• evladı 18 yaşına geldiği zaman evden atmayan ya da masrafa katkıda bulunmasına zorlamayan, evlenirken a' dan z' ye her ihtiyacını karşılayan ve düğününü yapan, askerdeyken harçlığını gönderen, boşandığında büyüdüğü evine geri dönmesi halinde ona kucak açan, ağır hastalandığında tedavisi uğruna evini arabasını ve her neyi varsa satan, emekli ikramiyesi ile evladına ev alan, çocuğunu okutmak için "ceketini satan", ya da okutamadığı için kendini asan (mesela bir simitçi vardı) kişiler türk ailesine mensuptur. bunları yapmayan kişiler de amerikalı aileye tabii olabilir, alman ailesi de olabilir sanki.
  • konu cinsel eğitim ve öznesi de babalar olduğunda büyük farklılıklar çıkıyor ortaya gördüğümüz kadarıyla. yok lan, amerika falan görmedim; filmlerden öğrendik az çok bir şeyler. amerikalı ailede görülelen, kalender, hoşgörülü, barbeküsever, çim biçme makinası sahibi baba figürüdür genellikle. takdir edersiniz ki türk babasının ne samimiyetini, ne zekasını, ne de kızgınlığını alabilmiştir.

- canıtın endırsın... gel buraya genç adam.
    + efendim baba, bir sorun mu var?
    - hayır evlat... umm. sadece bazı şeyleri konuşmak için doğru zamanın geldiğini düşündüm.
    + dinliyorum baba.
    - anneni nasıl tavladığımı anlatmış mıydım sana evlat?
    + baba lütfeeen. yine başlama. bin kere anlattın. 63 yazında, corciya parkında bir kır gezintisinde tanışmıştınız.
    - hahah! bravo evlat. iyi bir hafızan var. peki ilerisini merak ediyor musun?
    + nasıl yani baba?
    - nasıl dünyaya geldiğini genç adam. merak etmiyor musun?
    + anlayamıyorum baba?
    - evlat. nasıl doğduğunu merak ediyor musun?
    + etmiyorum baba. annem seks hakkında her şeyi anlattı.
    - anlattı mı? cisıs krayst! peki kafana takılan bir şey var mı?
    + hayır baba..
    - hahah peki genç adam. o zaman şimdi gidebilirsin.
    + sağol baba.
    - bu arada sakın korunmayı unutma seni koca budala. hahaha!

bunun gibi bir diyalog ülkemizdede yoktur. şahsen böyle bir cinsel eğitimi ailemden almadım, alanı da bilmiyorum. sormayın bana nasıl bir şeydir ebeveynle seks hakkında konuşmak. ki allah korusun konuşmasınlar bi zahmet. ama alan varsa çok merak ediyorum. ben eğitimimi mahallemizin abisi hakan abi ve eve sokamadığı için bodrumda sakladığı playboy dergilerinden öğrendim.

görüyorum bazen, pedagogun birisi çıkıyor ve “eğer çocuğunuza bu eğitimi vermezseniz bıybıybıy olur. ileride gelişimi bikbikbik olur. konuyu kavrayamaz, sevgilisi olmaz, çükünün yerini bulamaz vs” gibi ileri geri konuşuyor. şimdi, ailesinden böyle bir eğitim almayıp konuyu kavrayamayan var mı aranızda? muhtemelen yok. yani çocuğunuz olsa ve yirmi yaşına kadar ona ”seni leylekler getirdi” deseniz ve bir leylekle baş başa bıraksanız, iki tane de mum yaksanız, bir de inceden bir müzik koysanız içgüdüsel olarak çocuğunuz leyleğe çakmaya çalışacak. çocuğun hayvanlığı değil, bu böyle...

velhasıl, bu eğitimi her insan evladına tam anlamıyla verecek kişi ve kişiler var. bakmayın siz o çok bilmiş pedagoglara. asıl bu işi ebeveynle konuşmak kişide sarsıntı ve travma yaratır. zira o zamana kadar kafanda yarattığın baba figürünün mahalledeki arkadaşın gibi konuşması insana garip gelir. zaten türk babası ”anneni şöyle tavladım”, “sen şöyle doğdun, o gece şöyle şöyle oldu” demez. en fazla şöyle bir diyalog geçer.

- hamdi, gel buraya evladım.
    + baba bilgisayar oynuyorum bi saniye, gelcem şimdi.
    - gel lan buraya, kırarım o ekranı kafanda şimdi.
    + pardon baba. geldim.
    - otur şöyle yanıma, ciddi şeyler konuşcaz şimdi.
    + peki baba.
    - oğlum, kızlarla aran nasıl?
    + öhm... iyi baba.
    - aferin. peki kuş ötüyo mu?
    + n-ne?
    - evladım anlamamazlıktan gelme kuş ötüyo mu, ötmüyo mu?
    + eee, baba...
    - lan konuş işte. kamışa su yürüdü mü?
    + eee. aslında yani. eee. şöyle yanii. ee. şey. evet baba.
    - hahaha! keraneci seni. şimdi hadi git odana. bu arada abdest almayı da unutma. cenabet cenabet gezme evin içinde kafanı kırarım.
  • aklıma "türk malı vs married with children" örneğini getirdi.
    bu arada kesinlikle dizi karşılaştırması değildir. al bundy filozoftur.
  • demografik olarak : amerikan ailelerinin %28'i boşanmış, çocuğun tek ebeveyn (genellikle anne) ile beraber yaşadığı ailelerdir. (kaynak: us census bureau), türkiye'de bununla kıyaslanabilir bir oran mevcut değildir.
  • türk ailesi çocuğu ile tatile gittiğinde "iki dakka bi yüzüp güneşlenemedim senin yüzünde beee. git kendi başına oyna" gibi ifadelerle çocuğu azarlayıp gönderir.
    amerikalı aile çocuğu ile tatile gittiğinde bütün gün onunla oynar, birlikte yüzer, aktivitelere beraber katılır, cesaret isteyen aktivitelerde onu cesaretlendirir vs.
  • türk ailesi amerikaya dair bilgileri ondan bundan yalan yanlış öğrenir.çocuğunada böyle öğretir.çünkü dünyada pembe götlü ve sütten çıkmış ak kaşık sadece türkler vardır.onunda dışında bütün batılılar öcüdür.mesela amerikalılar sokakta komşusunun kaynına kayar falan.sonra türk ailesi bulunduğu ilin sınırlarından bir defa bilemedin iki defa çıkmıştır ama komple amerikan sosyal kültürünü bilir.ingilizce'ye dair en ufak bilgisi olmasa bile komple o halkın kültürünü yalamış yutmuştur.
    abd ailesi ise malum...
hesabın var mı? giriş yap