• bagimlilik meydana getiren sarki. klibi de gondermeler saheseri. inanilmaz basarili bir is. bana ara ara yine entryler girdirtecek buraya.

edit: bir de meshur kilise korosu sahnesinde odaya girerkenki pur nesesinin aniden cokuntuye yer birakmasi da sanki toplumun uclarda yasadigini ve aniden duygu degisiklikleri yasadigini temsil ediyor.
  • bi'kaç gündür başka bişey dinleyemiyorum, hatta direkt klibini de izlemek istediğim için yaptığım her işi 4 dakika 5 saniye bölmek durumundayım. arkadaşlarımın storyleri, slack müzik grubumuz, aklıma gelen her yere yapıştırıyorum, gördüğüm herkes dinliyo.

siz zaten milyonalrca gönderme bulmuşsunuzdur da şunları da bırakıvereyim.

<3kalp.
  • şarkıyı bu kadar iyi yapan videosu bence. videosuz kesinlikle aynı etkiye sahip değil.

referanslar genelde bariz, birçok yerde de yazılmış zaten. ama kısaca:

mutlu müzik, amaçsız dans ve başından vurulan adamla beraber gerçeklere dönüş: this is america. zaten şarkının girişi, kısa bir özeti.

jim crow: glover'ın silahı tutarken verdiğii pozu, crow'un karikatürüne benzetmişler.

trayvon martin: kafasından vurulan ve gitar çalan adam çoğunlukla martin'in babasına benzetilmiş. ama değil. başka biri. yine de gönderme diyenler var. bence kim olduğu çok da önemli değil çünkü yüzü kapalı öldürülürken.

daha sonra silah dikkatlice ortadan kaldırılırken, ceset sürüklenerek dışarı çıkartılıyor.

videonun büyük bölümünde arkada kaos ve ayaklanmalar varken*, önünde glover ve çocuklar dans ediyor mutluca. sadece arka plana değil, sözlerle de denk ve tezat gelen yerler var. bazı yerlerde amele sosyal medya fenomeni danslara gönderme varken, bazı yerlerde sözlere dikkat edildiği takdirde, çocukların bu ortamlarda büyüdüklerini ve hayata devam ettiklerini gösteriyor.

tüm bunlar olurken bir ara gösterilen çocuklar*, önlerinde olanlara değil telefonlarına bakıyorlar.

charleston church katliamı: kilise korosunun kurşunlanması için genelde 2015'teki mass shooting'e benzetildi. 21 yaşındaki ırkçı dylan roof dua/vaaz sırasında 9 kişi öldürmüştü. ama daha yeni 2017'de texas'ta benzer bir olay yaşanmıştı.

mahşerin atlısı: arkada kısa gözüken kukuletalı birinin atla geçmesi buna göndermeymiş. bunu ilk izlediğimde görmemiştim. bence abartı bir yorum. dini bir sembol yerine çok daha başka bir şey olabilir.

sonracıma, glover beyimiz ot içer, arabanın üzerine çıkar. arabalar eskidirler, r&b klipleri tarzı kıro değil. kafasından vurulan dirilmiştir, gitar çalar yine.

bir "get down" gelir, james brown tarzı. dansa başlar, orda da michael jackson'dan izler var.

en son kaçar. şimdi bu kaçış için orda burda get out benzetmeleri gördüm, ama bence sonunda arka planda yaşananlar, ön planı yakalar. yani ister escapism olsun danslar ve müzik, ister coping mechanism olsun. gerçekleri gözardı ettiğin sürece, bundan kurtuluşun yok. yediğin hurma ve göt ilişkisi.

madem bu kadar yazdım şunu da yazayım. klip aynı zamanda eleştirdiği şeyi yapmakta, yani insanları müzik ve dans ile arkada olanlardan uzaklaştırıyor. birçok detay ikinci izleyişte fark ediliyor.

edit:

everythings gonna be okay bana mahşerin atlısı üzerine şu tweet'i yollamış. yapılan göndermenin incil'deki karşılığı anlatılmış tweet'te. buna göre, beyaz bir atın üzerinde ölüm ve onu cehennem takip ediyordu, yazılmış. burada atı takip eden polis, yani cehennem yorumunu yapmış.
  • saturday night live'daki canlı performansı da çok hoş olan childish gambino (veya donald glover) şarkısı.
  • zaten denecek her şey denmiş, ilk defa bu adamın bir işi bu kadar mainstream oluyor. bu çok sevindirici bir haber, adamcağız kıçını yırtıyor kaç zamandır. o yüzden başka bir açıdan bakayım dedim. donald glover aka childish gambino'nun küçük genç kızlar gibi hayranıyım.awaken my love inanılmaz iyi bir albümdü. gerçekten ilk dinlediğimde dehşete düşmüştüm güzelliğiyle, ama bu güzide işi atlanta ile beraber en olgun işi olmuş. beat, sözler, klip.. gambino her adamını bilinçli ve dikkatli atıyor. ne anlatmak istediğini biliyor, ve anlatırken usta bir satranç oyuncusu gibi çok büyük bir hikaye anlatıcılığı tekniğiyle anlatıyor derdini. hayran olmamak elde değil gerçekten.
  • ilk albümünü 2006'da çıkartmış olmasına rağmen ana akım müzik piyasasında 2013'e kadar pek bilinmeyen childish gambino'nun son 10 yıldaki yükselişini izlemek aşırı keyifliydi. liriksel zeka ve kalite olarak hep çok iyiydi fakat sound'u özellikle son iki albümünde belirgin bir şekilde seviye atladı. bu şarkı ve kliple de ünlemin altına noktayı çakmış donald.

abd'de yaşayan ya da abd gündemini takip edenlerin de farketmiş olacağı gibi çok sayıda sosyal mesaj içeren bir şarkı. bu yüzden klibini izleyerek dinlemenizi tavsiye ederim.
  • videoklip görebildiğim kadarıyla dijital değil filmle çekilmiş.

danslar, bazı yerlerdeki flowlar ile günümüz siyahi popüler kültür ögelerine de bir diss, laf sokma var.
  • amerika'yı kasıp kavuran şarkı ve onun bol sübliminal mesaj içeren video kliptir.
  • çok sayıda mesaj içeren ilgi çekici bir klibe sahip şarkı. mesajların bir bölümü şu videoda açıklanmış.
hesabın var mı? giriş yap