• türkiye cumhuriyet merkez bankası (tcmb) tarafından yayınlanan, '2019 yılı para ve kur politikası' raporunda yer alan absürt enflasyon hedefidir. tcmb, enflasyonun öncelikle tek hanelere indirilmesi, daha sonra kademeli olarak azalarak yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanmasının hedeflendiğini bildirdi. neye dayanarak bunu söylediğini şahsen çok merak ediyorum.

işin komik tarafına bakın ki bu kurum, 2012 yılından bu yana her yıl enflasyon hedefini %5 olarak açıklamış! peki kaç tanesi tutmuş? hiçbiri!

kaynak

edit: imla
  • başlığı açan arkadaş durumu gayet güzel özetlemiş. ben utancımdan yapacak tanım bulamıyorum ama bu arkadaşlar utanmadan bu rakamlardan bahsedebiliyor.

tanım; sadece kafası mı %5 diye merak ettiğim hedef tahmini.
  • tam a haber izlerken denk geldiğim über efsane durum. artık yeni enflasyon oranı sayesinde rahat rahat kete yemeye devam edebilirim.
  • kademeli olarak azalarak buharlaşacak. noel baba her eve çantayla para bırakacakmış.

kaynak: noel baba ile telefonla görüştüm. 2019 hedefi buymuş.
  • şimdi yazmaya üşendim ancak mb için bir kaç google araması yaparak 2017 yılında 2018 beklentisinin ne olduğuna rahatlıkla ulaşılabilir.

sadece emekli, asgari ücretli ve memur zamları bile önümüzdeki dönem enflasyonu bu baz puanda etkileyecektir.

aylık olarak düzeltmeler yapılarak sene sonunda rakam revize edilecek ve giren yine bize olacaktır.
  • çaktırmadan dolar yatırımı yapmamızı tavsiye etmiştir.
  • iş yerindeki arkadaşlarla okuyup okuyup gülüyoz. allah iyiliğinizi versin emi :)
  • (bkz: khk) ile kaldırırız bile olm ne var şaşılacak.
  • muhtemelen şöyle hesaplanıyor:

-başkanım 2019 enflasyon hedefine kaç yazayım?
    -üç beş salla bir şeyler önemli değil.
    -beş yazıyorum o zaman ok mu?
    -ok ok. hadi ben çıkıyorum işim var dışarıda.

tanım: tutmayacak olandır.
  • boyum 1.82, kilom 90. önümüzdeki pazartesi 79 kiloya düşmek gibi bir hedefim var.
    hangimiz daha iyimser ey tcmb.
hesabın var mı? giriş yap