şükela:  tümü | bugün
 • ilkçağ'da roma imparatorluğu'nda uygulanan üçlü yönetimdir. ilk
  triumvirlik mö: 60 yılında pompeius, jullien çesar ve crassus tarafından oluşturulmuştur.
 • ittihat ve terakkide 1913 itibariyle enver,cemal ve talat in basi cekmesiyle olusan üclü yonetim durumuna verilen ad.
 • latince aslı, çoğul bir kavramdan sözettiğimiz için; triumviri veyahut triumviratus olan üçlü yönetim şekli.

  edit: triumvirate diye birşey yoktur latincede, olsa olsa ingilizcede öyle geçer.
 • ingilizcede triumvirate olan ve politik ve askeri açıdan eş güce sahip üç kişinin kurduğu güç ve çıkar ittifakına verilen isimdir.
  romadaki iki triumvirate üyeleri:
  i triumvirate: gaius julius caesar, marcus licinius crassus, gnaeus pompeius magnus
  ii triumvirate: gaius julius caesar octavianus, marcus aemilius lepidus, marcus antonius
 • triumvirlik, (latince, "tres viri", "üç adamdan oluşan") roma cumhuriyeti’nin ilanının ilk yıllarından itibaren devletin yönetim ve idare mekanizmalarının bir parçası olarak oluşturulmuş, gerekliliği mevcut devlet idaresi tarafından öngörüldükten sonra farklı yetki ve salahiyetlerle donatılmış, üç memurun bu birimlere atanmasıyla oluşturulmuş teşkilatlanma.

  antik roma'da triumvirlik :
  günümüz devlet bakanlıklarına benzeyen bu idari birimler, roma cumhuriyeti'nde devlet adına sikke basma ile görevlendirilmiş darphaneden sorumlu olanlar ile, tanrılar adına düzenlenecek şölen ve adak merasimlerinin düzenlenmesinden veya devletin mali işlerinden sorumlu olanlar gibi bir çok alanda devletin emir kuvveti altında görev yapan idari mekanizmalar olarak karşımıza çıkmaktadır. bunlar doğrudan hükümet kontrolünde görev yapan teşkilatlanmalardı. resmi memurların üçlü gruplar halinde atanmasıyla oluşturulmuş bu birimler bazen bir organın yönetimini üstlenen bazen de kendisinden daha yüksek bir kurumun danışma mercii veya görevlere yardımcı olma vazifesini üstlenmişti.

  kaynak: wikipedia
 • türkiye versiyonu ise troyka ismiyle kemal derviş, hüsamettin özkan ve ismail cem tarafından denenmiş girişim başarısızlığa uğramıştır.
 • üçlü yönetim anlamına gelen ve triumvira olarak da geçen, ittihat ve terakki'nin talat paşa-enver paşa-cemal paşa iktidarını anlatmak için kullanılan siyasi terim. roma imparatorluğu'ndan çıkma bir kavramdır.
 • julius caesar'ın diktatör olmadan önce nüfuz elde edebilmek için kuruluşuna öncülük ettiği oluşumdur. truimvirlik sürecinde marcus licinius crassusve gnaeus pompeius magnus, caesar'ın giderek güç kazandığını fark etmesi üzerinde kendisinin yeniden konsül olarak seçilmesini engelleyerek roma siyasetinden uzaklaştırmaya çalışmışlardır. ancak bu hamle kendilerinin sonunu getirecek olan caesar'ın yükselişi ile sonuçlanmıştır.
 • roma cumhuriyet dönemindeki triumvirliklerin ilki (caesar, crassus, sulla) gizli bir siyasi oluşum idi. bana göre biraz talihsiz bir oluşum. zira doğu'ya giden crassus orada iken ölmüş idi. böylece birinci triumvirlik dönemi kapanmıştı. ikinci triumvirliğin ise gizli kapaklı yapılmasına mahal verilmeden tabiri caizse gündüz gözü oluşturulduğunu görüyoruz. octavianus, lepidus ve m. antonius tarafından. hatta ikinci triumvirlik ilkinden çok daha uzun sürmüştü. bu triumvirlik ise antonius ile octavianus'un muharebeleri neticesinde nihayete kavuşmuştu. velhâsıl triumvirlik, birlikten kuvvet doğar lafının mücessem hâli idi. sonrası için denecek tek bir söz vardı:*