• 36 saattir süren yutkunurken hazır ola geçme halime daha fazla dayanamayıp strepsils almaya gittiğim eczanedeki bi müşterinin "aman bırak o jelibonları, al bunu dene" diyip verdiği pastildir. adeta tekrar yutkunabilmeye, konuşabilmeye başladım. seni hiç unutmıycam eczanedeki esrarengiz amca.
  • strepsils'den sonra çıktığı için strepsils ile karıştırılmak en büyük problemidir bu pastilin. tam olarak kimdir nedir bilinmediği için de kendisi ile değişik yorumlar, yalan yanlış beyanatlar mevcuttur. işte bu entry'mde strefen ile ilgili doğru sanılan yanlışlardan bahsedeceğim:

-öncelikle strepsil'in bir ürünü değildir. strepsils başka bir grup pastil serisinin ticari ismidir, stefen ise yine aynı firmaya ait ama başka bir içeriği olan pastildir. ayrıca strepsils kelimesi pastil kelimesi yerine kullanılamaz, bu ikisi eş anlamlı değildir.

-antibiyotik içermez. ağrı kesici ve enflamasyon giderici etkisi olan flurbiprofen içerir. farmakolojik etkileri için: (bkz: nonsteroid antienflamatuar)

-mentollü, çilekli vb. çeşitleri yoktur. tek bir çeşidi vardır, o da bal-limon aromalıdır.
  • boğazımın kadim dostu, mucize pastil. strefen ile tanışmadan önce pastillerin işe yaramadığını düşünürdüm. kendisi bu algıyı yıkıp boğazım her ağrıdığında imdadına yetişmiştir. ki benim gibi farenjit sahibi olan ve yılda en az üç defa farenjit harici boğaz ağrıları çeken insanlar için can simidi niteliğindedir. ayrıca antibiyotik kullanma ihtiyacımı minumuma indirdiğini de söyleyebilirim. ne kadar bilimsel onu bilemem ama strefenle tanıştığımdan bu yana boğazımla ilgili hiç antibiyotik kullanma ihtiyacı hissetmedim.

peşin edit: bu entry girilirken strefen honey & lemon kullanılmıştır.
  • boğaz arısından ölürken kısa sürede beni kendime getirmiş pastildir. etken maddesi flurbiprofen'dir. reckitt benckiser ar-ge çalışanlarını öpüyorum gıdıdan...
  • theraflu'ya 3 tl para verip bu pastile 12 tl vermek adama koyuyor.
  • farenjit problemi yaşayanlara tavsiye edebileceğim bir pastil. bal ve limonlusunu kullanıyorum ben (başka türlüsü var mı bilmiyorum gerçi). bunu denedikten sonra anladım ki strepsils'in kendi markası altındaki klasik pastilleri ve bepanthen hikayeymiş. ağzınıza atıyorsunuz, biraz sonra boğazda hafif bir yanma başlıyor ama pastil bittikten sonra birkaç saat sizi oldukça rahatlatıyor. ondan sonra gelsin bir strefen daha...

geç kalmış 2019 edit'i: bu entry 2007'de yazılmış, yıl oldu 2019. pastilden medet ummayı bırakın. imumax boğaz spreyi diye bir şey çıktı. onu kullanın, sonra da bana dua edin. şimdi düşündüm de, bir teşekkür de yeterli aslında. *
  • hakkında bu kadar az entry girildiğini görünce şaşırdığım pastil. en şiddetli boğaz ağrısına, geniz yanmasına kısa sürede çözüm üretmesiyle meşhurdur. piyasada strepsils ile kıyaslayan ahmaklar olabilir kanmayın. eczacının; "strefen yok, strepsils var bundan verelim" oyunlarına gelmeyin. bol miktarda sigara, soğuk bira tüketilen bir gecenin ardından, küfür kıyamet içeren bir tribün performansından, çok bağrışlı bir konser sonrasında belirli aralıklarla birkaç adet tüketin. çekmecenizde daima bulundurun.

not: hafif miktarda antibiyotik içerir. prospektüsü okuyun.

(bkz: lovemark)
  • fiyatı 24 lira olmuş boğaz şeysi. 2 yılda fiyatı %50 artarak dolara göz kırpmıştır.
  • 4 gündür tüm şiddetiyle devam eden amına kodumun boğaz ağrısı sebebiyle kendimi eczaneye atmama sebep olan şeker. ısrarla isteyiniz, emikleyiniz.

not : almak isteyenlere duyurulur, fiyatı an itibariyle 16,40 tl !
  • en sonunda, yıllardır her kış tekrarlayan yutkunurken boğazın yanması hissini bitirmiş şeker gibi ilaç.
hesabın var mı? giriş yap