aynı isimde "the walking dead (oyun)" başlığı da var
  • --- spoiler ---

daryl soluncanı afiyetle yerken içim kalktı. çektikleri zorluklar, açlık, susuzluk, yorgunluk, umutsuzluk çok güzel işlenmişti. her bölüm aksiyon beklemek saçma olur, insan içgüdülerine dair çok güzel mesajlar içerebiliyor bu dizi.

herkesin kapıya dayandığı kısım rüya mıydı gerçek miydi? sonrasında ne oldu anlayamadım. yeşillendiren olursa sevinirim :(

--- spoiler ---
  • kizil sacli amerikan askeri tipli abinin koluna kesik atildi. ayni bicakla zombiler kesilmisti. simdi mantiken bu virusun bu abiyi oldurmesi gerekmiyor mu? tabi dizinin kendi mantik kurgusu icerisinde diyorum bunu.

bilenler yesillendirirse sevinirim.

ediiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit: yaklaşık 6-7 mesajın arasından sonunda adam gibi bir cevap geldi; teşekkürler skartish

öncelikle belirteyim herkes şunu diyor, zombilerdeki virüs insanlarda da var fakat sadece insanlar ölünce zombileşiyorlar, sağ kalanlar zaten bağışıklığı olan kişiler. tamam zaten burasını biliyorduk ama insanı normalde öldürmeyecek bir ısırık bile nasıl oluyor da bağışıklığı olan kişiyi öldürüyordu; işte asıl sorun burasıydı.

skartish şunu dedi; zombi virüsü öldürmez.sadece öldükten sonra dönüşüm geçirirsin.havadan solunum yoluyla bulaşır ve dünyadaki her insanda zaten var.

zombilerin tırnakları ve dişlerinde ölümcül bakteriler var diye biliyorum.ondan ısırıldığında enfeksiyon kapıp öldürüyor seni.

yani o bıçaktaki kan abrahamın kanına bulaşsa bile,ölümcül enfeksiyona sebep olam.zaten abrahamın kanında zombi virüsü mevcut ve ölünce dönüşüm geçirecek doğal olarak.
  • --- spoiler 5*10 ---
    fragmanda vahşi köpekleri görünce aha içlerinden birini de köpekler yiyecek şimdi kesin dedim, tırstım, gaza geldim; gel gör ki heyecanım 3 saniye sürdü. *
    --- spoiler ---
  • yeni bölüm çıksa da izlesek dedirten dizi
  • bu bölüm ardından artık eminim bu kıyaslamanın zamanı geldi;

the walking dead vs deniz yıldızı
  • (bkz: we are the walking dead)
    http://i.imgur.com/xvciupj.jpg

--- 5x10 spoiler ---

5. sezon 10. bölümünün finalinde, sezonun kalan son 6 bölümünde şov yapacaklarının sinyalini verdiler.

bölüm boyunca karakterlerin tyreese ve beth'in ölümüyle olan yüzleşmelerini izledik. özellikle sasha 2 kat acı yaşadı. daryl ve maggie ise beth'in ölümünü sindirebilmiş görünmüyorlar. özellikle 4. sezonda daryl ve beth'in birlikte geçirdikleri bölümde çok yakınlaştıklarını görmüştük. daryl bu yüzden kendini çok suçlu hissediyor.

rick umutsuzluğa düşen gruba sürekli umut olma çabasında ama artık iyice kontrolü kaybetmeye başladılar. özellikle açlık ve susuzlukla olan mücadelelerini çok iyi anlatıyorlar. grup ilk defa bu kadar çaresiz görünüyor. kalacak yerleri ve erzakları yok. (bkz: işte gerçek the walking dead bu)

bir sığınak bulup sezonu orada geçirerek, kötü adamla uğraşma fikri geçen sezonun yarısından itibaren bırakılmıştı zaten. böyle yollarda günlük yaşayıp sürekli risk içinde olmaları güzel.
    bölümün en güzel sahnesi kapıya yığılan zombileri dışarda tutmaya çalıştıkları sahneydi. yağmurun sesiyle karışan zombilerin sesleri çok ürkütücüydü. izleyiciye umutsuzluğu aşılama işini bu dizi çok iyi beceriyor.

grubun ayakta durabilen elemanları michonne, carl, abraham ve rick. glenn'de sürekli bir elalemi ayakta tutma çabasında ama bokunu çıkarıyor. gruba zarar vermediği sürece bırak ne hali varsa görsün. fakat gruba zarar verme noktasına geliyorsa michonne reyiz gibi kesicen biletini. sasha'ya attığı bakıştan ben korktum la.
    tara, rosita ve eugene grubun neşelileri. o durumda sakin kalıp gülebilecek malzeme bulmak güzel. eugene 'yeter be' deyip suyu içmeye çalıştığında, abraham şişeye vurunca oluşan surat ifadesi efsaneydi. içeri sıçtı adam.

