• vergiciklerimi çatır çatır yemelerinin dışında şimdilik somut bir zararlarını görmedim. henüz beni öldürmeye teşebbüs yahut taciz etmediler ama götünü elledikleri samimi arkadaşlarım var.

hah bir de, metrobüste yer bulmak eskiden çok çok zordu, artık imkansız sayelerinde...

edit: suriyelilerin gelişmek ve değişmek için gereken fırsatı istanbul sokaklarında sürterek kazanabileceklerine inanan yazarın sorusu...
    üstüne bir de müziklerini dinleyecekmişim; bizim sokağın başında her akşam on tane suriyeli toplanıp müzik dinleyerek etrafı keserken ben önlerinden geçiyorum; bu sayılır mı?
  • kızım türkiye'de 30 yıldır görülmeyen el ayak hastalığına yakalandı, bir hafta boyunca ağzında ellerinde ayaklarında yaralar çıktı,yemek yiyemedi.
    neden, çünkü 30 sene boyunca türkiye cumhuriyeti devleti tüm bebekleri ücretsiz aşılayarak bu ve bundan daha tehlikeli bir sürü hastalığı kuruttu. sonra da bunları denetimsiz bir şekilde ülkeye alanlar yüzünden tüm bu hastalıklar yeniden hortladı, başladığımız yere geri döndük.
    çocuğun var mı bilmiyorum, varsa allah sağlık ve uzun ömürler versin, yoksa da yarın öbür gün hayatın boyunca duymadığın bir hastalık kaparsa(allah korusun, olmasın öyle bir şey ama) seni yine aynı tatlı hümanizmin ile sahalarda görmek isteriz koçum...
    yeter mi?
  • kimden ne paralar kesilip suriyelilere aktarılıyor bir araştır anlarsın. ulan sanki kendi halkın refah içinde yaşıyor da kendi insanını bırakıp suriyeli peşinde koşuyorsun.

bu ülkede açlıktan ölen, soğuktan donan, ilaç alamayıp tedavi olamayan varmı? bunlar dururken sana ne suriyeliden?

parayı nerelerine sokacağını bilmeyen, tuvaletini altından yaptıran okadar arap ülkesi kaç tane suriyeliye bakıyor?

dünyanın delisi biz miyiz, az aklınızı başınıza alın kardeşim, önce aç karnını bir doyurda ondan sonra kime yardım edeceksen et.
  • kendi gördüğümden örnek vereyim.
    önünde 2 suriyelu genç. yasları 21 22 civarı. onların önünde de bir kız aynı yaşlarda. bu zibidiler kıza hafiften laf atıp gülümsüyorlar. şşt güzel şey falan tarzı.
    yavru falan diyorlar. takıntı yaptım bu itleri takip ettim. yanımdan geçen biri daha fark etti o da takibe başladı. kız onde hızlı adımlarla yürüyo bunlar arkada biz bunların arkasında. fark ettiler bi 5 10 dk sonra. durdular yollarını değiştirdiler. bizim eleman da yoluna gitti. ben kızı bi 10 daha takip ettim bakalım bu lavuklar başka yerden gelip taciz etcek mi diye. bir şey çıkmayınca yoluma geri döndüm.
    lan sokak ortasında 20 yaşındaki kıza yavşıyorlar . her ırktan adam yapıyo ama bu suriyelilerin 18 25 yaş arası cidden çöp..
  • iki sene önce parkta oynayan 12 yaşındaki yeğenimi telefonunu vermediler diye bıçakladılar şeklinde cevaplayabileceğim soru.
  • misafir misafirliğini bilecek. evler açılır yemekler paylaşılır. ama artık iş (bkz: kaygısızlar) dizisine dönünce gitmelerinin gerektiğini düşünür oldum.
  • cevabı uzun soru. ama cevaplayalım :

1. benim yaşadığım yerin sokaklarında ( ankara' nın göbeği ) hindistan okak manzaraları yoktu bi kaç yık öncesine kadar. bugün her süpermarket in kapısında , her atm nin önünde her kavşakta , her durakta dilenen suriyeliler var. çocuk ları ile dilenen suriyeliler. migros a girersin reyon arasında dilenirler , cafeye oturursun masa arasında bakkala gidersin ekmek dolabı önünde.
    2. bizim semtte hırsızlık nedir bilmezdik. artık biliyoruz. insanın bahçe kapısı çalınır mı 2 kez. çalındı. demir miş. demir olmayanı koyduk henüz çalmadılar.
    3. sokaklarda ne idüğü belirsiz tipler olmazdı . şimdi eşkiya kılıklı tipler dolu. bazıları polis aracı görünce siper alur bazıları her adımda sizi rahatsız eder.

