• geçen gün arkadaşım bundan yapıyordu. ben de yardım edeyim diye girdim mutfağa. bir müddet sonra tavuğun kokusu mutfağı sardı. mutfağı saran koku benim hafızayı da ele geçirdi.
    ee, ne demişler kokuların hafızası vardır.
    sene 2006. o zaman ortaokuldayım. okulun kursu oluyor hafta sonları. bizim de kafa matematiğe çalışmıyor ya hesapta, ücretisiz diye gidiyoruz kursa devamlı (aslında ücretsiz değil ama bizde para ne gezer, hasbelkader beni de almışlar işte).
    sabah bir giriyoruz akşama doğru çıkıyoruz. benim ev okula yakın ama zanediyorum o zamanlar annem çalıştığı için ve fakir olduğumuz için ev tamtakır kurubakırdı.
    evden okula ekmek arası peynir götürürdüm bu yüzden. ama herkes benim gibi değildi. evinden ekmek arası peynir getirmeyenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktu.
    öğle vakti gelip çattığında, midelerde ziller depreştiğinde herkes okulun biraz ilerisindeki dönerciye gider ekmek arası tavuk sote alırdı. ben de kimi zaman eşlik ederdim arkadaşlarıma. tavuk sote nasıl da güzel kokardı ama öyle. şimdi düşününce meğersem o zamanlar camekana ekmek banan kemal sunal gibiymişim, onu fark ettim.
    işte o kokunun aynısını aldım o gün mutfakta. şimdi sorsan gözümde ne tavuk sote ne başka bir şey. hiçbir şeye ilgim, merakım, hevesim yok.
    ama çocukken ne yaşadıysa insan unutmuyor işte. unutmadıklarım arasında daha nice şeyler var ki, ben bile bilmiyorum onlarla ne yapacağımı. birbirimizi sırtlandık gidiyoruz yolu. sonumuz hayr olsun.
  • kolay bir versiyonu şöyle oluyor:

malzeme:
    1 paket (700-800 gram) kuşbaşı tavuk göğsü
    10 küsür sivri/çarliston biber
    5-6 diş sarımsak
    3 orta boy domates (kabukları kalınsa soymak daha iyi oluyor.)
    mantar (mantar miktarı zevke kalmış net rakam veremiyorum, yarım paket iyidir ama)
    1 çorba kaşığı salça (mevsime göre değişebilir bu da. bazen domatesler çok dandik oluyor, içi beyaz falan.)
    baharat (ben pul, kırmızı ve karabiber koyuyorum.)
    tuz
    sıvıyağ

sivri/çarliston biberi sarmısaklarla beraber küçük küçük doğrayıp tencerenin dibini ince bir şekilde kaplayacak kadar yağda öldürüyorsun*.
    küp küp kesilmiş domatesleri, önceden bir 5 dakika haşlanıp dilimlenmiş mantarları, salçayı, tuz ve dilediğin baharatla beraber ekliyorsun. soya sosu, acısso falan koyacaksan baharatlarla ve salçayla aynı anda koyuyorsun. karıştırarak pişiriyorsun azıcık. bunlar azıcık kendi aralarında fıkırdıyorlar, domatesler sulanıyo falan.
    sonra tavukları da ekliyorsun, ateşi iyice açıp karıştırarak birkaç dakika pişiriyorsun. sonra kapağını kapatıp altını kısıyorsun. rahat bırakıyorsun. en fazla yarım saatte pişmiş oluyor. ama tavuk parçaları fazla büyükse kırk dakikaya falan çıkar.

tarihin en muğlak en fazla değişkene bağlı yemek tarifini aldınız. afiyet olsun.
  • mantarsız bir anlamı olmayan.

öğrenci dostu yemekler listemize bu hafta 7.sıradan giriş yapıyor.
  • harcanilan emek/ lezzet parametresinde en ust siralarda olan yemek. baharatini da adam gibi ayarlayip, yanina tereyagli ve tel sehriyeli bir pilav ile ayran yaparsaniz super bir bekar menusu oluyor.
  • her pişirdiğimde ellerim annem koktuğundan, pişirmeye korktuğum
  • bekar/öğrenci erkeklerin en temel besin kaynağı. haftanın 3-4 günü yiyorum lan. bıkmak bir kenara, her lokmamda daha çok bağlanıyorum kendisine. yanında da yoğurt olduğu zaman değmeyin keyfime.
  • dun aksam aklima gelen ve uyguladigim, basit bir tarifi de su sekilde,
    -2 domates kup kup dogranir
    -1 adet uzuncana, yesil biber de caniniz nasil isterse oyle ince ince kesilir,
    -tavuklar da kucuk parcalar halinde parcalanir, (bicakla tabii ki)
    *bu muhtesem uclu bir kaba dokulur, uzerine bilimum baharat (karabiber kesin olsun, kekik de olabilir) ve tuz ekilir, guzelcene karistirilir.
    *karisim bir firin torbasina alinir, agzi sikica baglanir, uzerine 3-4 dene hava alsin versin, buhar ciksin amacli delik neyim acilir.
    *torba bir tabagin icinde mikrodalga firina, maximum derecede 10 dkk sureyle verilir.
    *torbanin icindekiler, cam tencereye aktarilir (aman dikkat eliniz yanmasin)
    -uzerine sekil olsun diye bir domates yuvarlak yuvarlak kesilir,
    -biber filan da sekilli olsun diye boydan boya kesilip icine atilir
    *cam kapak kapatilip yine maximum derecede 4 dkk pisirilir,
    *daha sonra da grill modunda 15 dkk devam ettirilir pisirme islemi,

ahanda yarim saate hazirladik davik soteyi...

not:evde sadece domates, biber, tavuk, karabiber, kekik varken yapilan bir tariftir. bazi eksiklerinin oldugunu ben de biliyorum ama fena olmadi lan, valla bak...
  • benim bizzat yaptigim, normal tavuk soteden farkli bir yemek, tam adi da yok ama en yakin bu basligi buldum. efendim tavuk tereyaginda piser, ya da normal haslanir. ondan sonra pisen tavuktan parcalar alinip kucuk vaziyette didiklenir ve bir tabaga konur. bu arada tereyaginda kirmizi toz biber kizdirilir ve tavugun uzerine dokulur. ayrica istege bagli olarak karabiber, aci biber nevinde baharatlar da eklenirse cok guzel bir yemek olur, bi keresinde daha da ileri gidip uzerine sarimsakli yogurt dokmustum mukemmel olmustu
  • gogus etinden degil de kalca etinden yapildiginda daha lezzetli olan yemek.

benim kullandigim malzemeler:
    kusbasi dogranmis tavuk kalca eti (kemik ve derisi temizlenmis)
    cok az zeytinyagi (kalca eti yeterince yaglidir)
    sarimsak
    sogan
    yesil ve kirmizi biber
    mantar
    aci biber salcasi
    istege bagli olarak pistikten sonra ustune rendelenmis mozzarella ya da kasar peyniri
    baharat olarak karabiber, kekik, nane (biber salcasi istenen aciligi vermezse kirmizi pul biber).

afiyet olsun.
  • sotelerin en sevdiği tavuktur.
hesabın var mı? giriş yap