• barry levinson'ın yönettiği bir hbo filmi. aynı zamanda sözlükteki kalitesizliğin boyutlarını da kanıtlayan film. tarihin en büyük ponzi dolandırıcılığı (65 milyar usd) konusunda çekilmiş en önemli film hakkında konuşan yok.

öncelikle her ekonomi filmi gibi ''bir sistem eleştirisi'' ama buradaki fark the wolf of wall street örneğindeki gibi bir aksiyon göremiyor olmamız. doğrudan olaylar işleniyor. nasdaq başkanlığına kadar çıkmış, amerikan piyasalarındaki bazı kuralları koymuş, finansal danışmanlık noktasında bir expert konumunda olan bernie madoff kendi fonlarını oluşturarak tam anlamıyla bütün abd'yi etkisi altına alan bir ponzi dalgası yaratıyor. sıradan insanlar, oyuncular, milyarderler, yahudi vakıfları, oyuncular, nobel barış ödülü sahibi bile var dolandırdıkları arasında.

bütün bunlar olurken de esasında hiçbir şekilde denetlenmediği ortaya çıkıyor ve kendisi hakkında bazı ihbarlar olmasına rağmen. şirketi rutin denetimleri bile çoğu zaman geçirmiyor. 2008 küresel krizi sürecinde bunu özellikle değerlendirme kuruluşlarının yarattığı fonlara yönelik federal süreçlerde de görüyoruz esasında.

filme dönecek olursak cast içinde robert de niro, michelle pfeiffer, alessandro nivola gibi isimler var. süreç tamamen bir belgesel formatına dayanılarak işleniyor. bu nedenle filmin tutmaması ve konuşulmaması da anlaşılabilir esasında; çünkü gerçek öyküden sapma ve gereksiz drama yok.

bütün yaşanan süreçlerin sonunda madoff esasında kendini tam olarak suçlu hissetmiyor sanırım. çünkü pozisyon olarak dolandırdığı herkesten kendini daha yukarıda görüyor ve içten içe herkesin de bunu hak ettiğini; çünkü kimsenin parasının peşine düşmediğini ve yatırım yapmayı bilmediğini söylüyor ve ima ediyor birçok kez. ekonomiyle ilgili olanlar için müthiş derecede ürkütücü bir film.
  • robert de niro ve michelle pfeiffer'ın şahane bir uyum yakaladıkları film. gerçek bir karı koca gibi çekişe çekişe filmi sürüklüyorlar.

catch me if you can gibi eğlendirici bir dolandırıcılık hikayesi bekleyenler hayal kırıklığına uğrar. tersine olayın farklı taraflarından mahvolan hayatlar anlatıldığı için son derece dokunaklı bir hikayesi var.
  • saadet zinciriyle 65 milyar dolarlık fon oluşturan bernie madoff'ın bu suçunu konu alan film. neden bugüne dek izlemedim? hbo'dan mıdır, biofilmlerin standartlığından mıdır nedir, konu heyecanlı gözükse de sıkıcı bir film olduğunu sandım. halbuki gayet sürükleyici ve üzücü bir film. sıkıcı bir film olmasından korktum, mesela aynı yönetmen barry levinson'ın al pacino'lu hbo filmi you don't know jack beni epey sıkmıştı. ama bu film dediğim gibi baştan sona sürükleyici. insanı da madoff, ailesi ve sistem üzerine düşündürtüyor. özellikle ailesi için üzülmemek zor. uzun zamandır kötü filmlerde unutulası performanslara imzasını atan robert de niro'nun son zamanlardaki en iyi filmlerinden. de niro da iyi oynamış. ikinci kez onun eşini oynayan michelle pfeiffer da iyiydi, çocuklarını oynayan oyuncular da.

spoiler

gerçekten madoff'ın ailesine üzülmemek zor. toplum ve leş medya tarafından linç edildiler. insanlar ve medya onların da suç ortağı olduklarını söyleyip durdular, dışarıda onların üzerinde baskı kurdular. bernie'nin 150 yıl hapis cezası alması, kendisini asması topluma yeterli gelmemiş, suçsuz ailesini de yok etmek istemişler. tabii burada ilginç bir şey var. bernie 20 yıl boyunca dolandırıcılık yaparken ailesini bu işe hiçbir şekilde dahil etmemiş. filmde de defalarca kez onları korumak adına bunu yaptığını söylüyor. ama gazetecinin sorusu da güzeldi: "ölseydin, bir kazada ölseydin şirketin sahipleri onlar olacaklardı ve sonra senin şu anki yerinde onlar oturacaklardı". bernie bunu göz ardı etmiş. öte yandan onları suça dahil etmeyerek, yalanlarla onları koruduğunu sandı. ilginç olan da bu düşüncesi. "hapse girmezlerse hayatlarına devam ederler" diye düşünmüş bernie. e devam edemediler. 65 milyarlık dolandırıcılık yapınca ailen sen hapse girdiğinde huzurlu hayatlarına devam edebileceklerini mi sandı yani? "hem çalayım, hem onları suça dahil etmeyeyim, ortaya çıktığında sadece ben hapse girerim, onlar da yaşamlarına devam ederler" diye düşünmüş. ama olmadı. baskıya dayanamadılar, ki dayanmak zor. biri kanser oldu, diğeri kendisini astı. resmen onlarca kişinin hayatını s...p atmış bernie.

