şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: swan lake) eserini aşırı dinlendirici bulduğum romantik dönemin klasik müzik sanatçısı.
 • eşcinsel eğiliminin dedikodulara yol açmasını önlemek için konservatuvardan bir öğrencisi ile evlenen ve bu evliliği çok başarısız olmuş ve intihar girişiminde bulunmasına yol açmış bestecidir.

  ayrıca kendisi kolera salgının en yoğun olduğu zamanda kaynatılmamış su içtiği için ölmüştür. üzücü.
 • 19. yüzyıl opera ve balesine damgasını vurmuş sanatçıdır. eşcinsel olması nedeniyle baskı görmüştür. 1812 overture ve blackswan adlı eserleri ile klasik müziğe büyük katkıları olmuştur.
 • gerçek adı piyotr ilyiç tchaikovsky'dir. tchaikovsky aslında hep müzikle uğraşmak istemiştir. ama ailesi buna karşı çıkmıştır. bundan dolayı önce askeri okula gitmiştir. daha sonra da oradan st. petersburg devlet konservatuvarına geçiş yapmıştır. aslında kendisi bir eşcinseldir. o dönem de ise rusya'da bu olgu bir tabudur. hayatı boyunca bu durumu gizlemeye çalışmış ve bunun sonucunda bazen ağır depresyonlar yaşamıştır. tchaikovsky'nin hakkında çıkan kötü laflar üzerine, kendisi piyano dersi verdiği bir bayanla evlenmek zorunda kalmıştır. bu evlilik çıkan dedikoduların bir süre önünü kesse de, tchaikovsky'nin evliliği eşcinsel olduğu için pek uzun sürmemiştir.

  ayrıca uzmanlar tchaikovsky'nin "bayağı uçarı yaşayan bir insan" bir insan olduğunu söyler. yaptığı eserler başta küçümsense de, sonradan bayağı ilgi toplamıştır. kazandığı paraların çoğunu içki alemlerinde ya da o dönemin balolarında harcadığı söylenir.

  tchaikovsky'yi derinden sarsan olay ise annesinin hastalanıp hayatını kaybetmesidir. tchaikovsky annesine çok saygı duyan ve seven biridir. annesinin hastalandığını duyunca doktor çağırtır. o dönemin tedavi yöntemleri ise oldukça ilkeldir. hasta kaynar suya yatırılır ve ölmezse "iyileşti" diye kabul edilirmiş. doktor, tchaikovsky'nin annesini kaynar suya yatırır ama maalesef annesi kaynar sudan sağ çıkamaz. tchaikovsky bunun üzerine 6. senfonisini yazar -hatta bana göre klasik müzikteki en depresif eser bu senfoninin final kısmıdır- . tchaikovsky eşcinselliğini sürekli saklamaya çalışması ve annesinin ölümü üzerine artık bu hayata pek tahamül edemez. bir gün demir bir bardağı ağzına kadar sıcak suyla doldurur ve "benden bu kadar" diyip sonuna kadar içerek intihar eder.

  tchaikovsky'nin 6. senfonisinin final kısmı:

  https://www.youtube.com/watch?v=3ebqyh6epj8
 • " tarifsiz bir melankoliyi sürekli içimde taşıyorum. öyle bir duygu ki, kelimelerle açıklanamaz. korkuyla karışık, ne olduğunu ancak şeytan bilebilir..." demiştir. o melankoliyle öyle derin ezgiler yazmış ki, ben de o eserleri dinlerken kelimelerle açıklayamıyorum.
  14 yaşında çok sevdiği ve bağlı olduğu annesini kaybediyor bu kayıp ile birlikte içinde gelişen depresif yanı bestelerinde de etkisini gösteriyor. dinlediğim zaman içime işleyen tüylerimi diken diken eden kompozisyonlar yazıyor.
  1865 te petersburg konservatuvarı'ndan mezun olup, moskova konservatuvarı'nda müzik öğretmenliği yaptı.
  sana göre en tatlı senfonisi ne diye sorarsanız;
  symphony no:6 in b minor, op.74 (pathetique)
 • piano concerto no 1 d major
 • iki sayfa mı! tozuna yetişecek adam yok bu adamın.

  devamında chopin ve vivaldi olaral gider sıralamam.

  bu yüzyılda kendisine his ve duygu olarak en yakınlaşmış adam (bkz: thomas newman) olabilir.

  hayat böyle ne teslalar geliyor geçiyor şu an da da ne chopinler ( tabi ki şu an ki içinde bulunulan duruma göre). 14 kere oscara aday gösterilip verilmeyen adam var. bomboş adama verende var.

  diyeceğim her konuda ne adamlar geliyor geçiyor. umarım hepsine yetecek yardım edecek gücüm olur.

  tanım: tüm dönemlerin en romantik adamı.

  peki ne olduda bu adamdan twerking' e kadar geldik? popülarizm..

  sevgiler.
 • türk olsaydı akp başındaki tc'yi kaldırırdı.

hesabın var mı? giriş yap