• ilk olarak izmirde duyduğum ve adını bir türlü ezberleyemediğim kertenkele türü. uzun müddet "anne içeri ismailcik girmiiiş", "anne mutfak kapısının eşiğinde ibrahimcik vaar" diye seslendim. annem en sonunda fenalık geçirip "dedenin adından hatırla" dedi. namazında niyazında nur yüzlü pamuk dedemi bu uğursuz sağı solu belli olmayan kaypak hayvanla bağdaştıramadığım için hala kolayına hatırlayamıyorum.
  • maskot gibi bir şey bu. keşke hamamböceği azıcık şundan adamlık, efendilik, yakışıklılık dersi alsaydı.
  • evdeki börtü böceği yediği için son derece faydalı bir hayvandır. yalnız fazla enerji harcamadığı için fazla böcek yemesi gerekmez. daha hareketli olmasını bekliyoruz. gerekirse pascal ile diskoya göndeririz.

miskindir bu. düz duvarda günlerce durur. bir yere girer. saklanır. aylarca çıkmaz. sonra "dur bi gezeyim" der, kıpırdar. sıcak yerleri tercih eder. hatta birgün tv seyrederken bir kısa devre, patlama efekti ve duman bulutundan sonra tamircide karşımıza çıkmıştı. tv sıcak oluyor diye oraya girmiş. sonra hareket edince bir şeyleri kısa devre ettirmiş. kendisine bir şey olmamıştı. kapağı açtığımızda utangaç utangaç duruyordu. sonra tüydü bir anda.
  • tasarım harika. vantuzlarının hastasiyempre.
  • geçen haftalarda karaburun’da annem korkunca bir tanesini elimle yakaladım ve dışarı bıraktım. sanırım yavruydu.
    bazıları için görünümlerinden dolayı tiksindirici gelebilir. ama lütfen korkup öldürmeyin. sineği, böceği yediği için faydalıdır.
    bilimsel adı hemidactylus turcicus’tur. geniş parmaklı türk keleri demektir. gekogillerdendir. kimseye zararı dokunmaz. geceleri kendi halinde yiyecek aramaya çıkar.
  • bi familyası yaşar benim evde yıllardır. her sene bi tane yavru büyütürler . öyle evin dış duvarında pıtı pıtı gezer bu canlar . son derece sevimli ve çekingendirler. bildiğiniz utangaç .

bunlara isim bile vermiştim ben : sülüman (baba) sülüye (anne) sülü (yavru)

ve evet deliyim.
  • tarihi bi yanilgiya parmak basma durumundayim.. suleymancik, bir kertenkele degildir. suleymancik, phylum:amphibia'nin urodela ordosunda incelenen bir hayvandir.. yani bir kuyruklu kurbagadir.. bu yuzden derisi incedir, islak gorunumludur.. turkiye'de cok cesidine rastlamak mumkundur.. nemli yerleri tercih ederler, geceleri avlanabilirler.. salamandra salamandra aklima gelen ilk ornektir. hic bi zararlari yoktur gariplerin.. kendi hallerinde takilirlar... sinektir, bocektir yerler.. *

edith piaf: noktalama
  • bugün bizi terketmiş canımız. ofis olarak oldukça sıkıldığımız bir gün bulmuş, kendisine ofis içinde cd kaplarından 2 katlı havuzlu villa yapmıştık. adını da charmander koymuştuk, balık yemiyle besliyorduk. bugün geldik ki, gitmiş, yok. charmander oğlum nerdesin? bi haber et perişanız :(
  • yaklaşık 20 dakika önce evde karşıma çıkan hayvan.
    evime giren sürüngen ve kanatlı cins davetsiz misafirleri sevmem, genelde atabiliyorsam atarım, kaçıyorsa öldürmek zorunda kalabiliyor insan.

epey bir kaçtı, ev halkı da hiç sevmez bunnarı, bu yüzden öldürmeye niyetlendim.
    eh bir yere izinsiz girersen, sonun bedbaht olacaktır.
    terlik fırlatıyorum falan, bir şekilde kurtuluyor. yıllardır savaş sanatlarıyla uğraştığım için, düşmanın çetin cevizine hep saygı duymuşumdur. bir sempati oluşmaya başladı savaşırken kendisiyle.

derken bir şey oldu, bir anda koridorun ortasında, zeminde belirdi ve üstüne yürümeme rağmen kaçmadı, direkt bana bakıyordu. hani sanki "kaçacak yerim kalmadı amına kodumun homo sapiens'i seni, yoruldum da, öldür hadi ikimiz de kurtulalım" der gibi baktı. o duruşundan çok etkilenip terliği indirdim, savaşı bitirdim. birkaç saniye daha bakıp döşemenin birinin köşesinden paytak paytak yürüyüp gitti. sanırım artık beraber yaşıyoruz.

dik duran, cesurca kendini savunan her canlı saygıyı hak eder.
    bu akşam, bir süleymancık evrimsel süreçte kendisinden çok daha güçlü ve kat kat büyük bir homo sapiens ile karşılaştı, mertçe bir karakter sergiledi ve yaşamaya devam ediyor.
    mucizeleri büyülerde, sihirlerde, muazzam olaylarda aramaya gerek yok;
    bazen bu kadar basit şekilde gerçekleşir.
  • kalorifer böceğinin bir numaralı düşmanı. bundan aylar önce bir tane süleymancık görüp kovalayıp öldürememiştim. daha sonra yerde görüp ellemek istemedim, zira bir kalorifer böceğini takip ediyordu. zaman içinde kalorifer böceklerinin kökünü kuruttu. besin zincirine bir kez daha inandım. tamamen kalorifer böceği kabusundan kurtulunca ev arkadaşımla araştırıp kendini doğal yaşam alanına kavuşturacağız. bizimkinin ismi sülo.
hesabın var mı? giriş yap