• stack overflow'un bana kattığı çok önemli bir şey var. "güzel soru nasıl sorulur?" üzerine bir rehber metni vardı. şimdi hala var mı bilmiyorum, muhtelen vardır. orada şunu diyordu: soruyu yazarken şunu da sorunuza eklemeyi unutmayın: "bunu düzeltmek için neler denediniz?" (what have you tried?)

işte o öneri öyle bir şey ki, onun üstünde düşünürken çoğu sorumun cevabını daha sormadan buldum. o madde büyük ihtimalle kurucularından jeff atwood'un siteye itelediği bir şeydi zira rubber duck debugging hakkında yazmışlığı var: http://blog.codinghorror.com/…duck-problem-solving/

soruyu sorduğunuzda neler denediğinizi yazmadıysanız birileri sizi zorluyor "what have you tried?" diye yorum çakıyor. ister istemez sorunuzu düzgün yazmak ve neler denediğinizi de olabildiğince kapsayıcı yazmak istiyorsunuz. gören "evet abi adam yapılabilecek her şeyi yapmış" desinler istiyorsunuz.

o yüzden kafama bir problem takıldığında stack overflow'da sorusunu yazmaya başlıyorum. soruyu çoğu zaman yollamama gerek kalmıyor. siliyorum. denediğim şeyleri yazarken çözümünü bulduğumdan da "kendi sorunu sorup yanıtlama" işini de yapamıyorum şapşalca duruyor.

stack overflow'u bayadır plastik ördeğim olarak kullanıyorum. bu şekilde kullanımını da tavsiye ederim.

(bkz: rubber duck debugging)

edit: başkaları da bu konuda yazmış: http://meta.stackexchange.com/…-me-debug-my-problem
  • <problem tanimi>
    <kod>
    <nasil yaparim>

yorum1 - neden boyle birsey yapmak istiyorsun ki cok sacma.
  • çok basit çözümlü bişeye 100 satırlık kod yazan ruh hastaları ile dolu site. fakat tam tersi de mümkün. yine de profesyonel birine sorunca çok daha iyi yardım alıyorum tabii. bu sitede her soru soranı da önce bi dövüyolar. çapa devlet hastanesi gibi, allah düşürtmesin ama başımızdan da eksik de etmesin. valla buraya düşünce elinde röntgen dosyası ile hastanede kuyruk bekleyen neneler gibi hissediyorum.
  • genelde gece 1-1:30 gibi assembly sorularıyla dolup taşıyor, çok merak ediyorum hangi ülkede ne oluyor da oluyor.

edit: aynı durum abd'de de oluyor? çok acayip lan. gündüz olmuyor bu.
  • - abi sizin iş neydi ?
    + marangozum ben.
    - iş yeri nerede
    + kadıköy'de
    - yaa ne güzel iş oluyor mu bâri ?
    + idâre ediyoruz işte...

yarım saat sonra:
    + ben tabi katılmıyorum onun bu görüşlerine... yaa gürgen ile ceviz bence familitus ptotiritus ağaçus olamaz
    - ptotiritus ne abi ?
    + ptotiritus eskiden himossakolijimus kavimlerinde....
    - o ne demek abi ?
    + himossakolijimus mu ? dur anlatayım. bak şimdi epotetus mukutus ...
    - o da ne ?
    + epotetus mukutus, ...
  • bu site 1 günlüğüne kapansa sanırım bütün dünya durur. yazılım adına adım bile atılamaz. yazılımı öğreten ve sevdiren sitedir kendisi.

eğer bir gün kendi şirketimi kurarsam duvara "stack overflow sağolsun" diye kocaman pankart asacağım.
  • türklerin alıp yürüdüğü sitelerdendir..
    http://img835.imageshack.us/…/9097/telesekreter.jpg

sonradan gelen edit: efendim screenshot silinmiş. “how can i develop telesekreter application on dotnet” tarzında bir soru vardı.
  • simdiye kadar genel olarak linux, bash, python, numpy ile ilgili sorunlarimi google aramalariyla binlerce kere kolayca cozdugum bir siteydi.

4-5 kisiye sorup net bir yanit alamadigim bir problemimi buraya sorayim dedim. konuyla ilgili kesinlikle herhangi bir cozum yolum yoktu, tamamen yabancisi oldugum bir konu. amacim yol gosterilmekti. "sunu sunu yapabilirsin, bu bu dili kullanabilirsin" seklinde bir yonlendirme istiyordum yani.

soruyu sordugum anda "bu sorunu cozebilmek icin daha once herhangi bir girisiminiz oldu mu, ayrica eklediginiz anahtar kelimeler cok alakasiz, stackoverflow bedava kod yazdirabileceginiz bi platform degil blablablabla".

e amina koydugum, ben sana kod yaz mi dedim. "nasil yapabilirim?" diye sordum. "o sayfanin icerigini bilmem ne serverina yonlendirmen lazim, su su elementi okutturman lazim, bunu da en verimli sekilde bilmemne diliyle yapabilirsin, onun zartzurt destegi var, tam senin aradigin sey" falan diyebilirdin yarrakkafali.

cok bilendim sana yeni zelanda'dan simon. yarrak gibi bi adammissin he.
  • sorduğunuz soruya cevap bulamamanız senior olduğunuzu değil soru sormayı bilmediğinizi gösterir.
  • memleketin yazılım sektörünü ayakta tutan site.

bi şu adamların bilgiyi paylaşarak büyütme şevkine bakıyorum bi memleket insanının iki şey öğrenince burnundan kıl aldırmaz, yaralı parmağa işemez hallerine, daha uzuuun yıllar arkalarından nal toplayacağımız gerçeği tekrar tekrar dank ediyor.
hesabın var mı? giriş yap