şükela:  tümü | bugün
 • panama papers gibi tarihin en büyük para aklama tezgahını ortaya çıkaran gazetecileri anlatacak netflix yapımı film.
 • ilk fragmanı düşen netflix filmi.

  https://www.youtube.com/watch?v=z4neelnpwec
 • 18 ekim'de yayınlanacak olan yapım.
 • yönetmenlik koltuğunda steven soderbergh'in oturduğu 2019 yapımı film.

  film dünya prömiyerini bu sene gerçekleştirilen 76. venedik film festivali'nde yapmıştı.

  film, çin, meksika, afrika ve karayipler'de mossack fonseca'nın üst düzey patronlarına ait sırları ortaya çıkaran gazetecilerin hikâyesini konu alıyor. yönetmenliğini oscar ödüllü steven soderbergh'in üstlendiği filmin senaryosu, scott z. burns (the informant, the report) tarafından kaleme alındı. ellen martin huzurlu tatilini yarıda kesip, mağduru olduğu sigorta dolandırıcılığının arkasındaki gerçekleri bulmak için yola çıkar. bulduğu ipuçları ise onu dünyanın finans sistemini kendi çıkarları için kullanan panama'daki iki ortak avukata götürür. son derece şık ve karizmatik olan jürgen mossack ve ramón fonseca paravan şirketler ve denizaşırı ülkelerde yer alan zenginleri daha da zengin yapma konusunda ustadır. ikili, ellen'ın başına gelen tatsız olayın ardında yatan vergi kaçakçılığı, rüşvet ve yasadışı olayların nasıl dünyanın yozlaşmış finansal sistemini desteklediğini gözler önüne sermek üzeredir.

  filmin afişi

  edit: filmi birkaç saat kadar önce izledim nihayet. ilk başta şunu söylemekte yarar var ki ortaya konulan yapım tam anlamıyla bir film sayılmaz. özellikle anlatım tarzından dolayı belgesel film tarzına daha yakın nitelendirilebilecek olan film, buna rağmen ilk dakikasından itibaren para ile başlayan ekonomik sisteme dair basit anlatımını tamamında sürdürmeyi başararak tarihin en büyük para aklama, paravan şirketler ve bunlar arasındaki ilişkileri gözler önüne seriyor. farkı farklı yan hikayelerle beslenen ve nihayetinde bir sonda buluşan hikaye olaylara dair oldukça tatminkar bir iş ortaya koyuyor. oyuncuların klasik rollerinden taşarak daha etkileşimli bir şekilde hikayenin içinde yer alması seyircinin konuyu daha ilgi çekici bir şekilde izlemesini sağlıyor.

  filme puanım: 6,5
 • söylenene göre bazı kodaman ve şirketler gösterimi durdurulsun, netflix'e koyulmasın diye dava açtıkları film. yarın netflix'e geliyor.
 • çok iyi yapım. para aklama, veri kaçırma ve kabuk şirketler hakkında ders gibi bir yapım.
 • off-shore hesaplar hakkında çok yüzeysel bilgilerle,ana konuyu sağlamlaştırma adına herhangi bir etkisi olmayan yan hikayeler ile bezenmiş ancak sonunda ufak bir “vergi” mesajı vermeyi de ihmal etmemiş, eksik kalmış bir soderbergh filmi.5/10.
 • merak edenler için off-shore sistemini ve panama papers konularını anlatan bir film.