şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: swan lake) eserini aşırı dinlendirici bulduğum romantik dönemin klasik müzik sanatçısı.
 • eşcinsel eğiliminin dedikodulara yol açmasını önlemek için konservatuvardan bir öğrencisi ile evlenen ve bu evliliği çok başarısız olmuş ve intihar girişiminde bulunmasına yol açmış bestecidir.

  ayrıca kendisi kolera salgının en yoğun olduğu zamanda kaynatılmamış su içtiği için ölmüştür. üzücü.
 • 19. yüzyıl opera ve balesine damgasını vurmuş sanatçıdır. eşcinsel olması nedeniyle baskı görmüştür. 1812 overture ve blackswan adlı eserleri ile klasik müziğe büyük katkıları olmuştur.
 • çoğu kaynakta kolera yüzünden öldüğü yazan, aslında çaresizce gizlemeye çalıştığı eşcinsellik dürtüsü sonucu, sou ölümle biten acı bir hikayenin kurbanı, başarılı bestekardır.

  yakınlık gösterdiği oğlanların arasından bir prensin yeğeni, kendisini bir dilekçeyle çar'a şikayet eder. çar o dönem "utanç verici" olarak adlandırılan bu olayı başsavcı nikolay yakobi'ye iletir. yakobi, haysiyet divanı'nı toplar.

  bu mahkemede neyin yargı önüne çıktığı billinmez. ancak yıllar sonra yakobi' in karısı kocasından, işin uzayıp mahkemeye, skandala, mahpusluğa varmasındansa hayatına bir son vermesinin daha iyi olacağının, besteciye telkin edildiğini öğrenir.

  bu olayın birkaç gün sonrasında tchaikovsky hastalanır ve ölür. anlayacağınız, hayatına son verir...
 • 1812 uvertürünün gerçek hovitzer top atışlarıyla seslendirilen versiyonun dinleyenin tüylerini diken diken eden büyük besteci.
 • " tarifsiz bir melankoliyi sürekli içimde taşıyorum. öyle bir duygu ki, kelimelerle açıklanamaz. korkuyla karışık, ne olduğunu ancak şeytan bilebilir..." demiştir. o melankoliyle öyle derin ezgiler yazmış ki, ben de o eserleri dinlerken kelimelerle açıklayamıyorum.
  14 yaşında çok sevdiği ve bağlı olduğu annesini kaybediyor bu kayıp ile birlikte içinde gelişen depresif yanı bestelerinde de etkisini gösteriyor. dinlediğim zaman içime işleyen tüylerimi diken diken eden kompozisyonlar yazıyor.
  1865 te petersburg konservatuvarı'ndan mezun olup, moskova konservatuvarı'nda müzik öğretmenliği yaptı.
  sana göre en tatlı senfonisi ne diye sorarsanız;
  symphony no:6 in b minor, op.74 (pathetique)
 • piano concerto no 1 d major
 • iki sayfa mı! tozuna yetişecek adam yok bu adamın.

  devamında chopin ve vivaldi olaral gider sıralamam.

  bu yüzyılda kendisine his ve duygu olarak en yakınlaşmış adam (bkz: thomas newman) olabilir.

  hayat böyle ne teslalar geliyor geçiyor şu an da da ne chopinler ( tabi ki şu an ki içinde bulunulan duruma göre). 14 kere oscara aday gösterilip verilmeyen adam var. bomboş adama verende var.

  diyeceğim her konuda ne adamlar geliyor geçiyor. umarım hepsine yetecek yardım edecek gücüm olur.

  tanım: tüm dönemlerin en romantik adamı.

  peki ne olduda bu adamdan twerking' e kadar geldik? popülarizm..

  sevgiler.