şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: swan lake) eserini aşırı dinlendirici bulduğum romantik dönemin klasik müzik sanatçısı.
 • eşcinsel eğiliminin dedikodulara yol açmasını önlemek için konservatuvardan bir öğrencisi ile evlenen ve bu evliliği çok başarısız olmuş ve intihar girişiminde bulunmasına yol açmış bestecidir.

  ayrıca kendisi kolera salgının en yoğun olduğu zamanda kaynatılmamış su içtiği için ölmüştür. üzücü.
 • 19. yüzyıl opera ve balesine damgasını vurmuş sanatçıdır. eşcinsel olması nedeniyle baskı görmüştür. 1812 overture ve blackswan adlı eserleri ile klasik müziğe büyük katkıları olmuştur.
 • gerçek adı piyotr ilyiç tchaikovsky'dir. tchaikovsky aslında hep müzikle uğraşmak istemiştir. ama ailesi buna karşı çıkmıştır. bundan dolayı önce askeri okula gitmiştir. daha sonra da oradan st. petersburg devlet konservatuvarına geçiş yapmıştır. aslında kendisi bir eşcinseldir. o dönem de ise rusya'da bu olgu bir tabudur. hayatı boyunca bu durumu gizlemeye çalışmış ve bunun sonucunda bazen ağır depresyonlar yaşamıştır. tchaikovsky'nin hakkında çıkan kötü laflar üzerine, kendisi piyano dersi verdiği bir bayanla evlenmek zorunda kalmıştır. bu evlilik çıkan dedikoduların bir süre önünü kesse de, tchaikovsky'nin evliliği eşcinsel olduğu için pek uzun sürmemiştir.

  ayrıca uzmanlar tchaikovsky'nin "bayağı uçarı yaşayan bir insan" bir insan olduğunu söyler. yaptığı eserler başta küçümsense de, sonradan bayağı ilgi toplamıştır. kazandığı paraların çoğunu içki alemlerinde ya da o dönemin balolarında harcadığı söylenir.

  tchaikovsky'yi derinden sarsan olay ise annesinin hastalanıp hayatını kaybetmesidir. tchaikovsky annesine çok saygı duyan ve seven biridir. annesinin hastalandığını duyunca doktor çağırtır. o dönemin tedavi yöntemleri ise oldukça ilkeldir. hasta kaynar suya yatırılır ve ölmezse "iyileşti" diye kabul edilirmiş. doktor, tchaikovsky'nin annesini kaynar suya yatırır ama maalesef annesi kaynar sudan sağ çıkamaz. tchaikovsky bunun üzerine 6. senfonisini yazar -hatta bana göre klasik müzikteki en depresif eser bu senfoninin final kısmıdır- . tchaikovsky eşcinselliğini sürekli saklamaya çalışması ve annesinin ölümü üzerine artık bu hayata pek tahamül edemez. bir gün demir bir bardağı ağzına kadar sıcak suyla doldurur ve "benden bu kadar" diyip sonuna kadar içerek intihar eder.

  tchaikovsky'nin 6. senfonisinin final kısmı:

  https://www.youtube.com/watch?v=3ebqyh6epj8
 • çoğu kaynakta kolera yüzünden öldüğü yazan, aslında çaresizce gizlemeye çalıştığı eşcinsellik dürtüsü sonucu, sou ölümle biten acı bir hikayenin kurbanı, başarılı bestekardır.

  yakınlık gösterdiği oğlanların arasından bir prensin yeğeni, kendisini bir dilekçeyle çar'a şikayet eder. çar o dönem "utanç verici" olarak adlandırılan bu olayı başsavcı nikolay yakobi'ye iletir. yakobi, haysiyet divanı'nı toplar.

  bu mahkemede neyin yargı önüne çıktığı billinmez. ancak yıllar sonra yakobi' in karısı kocasından, işin uzayıp mahkemeye, skandala, mahpusluğa varmasındansa hayatına bir son vermesinin daha iyi olacağının, besteciye telkin edildiğini öğrenir.

  bu olayın birkaç gün sonrasında tchaikovsky hastalanır ve ölür. anlayacağınız, hayatına son verir...
 • meditation büyük ustanın inanılmaz derecede güzel bir eseri, arevik ivanyan'dan dinlenmesi apayrı bir haz.
 • 1812 uvertürünün gerçek hovitzer top atışlarıyla seslendirilen versiyonun dinleyenin tüylerini diken diken eden büyük besteci.
 • sene bundan bi yirmi yıl öncesi ergenlik vakitlerim.

  sanırım milliyet’in çocuklar için klasik müzik şekilde bir promosyon cdsi vardı. daha o yaşlarımda klasik müziğe merak salmış biri olarak aldım cd yi.

  o zaman sanırım 13 eser vardı cd de ve hemen hemen tüm klasik sanatçılardan bir eser serpiştirilmişti.

  içlerinde tek hüzünlü parça çaykovski’nindi. çocuk aklı olacak ki, hüzünlü parçayı kendimle bütünleştirip çaykovski’yi çok benimsemiştim.