• tatami, japon evinde cay seremonilerinin yapıldıgı odanın adıdır.
    evet bu oda kilimlerle kaplıdır...
    üstelik eski japon evlerinde ev boyutlari bu kilimlere göre belirleniyordu...
    hala bazı japon mimarlar bu boyutlara gore tasarım yapmaktadırlar...
    osss...
  • orjinal tatami ya da tatemi pirinç saplarının sık bir şekilde dokunması ile oluşturulur. bu yüzden en büyük düşmanı nemdir.
  • organize bir etkinlikle süpürülmesi çok keyif veren, insanda üzerinde taklalar atma isteği uyandıran hede.
  • (bkz: hasır)
  • (bkz: tatemi)
  • japonyada (tabiiki "sadece" japonyada degil) turklerdeki "kilim" yerine gecen (ayni sekilde kica batan ve garip koku salan) yere serilen hasir. hatta turkiyede plajda annelerin serdigi hasira benzemektedir.

bu hasirlar serit halinde olup yanyana serilirler. hayirlarin kenarina "overlok" cekilmistir, siyahimsi bir bez ile. ilginc olan tatami nin uzerinde yururken bu siyahlara basmak, tam olarak uzerine oturmak vs. "ayip" olarak nitelendirilir. gerci japonyada her bokun "ayip" olarak nitelendirildigini (ornegin ayagi 'uzatma' olayina sokma sonucu ayak tabaninin gorunmesi, bazi yerlerde bacak bacak uzerine atmak, metroda vs insanlarin yuzune bakmak, hatta metroyu gectik, yola yururken de 'kesismek' diye tabir ettigimiz bakis ile etrafi suzmek, metroda hafifce sesli konusmak, istisnasiz yerde sesli gulmek vs vs ) dusunursek cok da ilginc gelmez sanirim.

bu kadar kurallar icinde bogulan japon genclerinin sacma sapan giyinerek bas kaldirmasi anlasilir bir durum haline geliyor tabi...
  • (bkz: #8251270)
  • özellikle birinci sınıf tabir edilenleri bildiğimiz hasır ve türevi şeylerden çok çok daha pahalı olduğu için, öyle her tarafa döşenememektedir bunlar. hatta gösterişten mümkün mertebe kaçınan japonların varlıklı olup olmadığı konusunda ipucu verdiği bile söylenir.. zira orta halli bir aile belli bir yeri tatami ile kaplatabilirken, varlıklı bir japon tüm odaları kaplatmaktan kaçınmamaktadır...derseniz ki kalitelisi nasıl ayrılıyor, onu da işin ehli bir japona sormak gerekiyor
  • alman terlik üreticisi.

http://www.tatami.de/
  • çook eskiden (doksanlı yılların başı olmalı) atv'de bir program vardı, kafes dövüşü gibi bir şeydi. adı ya tatamiydi ya da tatami bana onu çağrıştırıyor.

evet, anında aramaya inandım ve buldum.

(bkz: tatemi)

(bkz: doğan kılıç)
hesabın var mı? giriş yap