şükela:  tümü | bugün
 • eşcinsel eğiliminin dedikodulara yol açmasını önlemek için konservatuvardan bir öğrencisi ile evlenen ve bu evliliği çok başarısız olmuş ve intihar girişiminde bulunmasına yol açmış bestecidir.

  ayrıca kendisi kolera salgının en yoğun olduğu zamanda kaynatılmamış su içtiği için ölmüştür. üzücü.
 • 19. yüzyıl opera ve balesine damgasını vurmuş sanatçıdır. eşcinsel olması nedeniyle baskı görmüştür. 1812 overture ve blackswan adlı eserleri ile klasik müziğe büyük katkıları olmuştur.
 • " tarifsiz bir melankoliyi sürekli içimde taşıyorum. öyle bir duygu ki, kelimelerle açıklanamaz. korkuyla karışık, ne olduğunu ancak şeytan bilebilir..." demiştir. o melankoliyle öyle derin ezgiler yazmış ki, ben de o eserleri dinlerken kelimelerle açıklayamıyorum.
  14 yaşında çok sevdiği ve bağlı olduğu annesini kaybediyor bu kayıp ile birlikte içinde gelişen depresif yanı bestelerinde de etkisini gösteriyor. dinlediğim zaman içime işleyen tüylerimi diken diken eden kompozisyonlar yazıyor.
  1865 te petersburg konservatuvarı'ndan mezun olup, moskova konservatuvarı'nda müzik öğretmenliği yaptı.
  sana göre en tatlı senfonisi ne diye sorarsanız;
  symphony no:6 in b minor, op.74 (pathetique)
 • piano concerto no 1 d major
 • iki sayfa mı! tozuna yetişecek adam yok bu adamın.

  devamında chopin ve vivaldi olaral gider sıralamam.

  bu yüzyılda kendisine his ve duygu olarak en yakınlaşmış adam (bkz: thomas newman) olabilir.

  hayat böyle ne teslalar geliyor geçiyor şu an da da ne chopinler ( tabi ki şu an ki içinde bulunulan duruma göre). 14 kere oscara aday gösterilip verilmeyen adam var. bomboş adama verende var.

  diyeceğim her konuda ne adamlar geliyor geçiyor. umarım hepsine yetecek yardım edecek gücüm olur.

  tanım: tüm dönemlerin en romantik adamı.

  peki ne olduda bu adamdan twerking' e kadar geldik? popülarizm..

  sevgiler.
 • türk olsaydı akp başındaki tc'yi kaldırırdı.
 • görece yakın zamanda yaşamamış bir müzik dehası. içindeki, korkunç ve derin duyguları ustalıkla sese ve uyuma döken bir bestekar. 7 mayıs 1840 doğumlu. 6 kasım 1893'te ise st. petersburgta vefat ediyor. tanrı ondan razı olsun. zaten böyle bir ruhu dünyamızın bir kere daha göreceğini sanmıyorum hiç. kuğu gölü balesi, fındıkkıran gibi müthiş eserlerinin yani sıra çeşitli bale, opera besteleri; senfoniler ve konçertolar. tolstoy ile beraber beni en çok etkileyen rus karakterdir. hele o arap dansı, rus dansı, çin dansı, şeker kamışı dansı ve yine fındıkkıranda yer alan sanki çok sevdiğiniz birini son kez öpüyormuşsunuz hissini veren mükemmel ötesi valsler ve hayali, fantastik isimli eserleri. yüce çaykovski nin aziz hatırası önünde saygı ile eğiliyor şapka çıkarıyorum.

  ***

  eserlerinde öne çıkan duygular ve temalar hemen hemen hayata dair her şey. ölüm, yalnızlık, saf sevgi, tanrı, aşk, coşku.... her şeyi hissettiriyor. müzik konuşuyor. çocukların üzerinde ve hayal gücünde özellikle artırıcı etki yapacak büyük üstad.

  ***

  `edit :` birini övmek için onu göklere çıkarırken bir diğerini yerme ihtiyacını hiç hissetmedim. kıyaslama yapmayı ve eleştirmeyi de bıraktım.
hesabın var mı? giriş yap