bizim semtin sokak köpekleri kimseye havlamaz. insanlar da onları rahatsız etmez zaten. o hayvanlar bile sadece suriyelilere havlıyorlar deli gibi bi anda kalkıp yattıkları yerden .

yeter mi.

edit: aç kalmışlar dileniyorlar yazan bazı saflar olmuş. aç değiller profesyonel ler. bildiğiniz araçlarla toplanıp dağıtılıyorlar. insan sürkülasyonun yoğun olduğu noktalar için kavga ediyorlar. acıyıp çocuklara ayakkabı üst baş çok aldık. sonuç mu : ertesi gün aynı çocukkar ayakkabısız üst baş yok aynı yerdeydiler.
  • şimdi benim bir fabrikam var. uzun yıllardır üretim yapıyorum. bu suriyeli arkadaşlar 4-5 yıl öncesi ilk gelmeye başladıkları zaman işe almıyordum onları. zira onları işe alıp sgk ödemeden ucuza çalıştırmak vatan hainliği gibi geliyordu. sonra gel zaman git zaman çalıştıracak kalifiye ve vasıfsız eleman bulamadığımızdan işe almaya başladık. hem onların müziklerini birlikte dinleriz hem de arapça öğreniriz diye kendimizi rahatlatmayı ihmal etmedik tabii. sonra bir baktık ki 100 kişinin neredeyse hepsi suriyeli olmuş. yaklaşık 600 tl kişi başı sigorta pirimi ödeyecekken ayda 60.000 tl fazladan kar eder olduk. ayrıca türklerden daha ucuza çalıştıkları için bir o kadarda buradan kar ettik. etti mi bize 120.000 tl aylık kar. oh mis. hem arapça müzik dinliyorum, hem arapça öğreniyorum, hem adamlar palalarla bıçaklarla gezdikleri için üzerine bir de bodyguardlık yapıyorlar işletmede. sıkıyorsa elektrik idaresi gelsin elektriği kessin. ya da belediye suyu. oralardan ettiğim kar ise cabası. ayrıca maliyetleri bu yolla düşürdüğüm için diğer üreticiler fiyat anlamında benim fiyatlara yaklaşamıyorlar bile. hepsi batar yakında zaten. ben bi 200 kişi daha alıp 24 saat çalışmayı düşünüyorum. iş çok çünkü.
    yani demem o ki başlık sahibi arkadaşa katılmamak elde değil. bana hiç bir şey yapmadı bu kardeşlerim. hatta sayelerinde hayatım tümden iyileşti. işçiler tapıyor bana, ailem tapıyor, çevrem tapıyor.
    ha derseniz ki bu yapılan hak yemek, vatan hainliği, vergi kaçakçılığı, kayıt dışı ekonomi diye size iyi tarafından bakmayı öneririm. müzik var, dil öğrenmek var, kültürel çeşitliliğe dahil olmak var... herkes işe suriyeli alsa herkesin refahı artacak aslında...

(bkz: durduramıyoruz efendim sürekli başlık açıyorlar)
    (bkz: ironiden anlamayan nesile aşina değilim)
  • evime üç tane piçi hırsız olarak girdi. hem de o kadar arsızlar ki gündüz gözüne girdiler.
    bunlar 14-15 yaşlarında daha düne kadar "ay yavrum" denilip acınak tiplerdi. şimdi büyüdüler hırsız, katil oldular. yakında çeteleşip mafya olacaklar. o yüzden artık çoluk çocukmuş yaşlıymış hiç birine acımıyorum. yiyip içip sıçmaktan başka bildikleri yok. bunları başımıza musallat edenler ve bunlara acıyanlar için de tek niyazım var, o da besledikleri kargalar tarafından gözlerinin oyulması.

not: hırsızların suriyeli olduklarını apartmana girerken gören ama polise haber vermeyen gerizekalı komşumdan biliyorum.
  • bana ne yaptı? hemen yazayım.

kiralar en az iki katına fırladı.
    vergisiz ticaret yaptıkları için rekabet dengesi bozulduğundan piyasa dengesi bozuldu.
    sağda solda eşimizi annemizi tek bırakamaz olduk.
    yapılan yardımlar vergi yükü olarak vatandaşa bindirildi.
    sigortasız çalıştıkları için iş bulamaz olduk.

daha sayayım mı?
hesabın var mı? giriş yap