şükela:  tümü | bugün
 • otobüste, metroda, asansörde, ofiste sürekli parfüm de sıkmıyorsa barışçıl yollarla uzaklaşacağım kadın.
 • kimseyi siklemeyen kadındır. nerde makyaj yapacağımın hesabını verecek değilim heralde. bi de şu var. ben bu kadına saygı duyarım zira aynasız veya göt kadar aynayla makyaj yapabiliyosa.
  sikindirik bi ruj sürmeyi makyaj yapmak sanan zihniyet bambaşka bi inceleme konusu zaten.
 • çevresinde ilgisini çeken biri yoktur,az sonra gelecek yeni kanlar için makyaj yapıyordur yada sadece içeceğini içerken rujunu yemiştir lavaboya gitmek zor gelmiştir.
 • utangaç olmayan kadındır, rahattır.
 • toplum içinde tırnağını kesen erkekten çok daha mübahtır. toplum içinde kokan, tüküren, osuran, her iki lafından biri küfür olan nadide değerlerimizle karşılaştırma dahi yapmıyorum.
 • kıçındaki kaşa göze yapmıyorsa ayıp değildir, günah değildir.
 • toplum icinde fosforlu turuncu renk oje suren kadindan daha mantikli olabilir. ama o ojeyi o dakika denemek zorundaydim. (bkz: yaptım yine yaparim)
 • bankaci olabilir misal bu kadin. kiyafet yonetmeliginde yuzunuze yakisan hafif bir makyaj yapmasi gerektigine dair bir madde vardir ve ise de hayalet gibi ya da mor goz altlariyla gitmek istemiyordur.

  bir yandan da, yolu uzun suruyordur bu kadinin. 50 dakikada varabiliyordur misal gidecegi yere. ve yolda gecen saati de degerlendirmek, evde makyaj yapmakla harcayacagi vakitte de uyumak istiyordur. ki sabahlari 15 dakikalik uyku bile nasil tatli gelir insana.

  dogaldir yani. gayet de anlasilirdir bu eylem bence. ne estetik kaygisiyla, ne de krolukla alakasi yoktur kisaca.
 • itici görünür belki ama toplum içinde deodorant sıkan kadın kadar erkeklerin zihinsel ve fiziksel gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebileceğini sanmıyorum..
 • o kadın benim. makyajdan kastım öyle sahne makyajı falan değil elbette. bir göz kalemi, ruj, allık, biraz pudra yerim müsaitse rimel. hepsi bu.

  tüm bunları otobüste uzun kırmızı ışık sırasında, servisin kalkmayı beklediği sırada, ya da oturup bir otobüs durağında gerçekleştirebilirim. tek bir an bile gocunmam. çünkü önemli olan seyahatin sürdüğü sıra değil, menzilde sahip olan görünüm bana göre. kırolukla alakası yok; kaldı ki bana göre makyaj yapan kadın izlenilesi estetiğe sahiptir. durun izleyin valla hoşunuza gider.

  daha dün mesela; akşam kursa yetişecekken otobüs durağında bu işi icra ederken yanımda 15 yaşlarında bir ergen oturuyordu, saati sordum allığımı pufpuflarken, bir saat geride olduğunu anladık. son olarak örgü saçlarımı açtım, dalgalarını güzelleştirdim, dudaklarımı son kez kontrol ettim ve aynamı kapatıp çantama koydum.

  makyaj yapmak işime yarıyosa, yapılan yerin neresi olduğu benim ilgim dahilinde değildir. rahatsız olan yüzünü öteye çevirebilir. zira yol kenarında işeyenleri gördüğümde ben öyle yapıyorum.