şükela:  tümü | bugün
 • john brunner in 1969 da yazdigi super bilim kurgu romani. kitabin adi hikaye boyunca dunyadaki butun insanlar zanzibar adasi uzerinde dursa su nerelerine kadar gelir istatistiginin tekrarlanmasindan geliyor.
 • benim gelmiş geçmiş en favori bilimkurgu romanlarımdan biri. anlatım stili epey disorganize olduğundan okumak ilk başta kolay gelmez, ama devam edin bir noktadan sonra bırakamayacaksınız.

  kitap 2010'lu yıllarda geçiyor, 1968'de yazılmış. o yıllarda diğer bilimkurgucular aya seyahat fikrinin gazıyla bin türlü marslılarla karşılaşma hayal ederken brunner oturmuş genetiği değiştirilmiş organizmalardan, nüfüs artışından, öjeniden, çok uluslu şirketlerden vs. bahsetmiş, hatta neredeyse interneti tahmin etmiş diyeceğim. yani o dönemde yazılıp da günümüzü bu derece iyi kestiren başka bir roman gelmiyor aklıma. adamın diğer romanları genelde epey vasat space operalarmış, basımını bulmak zor, okuduğum tek romanı bu. bu eleman aslında bugünlerden zamanda geri gidip, zaman yolcusu olduğunu çaktırmadan yaşamış ama dayanamayıp böyle de bir roman yazmış deseler inanırım. yok aslında inanmam ama iyi bilimkurgu öyküsü olurdu.
 • science fiction masterworks baskısı türkiye'deki kitapçılarda bulunabilen roman
 • 1969 yılında yazılmış bugüne kadar yazılmış en ileri görüşlü roman olduğu söylenebilir.

  romanda geçen ve yazıldığı günden bugüne gerçekleşerek/keşfedilerek/üretilerek john brunner'in kahin ilan edilmesine yetecekler şunlardır;

  * uydu yayını *
  * lazer yazıcı *
  * elektrikle çalışan arabaların seri üretimi *
  * avrupa birliği *
  * esrar kullanımının legalleştirilmesi *
  * tütün sektörünün yerilmesi **
  * detroit şehrinin iflası *
 • kitapta sözü geçen ve daha sonra gerçekleşen yenilikleri listemişler, güzel olmuş.

  http://i.imgur.com/imodb7x.png
 • (bkz: başkan obomi)
 • etkileyici bir kitap, lakin dilinin teknikliği ve ağırlığı nedeniyle türkçe çevirisi zor olacaktır. ithaki bilimkurgu klasikleri serisinde olacağı konuşuluyor, ama çevirinin kimler tarafından gerçekleştirileceği oldukça önemli olacak okuyucu için.
 • hakkinda neden bu kadar az entry girildigini anlamis degilim. tum zamanlarin en iyi bilim kurgu romanidir.

  simdi pek bilen olmasa da, 50 yil once yazilmis olan bu roman, bugunden asagi yukari 100 yil sonra tarihin gelmis gecmis en iyi edebi eseri olarak kabul edilecek ve kimse de buna itiraz etmeyecektir.

  (100 yil sonra bu entryi okuyorsaniz ve "oha nasil da bilmis" dediyseniz bana da inanciniza gore artik fatiha falan neyse gonderirsiniz artik.)