rengarenk bir kalabalık, her biri ayrı bir fikirle dekore edilmiş otobüsler, vahşi bir doğa, devasa bitkiler, masallara yaraşır kuş türleri,filler maymunlar. sri lanka özenle kurgulanmış bir film seti gibidir.
  • tamil kaplanlarının anma gününün yasaklandığı ülke.

http://www.tamilguardian.com/…le.asp?articleid=9335

bana nedense nevroz'un(aynı şey değil biliyoruz) yasak olduğu zamanları hatırlattı.

(bkz: sri lanka'nın bölünmez bütünlüğü)
  • hindistan'ın güneybatı ucunda yer alan adadır. başkenti colombo'dur. yıllarca tamil gerillaları ülkede teörö estirmiş, son operasyonla tamil sorunu ortadan kaldırılmıştır.
  • sri lanka'ya inerken, henüz havadayken yanımdaki (sanırım sri lankalı) arkadaşın cep telefonu ile konuşması beni şok etmişse de bu durum sri lanka'da bulunduğum zaman içerisinde bu ülkeye ve insanlarına epey sempati duymama engel olmamıştır.
    insaları samimi ve güleryüzlü olan bu ülkede nedense fakir bile olsanız mutlu olacağınız fikri belleğime yerleşmiştir. sebebi ise ülkenin iklimi ve doğal güzellikleri. düşünsenize fakirsiniz evet, lakin kış diye bir şey yok, tüm yıl tek kreasyon giyiniyorsunuz, tropikal meyveler, herşey çok ucuz ve lezzetli. ülke mutfağı hindistan mutfağına çok yakın. jeckfruit diye bir mevye var. turistlerin en çok beğendiği meyveymiş, tadı çok farklı ve güzel bir mevye.

bir tur firmasıyla veya güvenebiliyorsanız bir şöförle anlaşın ülkeyi gezin. gruptan bağımsız yalnız gezerseniz daha zevkli bir gezi olacaktır. istediğiniz yerde durup doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.

kandy'e uğrayın, çok güzel bir şehir. inanılmaz büyük ve güzel bir parka sahip (royal botanical gardens). ateş dansı diye bir gösterileri var, güzeldi. budanın diş tapınağı var. efsaneye göre buda'nın bir dişi burada buluyormuş.

güzergahınıza göre şelalelerden birine uğrayın, hepsi birbirinden güzel.

sigiriya diye eski bir tapınak var. yerden 200m yükseklite bir kayanın üzerine kurulu. sri lankalılar burayı cennete en yakın nokta diye tabir ediliyorlar.

dambulla'da yatan buda heykeli var. ayakkabılarınızı çıkarıp bir tepeye çıkmanız gerek bu heykeli görebilmeniz için. merdivenlerde ve çevresinde birçok maymun sizden yiyecek talep edecektir veya çalacaktır :)

bunlar benim aklımda kalanlar. bunlar dışında yolda çeşitli ürünler satan mekanlarda durup hem yapım aşamasını görüp hem de alışveriş yapabilirsiniz (ipek kumaşlarının tasarımı, değerli taş tasarımı, ahşap figürler vs..).

güzel bir ülke, yolum o tarafa düşerse mutlaka tekrar uğramayı düşünüyorum.
  • allah orda yaşayanlara sabır versin denecek küçük bir ada. not:tatile 4-5 günlüğüne lüks bir yere giderseniz o başka.
hesabın var mı? giriş yap