• olan biten bölümünden anladığımız kadarıyla entry silme sebebi olan itham. oysa ki türkiye cumhuriyeti başbakanı* henüz bu sene içerisinde israil'in yaptığı devlet terörüdür demiş, hatta bu açıklamasını daha sonradan teyit edip savunmuştur.

diplomasinin en üst kademelerinde bile söylenebilecek bir sözün ekşi sözlük'te ifade edilememesini açıkçası garipsedim. zira bu sitenin en önemli özelliğinin insanların fikirlerini serbestçe ifade edebilmeleri olduğunu düşünüyorum. ancak itiraf etmeliyim ki bazı konularda ölçünün kaçabilmesinin de çok kolay olduğunun farkındayım ve bu durumlarda moderator denetimini destekliyorum. ancak önemli soru bunun sınırının nerede olması gerektiği. yani #8920823, #8879362 ve #8920855 gibi kimi dini, siyasi yahut toplumsal kesimlerin güdülerini gıdıklayan entry'ler dururken bir ülkenin saldırgan siyasetine atfen 'terörist' kelimesinin kullanılmasını eleştirmeyi tutarsız buluyorum. ekşi sözlük'te yazılanların denetlenme ölçüsü konusunda bir fikir söylemeyi şu an yersiz buluyorum, o ayrı bir tartışma konusu. ancak bir kontrol mekanizması varsa bunun daha istikrarlı işlemesi taraftarıyım.
  • eğer ülkenin göbeğinde elinde satırlarla, insanların canına kast edenlere sahip çıkar, ipliğini pazara çıkartmaz ve halkın gözünün önünde en ağır cezayı vermezse, işte o ülke terörist devlettir.
  • en sadık militanları olan polis teşkilatını çok sever. toz kondurmaz.
  • yaklasik tum devletler bu klasmana girerler aslinda hepsi en azindan bir kere bir terror eyleminde bulunmustur ve bulunacaktir mutlaka
  • (bkz: haydut devlet)
  • terore destek veren devlet terimi bu tür devletleri tanımlamak için daha uygundur.`"terorist devlet" sıfatı bizzat abd tarafından emperyalist amaçlarını gerçekleştirmek amacıyla hedef seçtiği ülkelere karşı yürüttüğü propagandanın terminolojisinde bulunmaktadır . bu tamlamayı abd için kulanmakla amaçlanan "terorist devlet" tamlamasına bilimsel bir tanım getirmek değil sabıka dosyası bu kadar kalabalı bir ülkenin başka ülkelere sıfat takarken takındığı hovardalıktaki ironiyi vurgulamaktır.
  • diger devletler tarafindan devlet olarak taninma/ kabul edilebilme kosullarindan biri terorizme karsi yer almaktir. birakin destek vermeyi basli basina terorist devlet tanimi bu anlamda bir nevi butlan*dir. bu suclamayi yapanlar, uluslararasi platformlarda bedelini odemek durumunda kalirlar. ama bu platformlarda adi/sozu gecen devletler bunu yaparsa o zaman isin rengi boka donmus, balik bastan kokmus demektir. ve genelde olan budur*.
  • (bkz: devlet teroru)
  • deli grubunun ayni adli sarkisinin sozleri asagidaki gibidir:

bitmez dunyada savas siddet
    kahrolasi terorist devlet
    sanma devletin korur kollar
    colugunu cocugunu savasa yollar

politika ben senin sagini solunu
    aldin vatandasin sonunda donunu
    ey millet kalk artik kendini yonet
    terorist devlet, bu ne bicim illet

sanma yasiyorsun baris icinde
    bak dort yanin kan icinde
    cocuklar oluyor daha dogmadan
    duzen somuruyor iste bak hic yorulmadan

...(bu kisim anlasilamiyor)
    ve daha sayamadigim tum cirkeflere
    kaldirin sinirlari, dagitin ordulari
    bitecektir insanlarin butun sorunlari

sanma yasiyorsun baris icinde
    bak dort yanin kan icinde
    cocuklar oluyor daha dogmadan
    duzen somuruyor iste bak hic yorulmadan
    (katlediyor iste bak hic yorulmadan)

sair burada terorist devlet diyerek turkiye ve dostu - muttefiki olan devletler disindaki devletlere seslenmistir.
  • (bkz: kontrgerilla)
hesabın var mı? giriş yap