tabii zarar görenleri de suçlamak lazım. en kolay yol kalkıp aileye saldırmak. bazen aile suça dahil olmuyor, bunda olduğu gibi. gene de insanların inanası gelmiyor ve en basit yolu seçip çocuklarını taciz ediyorlar. halbuki yukarıda çok iyi anlatıldığı gibi kalkıp sistemi suçlasanıza? neden sistem sorgulanmıyor? bu şuna benziyor: ağabeyinden dayak yiyen ortanca çocuğun hırsını küçük kardeşinden çıkarması. ağabeyini dövemeyince küçüğü dövüyor. filmde altı çizilmese de (ki daha çok üzerinde durulmasını isterdim) 65 milyar dolarlık dolandırıcılık yapacak ve sistem bunu yıllarca ortaya çıkarmayacak, öyle mi? sistem de dolandırıcılıktan bir şekilde nemalandığı için yolun sonuna dek hiçbir şey yapılmıyor. gerçekten burada tek suçlu madoff değil. adam diyor zaten, kimse hiçbir boku sorgulamıyor. sonra "aa paramız gitti". birisi geliyor, "iki fon mu işletiyorsun? burada yanlış bir şeyler var, ben s..tirip gidiyorum" diyor mesela filmin bir yerinde ve parasını bernie'ye vermiyor. işte böyle olmak lazım. bu adam çok mu akıllı yani? hayır, ne döndüğünü bilmiyor ama şüpheleniyor ve bernie'ye parasını kaptırmıyor. herkes değil tabii ama bazıları da bernie'nin dediği gibi açgözlülükten paralarını verip bir şeyi de sorgulamıyorlar.

neyse. sonuçta film her şeyi tarafsızca aktarıyor, ha tabii ki sistemin leşliğinin altını çizmesini isterdim. bu filmden sonra the big short filmi izlenirse sistemden iyice tiksinilir. aileye döneyim. gerçekten ailenin yaşadıkları üzücü. suçlu değiller, her şeyi herkesle yakın zamanda öğreniyorlar, hatta çocukları babalarını fbi'ya teslim ediyorlar. buna rağmen linç ediliyorlar, bernie'nin torunlarına bile dava açılıyor üç beş kuruş daha kapmak için. neyse şu an merak ettiğim tek şey bernie neden insanları dolandırmaya karar verdi? film buna cevap verdi ve ben dikkat etmedim mi bilemiyorum.

spoiler
  • --- spoiler ---

daha çok belgesel tadında geçen durağan film.açıkçası adam çevresinin ve zenginlerin güvenini nasıl bu kadar kolay kazanmış merak ettim doğrusu.ben bir şeye yatırım yapacak olsam paranın miktarı önemli olmaksızın açar saatlerce makale okuyup araştırma yapardım.
    filme göre adamlar milyarlarca! doları bu adama güvenip teslim ediyorlar .gerekçe de şu :adamın cv si iyi.nasdaq başkanlığı falan filan.bu zenginleri çekecek güçlü bir sebep değil.adamın bu kadar yatırım almasının pek çok farklı sebebi olması lazım.olay bu kadar basit olamaz.
    film birazda aileyi aklama çalışması gibi olmuş.işler kopma noktasına gelince baba ailenin geri kalanına zarar gelmemesi için tüm sorumluluğu üstüne alıyor ki kim olsa aynı şeyi yapar.ben ailenin haberi olduğunu ,işler büyüyünce geri dönülmez noktada olduklarından işi devam ettirme durumunda kaldıklarını düşünüyorum.babanın ailesini sorun çıkmayacağına oldukça güçlü bir şekilde inandırdığı fikrindeyim.sorun çıkınca da o mutlu hayatlar yerini hayal kırıklıklarına bıraktı.
    bu film aynı zamanda devlet denetleme mekanizmalarının yeterince iyi işlememesi durumunda pek çok insanın dolandırılmaya devam edeceğini göstermiştir.
    filmde ki şu görseli çok beğendim:görsel
    --- spoiler ---
  • bernie madoff denen adamın duyarsız, yüzsüz, ego tavan üslubu, hala yaptıklarını açıklamaya çalışması insanın türlerini diken diken ediyor. hayatını kaydırdığı insanları, intihar edenleri, sokakta kalanları hiç düşünmüyor, onlar için üzülmüyor. hepsi açgözlüydü ondan bu hale geldiler diyor. gerçi bu tip ponzi sistemleriyle insanları dolandıranların hepsinde aynı yüzsüz, aşağılık karakter oluyor. söndürdükleri ocakları hiç düşünmüyorlar.
  • hbo'da yayınlanacak olan bernie madoff filmi. robert de niro, bernie madoff'u canlandıracak. michelle pfeiffer, kristen connolly, lily rabe, hank azaria, alessandro nivola, marko caka, göreceğimiz diğer isimler.
  • çok sıkıcı ve olamamış film.
    robert de niro ve michelle pfeiffer var diye izledim ama yok olmamış.
    zorladım kendimi sonuna kadar sabret izle diye ama maalesef sonunu getiremedim filmin.
  • deniro çizgi film çekse izlerim sözünü doğrulayan bir film.
  • yalanlar büyücüsü

bernie madoff’un yükseliş ve düşüşünü konu alan film.
  • (bkz: madoff) un buharlaştırdığı 50 milyar doları anlatıyor
hesabın var mı? giriş yap