şükela:  tümü | bugün
 • trt'nin yeni açtığı klasik türk müziği / türk sanat müziği radyosu.

  --

  açmaz komaz olaydı da son açışı olaydı.
 • "trt'nin, klasik türk mûsıkîsi yayını yapan, trt nâme ismindeki yeni radyo istasyonu" diye tanımlanmış ve akabinde ismi trt tsm olarak değişmiştir. gelgelelim bir iki gün sonra nâme ne hikmetse nağme olmuş ve yeniden ismi değişerek bir anlamda ilk haline rücu etmiştir. trt nâme'nin trt tsm olmasını hadi bir derece anlarız fakat sonra tekrardan -bir harf değişikliği ile- trt nağme'de karar kılmak nedir doğrusu izaha muhtaç. neyse efendim buradan yetkililere "hüznüm ferahfezâ, sabrım hicazkâr, meşrebim meşkimle oldu bîkarar" isimli eseri armağan eder, saygılarımı sunarım!

  buyrunuz bu da linkidir:
  http://www.trt.net.tr/…nasayfa.aspx?kanal=tsm&slv=0
 • pek güzel pek süper bir radyo olmuştur. habersiz, konuşmasız sadece müzik üstelik de kaliteli müzik.
 • internet haricinde, fm bandından radyo aracılığı ile dinlendiğinde yayın kalitesinin oldukça düşük olduğu görülür. mübalağa olmasın fakat, taş plaklardan daha cızırtılı bir yayın kalitesine sahip olduğunu söyleyebiliriz. bu durumun trt'nin düşük güçteki vericileri ile alakalı olduğunu sanıyorum. trt'nin sürekli yeni radyo ve tv açma gayreti güzel bir durum fakat 100 senelik rayların üzerinde hızlandırılmış tren denemesi akıbetiyle neticelenmemesi için bu işleri yaparken altyapısını geliştirmesi gerekiyor. bu kadar lakırtıdan sonra fm frekanslarını verebiliriz:

  ankara çankaya dikmen 107.8
  istanbul çamlıca çamlıca 101.6
  izmir karaburun karaburun 88.7
  mersin kocahamzalı kocahamzalı 102.1
  antalya sarıçınar sarıçınar 92.1
 • (bkz: trt türkü)
 • ankara'da fm 107.8 frekansını kardeşi trt türkü'ye devredip fm 102.8'e taşınmış huzur kaynağımız.

  http://www.trt.net.tr/…lkodu=06&tur=false&il=ankara
 • trt nin yıllardır birikmiş arşivinin sonunda güzel bir işe yaramasını sağlamıştır

  trt sanatçılarının seslerinin gerçekten güzel olduğunu ayrıca da tsm eserlerini, bir koro tarafından söylenişinin ve enstürmanların herhangi bir düzenleme yapılmadan hep beraber ses verişinin o eserleri katlettiğinin çok güzel ispatlarını yapmaktadır.

  tamam koro halinde müzik yapmak, müzisyen ve sanatçıların istihdamını sağlayıp bir anlamda sanata destek oluyor ama eseri katletmenin bestekar ve güftekarların kemikleri gerek mezarda gerek hayatta sızlatmanın alemi yok efendim

  bir de günümüzde yayının kendisi kadar da reklama giren radyolar olduğunu düşününce bu radyonun reklamsız yayını insana kendini cennette hissettiriyor
 • trt'nin kadrolu sanatçılarıyla sürüyor bu aralar; test yayınıdır, geçer diye umuyoruz, çünkü ben sanat müziğinin pirlerini dinlemek istiyorum. yabancısı olduğumuz bir müziğin 'malumatına' ermek için yardımcı değil henüz; kaseti takmış, stüdyoyu terk etmişler sanki. ahmet rasim küçükusta da söylemiş:

  "senenin bantları dönüp duruyor.

  oysa trt’ nin elinde tozlu raflarda sabırla bekleyen ve dünyada eşi benzeri olmayan bir hazine var. müzehher güyer, nevin demirdöğen, ekrem kongar, ayten zenger, cevdet bolvadin, mülkiye toper, rahmi sönmezocak, mediha demirkıran, şükran özer, rıza rit, recep birgit, sevim deran, özdal orhon, arif sami toker, mustafa çağlar, radife erten, ahmet üstün, sadi hoşses, necmi rıza, feriha tunceli, afife edioboğlu, mualla mukadder, perihan altındağ, safiye ayla, hamiyet yüceses, sevim tanürek, neşe can ve daha kimler… onlara uzanacak bir eli bekliyor heyecanla.

  ikincisi, trt nağme adeta aç insanların yemek masasına çarşıdan pazardan yiyecek namına sebze, meyve, et, süt, yağ, yoğurt, şeker… ne varsa paketleri ile olduğu gibi koyup ‘alın yiyin bunları’ demekten farklı bir iş yapmıyor.

  bir bant dönüyor ama okuyan kim, çalanlar kimler, ara taksimini kim yapıyor, çalınan eserlerin bestekârı, güftekarı kim bildirmek gerekir. bu, hem eseri yaratan ve yorumlayanlara saygının bir gereğidir; hem de trt’ nin eğitim vazifesinin bir icabıdır. babam da bantları arka arkaya koyup çalar."

  edit: bu entry 2009'da kalsın. 2010'a hoş programlarla başladılar.
 • arşivden mikrofona isimli hoş bir programa sahip nevi şahsına münhasır bir radyo. program, her sabah 10'da başlar 10:30'da biter. cıngılındaki sesler muazzamdır. o sesleri aramama rağmen mamafih bulamamışımdır. bir yardımcı olundur. lütfendir.
 • bu kanalı dinlemek için winamp'ın play url kısmına mms://95.0.159.133/tsm yaz, tıkla, winamp'ine gelsin.

  (bkz: hizmette sınırı mınırı tarumar etmek)