yolda bulunan su şişeleri grubun üzerinde sürekli bir göz olduğunu gösteriyor. finalde görünen elemanla kesinlikle ilgisi var fakat anlamadığım nokta bu adam rick'in adını bilecek kadar yakından bizim grubu nasıl tanıyor olabilir? ayrıca bu finalde görünen arkadaş dan reynolds'ın kopyası lan. çok benzettim.

edit : yolda bulunan su şişelerini morgan'ın bırakmış olabileceği hakkında teoriler var. morgan'ı tamamen unutmuşum. gayet mantıklı bir tahmin gibi görünüyor.

--- spoiler ---

son olarak 16 bölüm yayınlanan diziden kesintisiz aksiyon bekleyen ve bölümleri kötüleyen kardeşlerime sesleniyorum. 5 sezon oldu söylüyorum, yine söyleyeyim. bu dizinin olayı o değil arkadaşım. bol diyaloglardan ve karakter üzerine yoğunlaşılan bölümlerden oluşan bir dizi bu. ben ve milyonlarca hayranı bu olayını seviyor işte. çatara patara çatışmak veya zombilerle sürekli savaş halinde olmak bir süre sonra dizinin monotonlaşmasına neden olur. ama twd'nin belli bir çizgisi var. sezon başında aksiyon yaşatır, ortalarında karakterler üzerine yoğunlaşır, sezon finaline doğru yine aksiyonun dibine vurup sezonu bitirir. 20 sezon yayınlansa da izlenecektir. ellerinde çok geniş konsept ve konu var.

merakla gelecek bölümlerini bekliyorum.
  • yan tarafta duran the walking dead zombi makyajı isimli videodan tek rahatsız olan kişi ben değilim sanırım.
    yetkililere buradan sesleniyorum kaldırın şu videoyu.
  • http://www.bing.com/…=3&count=1&form=idfrir&pc=appl

her zamanki gibi çizgi romana göndermesini yapmıştır.zombi felaketinin insanlara yaşattığı psikolojik olayları işlemeyi iyi başarıyorlar.zaten aa zombi diyerek izleyen ve bu bölüm zombi yoktu kötüydü diyen insanları anlayamıyorum.
  • aksiyonu zaman zaman yerinde olsa da sosyolojik olarak çok kısıtlı kalan dizi. sonuç olarak da bir sezonda paso aksiyon yaşanan bir veya iki bölüm ve onun haricinde kusurlu bir tasvir kalıyor geriye. efenim ben dönemin popüler dizisi olan game of thrones'a da aynı şekilde safi aksiyon olarak bakılmaması, insanlar arası ilişkiler ve hatta sosyoekonomik ilişkiler baabında bakılması gerektiğini düşünüyorum ancak the walking dead her ne kadar da en çok izlenen dizi olarak açıklanmış olsa da bence kurguda büyük problemler içeriyor.

dizi daha en başında ormanlık alanda başlıyor. grubumuz her taraftan zombi yağan bir ortamda görüşünü artırmak yerine kısıtlı görüş ve kısıtlı tedariği sürdürüyor. bundan sonra bir süre arabalarda idare eden grup çiftliğe sığınıyor. burada çiftliğin sahibiyle iktidar mücadelesi yaşanıyor ancak ardından gruba katılmak için gelen kişileri dışlama evresine geçiliyor. hele hele hapishanede sayıları iyiden iyiye azalmışken bile insan takviyesine karşı çıkılıyor. governor örneğinde olduğu gibi ne kadar çok insan gücü toplarsan o kadar iyi olur desturuyla hareket edilmiyor. küçük kız çocukları etraf zombi kaynarken oynasın diye uzaklara bırakılıp göl izlenebiliyor, vesaire vesaire.

dizi ve dizinin yaratıldığı evren sorunlu. atlanta gibi denizlerden oldukça uzak bir yerde denizlere sığınamamanı anlarım ancak denizi etrafına almayı düşünüp o yönde karar alamamak da bildiğin embesilik. yüksek binaların alt katlarını komple kapatıp high ground pozisyonuna geçmek yerine dizi ilk zamanından beri yerde geçmekte. bence bunların hepsi sehirciye hakaret niteliği taşıyan şeyler. bu dizi bu kadar probleme rağmen bir komedi dizisi veya aksiyon dizisi olsa sorun etmezdim ancak iş drama boyutuna gelip de bir de iddalı bir yapım sözkonusu oluncabunları yakıştıramıyorum. her ne kadar bunları söylesem de izlemiyor muyum, zamanla olsa da evet.
  • rick ölmez ölse dizi biter.
hesabın var mı? giriş yap