• felsefedir efendim.
    yıllar önce mantık felsefeden ayrılmıştır.matematiğin temelinde mantık vardır.sonra bakmışız dünyadaki çoğu olguyu matematikle açıklayabiliyoruz.böylelikle bilim matematiği kullanarak gelişmiştir.bilimde belirli bir birikimden sonra "yav hacı biz bunu nasıl manipüle ederiz" diyen insan oğlu teknolojiyi geliştirmiştir.
  • adım adım gidecek olursak:

bilimlerin temeli felsefedir. bilimin felsefeden bağımsızlığını kazanması çok yeni bir hadisedir. rönesans'la başlar.

felsefenin temeli ise -saçma gelebilir ama- mitolojidir. yunan felsefesini yunan mitolojisinden bağımsız düşünemezsiniz. thales'le başlayan süreçte yunan düşünürleri mitoloji'nin verdiği cevaplarla tatmin olmayarak tanrı'lardan bağımsız bir açıklama yapma yoluna gitmişlerdir.

mitolojinin temelinde ise insanın dünyayı ve hayatı anlamlandırma çabası vardır. yani politik bir cevap olacak ama bilimlerin temeli meraktır.

insan bu merakını önce ilkel bir şekilde mitoloji ile gidermiş, o yetmediğinde felsefe yapmış, daha sonra da bilimsel ve teknolojik döneme geçmiştir.
  • bilginin doğrulanması ve aktarılması.

bu kadar basit. tarih, fizik, matematik, siyasal bilimler hepsi bu şekilde çalışır.

fatih sultan mehmet zamanında bir astronom atomlar8 çözmüş olsa bile aktaramadığı ve/veya doğrulatamadığı için bir önemi yok.
  • tartışmaya açıktır. ancak binlerce yıldır bilimsel çalışmaları finanse eden en önemli husus insanoğlunun silahlanma tutkusudur.
  • gözlem, denenebilirlik ve kabulleniştir.

felsefe diyenler olmuş. felsefe bilimin temeli değil çıkış noktasıdır.
  • gastronomi 'dir.

yediklerinden zevk almayan biri bilimsel bir diğer üretmiş olsa bile kesin bir yerlerde güdük kalmıştır.
  • (bkz: how)
  • merak ve felsefe.

ilk bilim adamı ve filozof kabul edilen thales, her şeyin kökeninin su olduğunu ortaya atarak, m.ö. 6. yüzyılda “tanrılardan bağımsız olarak dünyayı anlama” serüveninin fitilini ateşlemiştir.
  • merak.
  • insandaki şüphe ve merak duygusudur.
hesabın var mı? giriş yap