şükela:  tümü | bugün soru sor
 • roma'da yaşayan türk sanatçı. 6 temmuz 2006'da sanatçının istanbul elgiz çağdaş sanatlar müzesi'nde leyla and mecnun & bordello performans sergisinin açılışı yapılacaktır.
 • yapı kredi kazım taşkent sanat galerisinde 27 mart-3 mayıs 2009 tarihleri arasında aşk ve şiddet adlı kişisel sergisi görülebilir.

  ilgili röportaj için: http://www.hurriyet.com.tr/…zar/11313724.asp?gid=59
 • türkiye'nin bedri baykam ile anılabilecek az sayıda, dünyaca meşhur avantgarde sanatçısından biri. italya'da yaşıyor ve kadın, şiddet, toplum konularında ses getiren bir çok sanat eserine imza atıyor. 2 gün önce, berlin'deki akademie der künste'de açılan istanbul next wave sergisinde gördüğüm bordell ve hamam videolarını defalarca seyrettim. insanı rahatsız eden, sanatla döven bir tavrı var.
 • türk toplumuna artık tabu olarak lanse edilmiş ve öğretilmiş belli başlı olguların üzerine giden açık sözlü sanatçı.
 • video, video enstelasyon, performans türünde eserler veren feminist sanatçı. sanat tarihinde hazreti isa pozunda, çarmıha gerilmiş şekilde, poz veren ilk kadın sanatçıdır. bu eser katolik italyanların tepkisine neden olmuştur ve amerikan müzesi 21.yy sabit koleksiyonuna dahil edilmiştir. fotoğraf tekniğiyle çalışılan yapıtında malzeme olarak kendi bedenini kullanmıştır. bedeni yapıtta yapıtın hem öznesi hem de nesnesi konumundadır. cesur, tabuları sorgulayan işleriyle dikkat çeken sanatçı, ağırlıklı olarak, cinsiyet eşitsizliği, aile içi şiddet, göç, savaş, genelev temalarını sorgulamaktadır.
 • yaz aylarında eserlerinden biri british museum tarafından satın alınan. maalesef türkiyede az tanından, dünya çapında bir sanatçı.
 • sayesinde yıllarca vivid interactive'in sanat filmlerini seyrettiğimi idrak ettim :/
 • (bkz: amemus)
 • ajanslara düşen haberlere göre galeri açılışında "merak edilen" amemus performansını lezbiyen ilişkiye girerek ifşa eden "sanatçı".
  ülkemizin bu tür performanslara alışık olmadığı ve toplumun büyük çoğunluğunun benimsemediğini söylemek için araştırma şirketi sahibi olmaya gerek yoktur.

  sanat, sanata bakış açınıza ve dünya görüşünüze göre değişir. kimine göre takım elbise dikmek sanat iken, kimine göre de seks yapmak sanattır.
  ama sanat denilen şey kafaya eseni yapmak ya da dikkat çekmek için birşeyler yapmaksa çikita muzu söyleyen elemanı da sanatçı sınıfına sokmamız elzemdir.
  yorumcu diyemiyorum, çünkü günümüzde her şarkı yorumlayana sanatçı deniliyor.

  bu çerçevede şahsi kanaatim; taksimde, cebinde üniversite diplomasıyla iş bulamamaktan bunalmış, aylak aylak gezen kardeşlerimden birkaç tanesi de bu performansa davet edilmeli ve performansları gözlemlenmeliydi diye düşünüyorum.
 • temel iç güdüsüne sanat diyip, bundan para kazanmayı beceren zeki kadın. kimse kral çıplak dememiş.