• günümüzde 3% oranında pazar payına sahip windows phone uğruna çöpe atılmıştır. oysa 2010 yılının sonunda, yani nokia'nın bir microsoft çalışanını ceo'su yapıp dönüşüme başladığı günlerde symbian 39% pazar payı ile liderdi.

daha önemlisi pazar payı giderek düşüyordu elbette ancak satılan ürün adedi artıyordu, yani paydaki düşüş pazarın aşırı büyümesi kaynaklıydı. symbian 3 ve 2011'de çıkacak olan meego'lu nokia n9 ile birlikte nokia istikrarlı bir biçimde symbian'dan meego'ya geçişi sürdüyseydi, bugün en kötü ihtimalle apple ve samsung'un ardından 3. sırada olurdu.

halen en iyi navigasyon sistemi olan here ellerindeydi, mix radio vardı, tasarım ve sağlamlığı zaten tartışılmaz, tek eksiği uygulama ekosistemiydi. onun da önü açıktı aslında, halihazırda meego'ya kanalize edilebilecek yüz binlerce symbian geliştiricisi ve maemo geliştiricisi mevcuttu, qt programlama dili cabası... sadece 1000-2000 arası eşsiz uygulama geliştirilen (kaliteli, düzgün ve oyun hariç) nokia n9 ekosisteminde bile inanılmaz kaliteli uygulamalar mevcuttu. eksik olan insanların her gün kullandıkları sosyal medya uygulamalarının resmi destek almamasıydı. nokia kıytırık iştiraklerinden birini satsaydı gelen parayla çok rahatlıkla on binlerce özgün uygulamayı geliştirtebilirdi, ondan sonra seyret eğlenceyi...

hiçbirini yapmayıp samsung gibi android'le takılsalar zaten samsung'un önündeydiler bugün.

ama tüm bunların yerine gittiler 5 senede 3% pazar payına zar zor sahip olabilen windows phone'u seçtiler. herkes bunun korkunç bir fikir olduğunu biliyor ve söylüyordu. ama belli ki her şeye çok önceden karar verilmişti. amerikalı yazılımlarımız ve çin malı donanımlarımız olsun istendi, öyle de oldu!
  • geri dönmek üzere oldugum işletim sistemi. ios iyi ama iphone pahalı, android iyi ama o pil ömruyle beni hasta ediyor. tabletim var oyun vs oradan hallediyorum. 200 liralık nokia e63 e bakıyorum operası, facebook'u, gmaili kısacası benim kullandığım gps disinda her özelliği var üstüne de ortalama pil ömrü 3-4 gün. sonuçta nokia e6, e72, c7, 701 vs alıp cebime koyacağım, sarji var mi yok mu diye ecel terleri dökmeden kullanacağım.

edit : şirket blackberry verdi. huzuru buldum. androidin ta amına koyayım. htc evde, hattımı blackberry'e yönlendirdim oh lan mis.
  • dünya'nın en büyük markalarından biri olan koskoca nokia'yı bitirecek işletim sistemi olarak adını tarihe yazdırmak üzere...

1 aydır android kullanıyorum; arkadaş bir telefon bir kere bile resetlenmez, bir kere bile kilitlenmez mi? adam gibi yapınca demek ki böyle stabil oluyor işte...

öteki tarafa yani symbian'a bakıyorsun, sağı-solu belli olmuyor. mesaj yazarken bile kilitlenme veya resetlenme potansiyeline sahip.
  • 8,5 yıldır kullanıyorum, hatta şu anda kullandığım samsung üretimi* çok memnunum andoroyit kıldıroyit epıl mepıl gibi zırvalıklarla işim yok dokunmatikle vakit kaybetmeye de gerek yok. symbianla göremediğim iş var mı? yok. popüler kültür tarafından "akıllı telefon" denilenlerden 40 kat köklü akıllı sistem.

tabletlerde de aynı mallık var. netbook ile 30 yıldır üretilmiş istediğin programı kullan ama yok domalınacak ya illa bi yerlere dokunmatik diye hava atılacak ya ordan program al burdan program al ay tablet tablet ay cep telefonları 7 yıl önceki bilgisayarlarımıs kadar hıslı aaay ne güzel bi gidin ulan pop malları sizi.
  • belle fp2 ile, belle fp1'deki sorunların halledildiği işletim sistemi. belle fp2 son symbian sürümü olacak belli ki. varsın nokia windows mobile ile devam etsin. varsın yaşı küçük olan telefon sevdalıları android mi ios mu tartışması yapsınlar. eskiden beri seviyeli bir ilişkimiz olan symbian ile ömrümün kalanını geçirmeye razıyım.
  • keşke şu anki stabilitesini, sorunsuzluğunu zamanında yapsalardı dediğim işletim sistemi. şu anda fp2 güncellemeli telefonumda (bkz: #31449997) kullandıkça hala symbian platformu kullandığıma gerçekten inanamıyorum. ağzımdan "bu sistem symbian" cümlesini çıkaramıyorum. çünkü zamanında biri "sıfır hata ve tam stabilite" deseydi malum yerimle gülerdim, ama şimdi karşısında susuyorum.
  • telefonumun sahip olduğu işletim sistemi.

evet mağarada yaşıyorum. bir telefona servet gömmüyorum ve kullandığım telefonu en az beş yıl daha kullanmak gibi bir hedefim var. 2013 yılında aldığım nokia n8 ile ilişkimi mutlu bir şekilde sürdürüyorum. dehşet fotoğraf çekiyor (merceği carl zeiss) whatsapp falan gibi bütün iletişim uygulamaları kullanılabiliyor. geri kalan her şeyi ise bilgisayarımda geniş geniş yapıyorum zaten.
  • zamaninin telefon isletim sistemi. simdi millet ios 7 falan diyor.

edit: 8 diyorlarmis. kara cahil olduk iyice.
  • *(bkz: sybian)
  • (bkz: symbian os)
hesabın var mı? giriş yap