şükela:  tümü | bugün
 • yunanca şeref anlamına gelen "time"den türemiş bir kelime ve platon'un muhakkak ki değerli, ama fikrimce çok baygın eseri devlet'te bahsettiği yönetim şekillerinden biridir. yöneticilerin güç, şan, şöhret, şeref elde etmek, askeri zafer kazanmak gibi fani arzularının mantıklarının önüne geçtiği hallerde ortaya çıkan yönetim biçimi şeklinde izah eder bunu platon. ona göre en şahane yönetim şekli aklın temel alındığı aristokrasi'dir; timokrasi olsun, oligarşi olsun, demokrasi olsun, tiranlık olsun, hepsi aristokrasinin bozulmuş, sağlıksız türevleridir. timokrasi yine diğerleri içinde ehven-i şerdir der platon, hatta eflatun. (nerde duymuştum, nerde okumuştum, bir ünlünün anısı mıydı hatırlayamıyorum, felsefe hocası çalışıp çalışmadığını anlamak için "platon eflatun'un nesi olur?" diye soruyordu öğrenciye, neşe doluyordu sınıf öğrenci kıvranırken. çok hazin bu hatırlayamamaklar, her gece yatakta mnemosyne'ye dualar ediyorum, hiç işe yaramıyor).
 • onur-severlerin yönetimi
 • platon un devletinde demokrasi ve oligarsi arasi yonetim tarzi olarak anlatilir.. en onemli ozelligi coskunluk unsurunun baskin olmasidir yani mucadelecilik ve seref duskunlugu..

  (bkz: timokratik genç)
 • aristotelese göre bozulduğunda yani ayağa düştüğünde ya da devlet sokaktaki güruhlar tarafından yönetildiğinde demokrasiye dönüşen erdemli yönetim biçimi.
 • varlıklı kimselerin yönetimde önemli mevkilere geldiği yönetim şekli.
 • doğumdan kaynaklanan siyasal ayrıcalıkların ortadan kaldırılarak, siyasal hakların vatandaşların
  servet oranlarına göre verilmesi ne kadar paran varsa o kadar iyi bir yönetici statüsüne sahip oluyorsun. antik yunanda bir çok mevki bu şekilde dağıtılırdı.
 • sınıflandırmanın para filtresiyle yapıldığı düzen şekli de diyebiliriz. şu kadar varlığa sahip kimseler birinci sınıftır, şu kadar varlığa sahip kimseler ikinci sınıftır gibi gibi. roma cumhuriyeti oligarşik timokrasiyle yönetilmiştir mesela. böyle bir toplumda yaşamak, birinci bakış açısından ziyade üçüncü bakış açısına göre şekillendiğiniz bir toplumda yaşamak ve 'ayıp' kavramının her köşenize nüfus ettiği bir atmosferde nefes almaktır.
 • parası ya da gücü olanın yönetimde olması gerektiği düşüncesinin hakim olduğu bir siyasi yönetim şeklidir.
 • platon, ideal devletin bozulmasıyla devletin timokrasi adlı bir biçiminin ortaya çıkacağını belirtir. buna göre monark ya da aristokratların, bilgeliği ve doğruluğu önemsemek yerine, şan ve şöhrete önem vermesi ve başlıca erdemleri onur ve ün olan askerlerin iktidarı ele geçirmesiyle timokrasi kurulmuş olur.

  bu grup yalnızca kendini önemser; kendi dışındakileri yok sayar ve iktidarı şiddet üzerine kurar. zenginlik hırsını taşır. yani şiddet yoluyla iktidarı elinde tutan askerler, iktidarı kendi guruplarını zenginleştirmek için kullanırlar.

  timokrasinin askeri sınıfın erdemi olan onuru, zenginliğe tahvil etmesiyle, zenginlik biricik değer halini alır. böylece ancak belirli bir zenginlik düzeyine sahip olanlar siyasette etkin olabilir ki zenginlik ölçüsüyle iktidarı ele geçirenler, yalnızca zenginlerin dahil olabildiği, yoksulların tümüyle dışlandığı devlet biçimini oligarşiyi inşa etmiş olurlar.