şükela:  tümü | bugün soru sor
 • suriye baas'ının temel dayanaklarından hava istihbaratı'ndan bir albay... suriye savaşında, suriye ordusunun sahip olduğu en iyi iki komutandan biri. diğeri için (bkz: issam zahrettin)

  robert fisk 'hayatımda gördüğüm en ürkütücü kişi' dediği süheyl hassan, esad'ın hemşerisidir. (bkz: lazkiye)(bkz: kırdaha) en önemli başarısı, halep'teki mevcut kuşatmadır. bunun öncesinde süheyl hasan adeta joker komutan gibi, nerede ordu gerilerse oraya gönderilmiş ve gider gitmez durumu tersine çevirmeyi başarmıştır. misal
  (bkz: 4 ağustos 2013 lazkiye'de alevi katliamı)'nda cihatçı katillerin durdurulması ve humus şaer'de ışid'in kovulması bizzat onun başarısıdır. süheyl ayrıca, halep'i şam'a bağlayan stratejik m5 karayolunun cihatçı gruplardan arındırılması görevini üstlenmiştir.

  son hama morek çatışmalarında, rakibi bizzat nusra emiri muhammed el-culani olmuş ancak süheyl hassan, nusra'ya ağır kayıplar verdirerek stratejik kenti ele geçirmiştir. şimdilerde humus şaer, halep handarat ve idlib han şeyhun çatışmalarında ön saflarda sıklıkla görülüyor.

  ayrıca, operasyon yapmadan önce düşmanlarına tanklara bağlattığı hoparlörlerle yazdığı şiirleri okuduğu gibi bir söylenti var. değişik bir adam...

  edit: (bkz: 22 aralık 2016 halep'in tamamen kurtarılması) onun eseridir. ortadoğu halkları, siyasal islamın hezimete uğratılmasındaki rolünü unutmayacak.
 • generalliğe terfi etmiş olan büyük albay.
 • başında bulunduğu "kaplan güçleri" (tiger forces), kısa bir süre içinde yıllardır kuşatma altında bulunan kuveyris hava üssünü kurtarmış ve 800'e yakın ışid militanını çembere almıştır. bakınız; https://twitter.com/…ians/status/701323933602156544

  başarılarının devamını diliyoruz. bu şekilde devam ederse genelkurmay başkanı olabilir ama sanki biraz deli, bazen tuhaf gösterilerde bulunmuyor değil :) çok inançlı bir adam, davasına tüm kanı ve canıyla bağlı olduğunu hissettiriyor.
 • ışid'i doğu halep'te tarumar eden büyük komutan.
 • tedmur (palmira) operasyonu ve şehrin 1 haftada alınması da onun eseri.

  ilginç biri, son dönemde az sayıda bulunabilen askeri dehalar arasında. az kuvvetle çok büyük kazanımlar elde edebiliyor. öso, nusra, işid vs dinlemeden gönderildiği her cephede zafer sahibi.

  bu arada, gittiği her yerde yerel halk ile müthiş ilişkiler kuruyor. esed'den sonra muhalif yahut rejim yandaşları arasında suriye'de en tanımış kişi diyebiliriz.
 • (bkz: ölüler hata yapmaz)

  yaşadığını varsayarak ;

  esad ordusuna bağlı tiger force birliğinin komutanı. sözlük şebbihaları kendisinden kahraman yaratmaya bayılır. tuttuğum taraftan bağımsız olarak bir asker eğer gerçekten başarılıysa asla yalan yere kötülemem. ama olay öyle sözlük şebbiha klonundan gelen bilgiler gibi değil.

  süheyl hassan askeri bilgi olarak donanımlı bir adam. olay şu ki kendisine atfedilen doğu halep'de böyle soktu, güney halep'de şöyle öptü tarzı övgüler eksik bilgiye dayanıyor. ki bu düpedüz algı çabası. tiger force o bölgeleri dünyanın 2. büyük hava gücünün hareket eden her şeyi yoketmesinden sonra ele geçirdi. o hava gücü olmadığında tiger force'un ayakları götlerine çarparak kaçtığını canlı izledik.

  (bkz: idlib)

  idlib ve cisr zaferinden sonra muhalifler gab ovasından güneye doğru hızla ilerlemeye başladığında suheyl hassan ve ordusu muhalifleri durdurmak için direniş hatları kurdular. tam olarak hangi kasaba hatırlamıyorum ama bulunca editleyip buraya o görüntüyü ekleyeceğim. o kasaba meydanında süheyl ordusuna moral vermek için konuşma yapıyordu ve videoda muhaliflerin havan sesleri duyuluyordu. ertesi gün muhalifler süheyl hassan'ı öldürdüklerini duyurdu.

  orada o moral konuşmasını yapan süheyl bu ;

  http://www.suriyegundemi.com/…ads/2016/01/ssm-1.jpg

  bugün medyada gösterilen süheyl bu ;

  https://i.ytimg.com/…/dvzc7bdww-g/maxresdefault.jpg

  tüm bu değişim 1 ay sürdü. öldü mü yoksa çatışmalarda yüzü yaralandı operasyon mu geçirdi bilemiyorum. bildiğim tek şey var;

  aşk ile bir daha, orospu çocuğu sayın uzman doktor beşşar esad.
 • tedmuru, kuveyrisi kurtarmış, halepte fırtınalar estirmiş efsane komutanmış. ulan bu yerli şebbihalarda orjinallerinden kötü, adamların idlib'te mücahidlerden kaçışını canlı canlı izledik be. unuttuysanız hadi bir daha izleyelim:
  youtube
  vaktim yok diyorsanız, 3:25'ten başlayın, direk kaçışın özeti.
 • cihatçı tırıvırıların arka arkaya aynı şeyleri tekrarlayarak, -bir de şebbihalar algı yaratıyor gibi bir şeyler gevelemişler- kara çalmaya çalıştıkları komutan.

  öncelikle süheyl hassan’ın başarılarının şişirildiğinden dem vuranların, iddialarına dayanak olarak sundukları idlib’teki yenilgi zamanında bölgedeki ordu birliklerine süheyl hassan komuta etmiyordu. hassan’ın komutasındaki birlikler o dönemde ışid’e karşı savaş için humus doğusuna sevkedilmişti. https://en.wikipedia.org/…ki/second_battle_of_idlib

  idlib savaşı bittikten sonra, hatta cisr eş-şuğur cihatçılara geçtikten sonra süheyl hassan buraya gelerek cisr eş-şuğur lazkiye kırsalı bağlantısında ordu hatlarını tahkim etti ve bazı noktaları geri alarak, suriye ordusunun 2015 sonunda rus hava desteğiyle başlattığı lazkiye’deki kürt dağı ve türkmen dağı’na yönelik operasyonların zeminini hazırladı. ancak o dönem bu operasyonlar batı medyasında 'esad idlib'i almak için karşı hamle başlattı' gibi lanse edildi. oysa ki, operasyonlar bu büyüklükte olmadı.

  muhtemelen “algı yaratılmasından mustarip islamofaşistler kariyerindeki tek bir yenilgiyi bile bulamadıklarından götten yenilgi uydurmak gerektiğini düşünmüşler.

  ps: bu arada cihatçılar idlib'in alınması için 5 bin uygur ve türkmenistanlı cihatçının getirildiğini ve 1800 tow tanksavar dağıtıldığını anlatmazlar.