• ne dediği, nasıl yorumlar yapacağı üzerinden hayatımızın sikertilmesine neden olmuş, illuminati kıvamlı şey.
    kim ulan bu erol egemen ve elalem?
    elalem ne der? ne bileyim amk.
    oraya gitme söz olur, bunu yapma göz olur.
    kimden olur? elalem.

çıkın lan ortaya. tüm gençliğimiz gitti, bari yaşlılığı kurtaralım.

bana güveniyor, çevreye güvenmiyor. çevre kim? elalem.

her müsibetin altında bu var, ben söyliyim.
  • dün akşam farkettiğim üzere bu yapı annem. bizzat kendisi. ve ilginç bir şekilde herkes istediğini yapsın dedikten yaklaşık 12 milisaniye sonra, onun keçi sakalı, bunun dövmesi, kaşındaki piercingi falan diye giydirmeye devam ediyor. anne sanane dediğimde herkes ne yaparsa yapsın diyor ama yargılamaya içerden veya dışardan devam ediyor.
    bu kadar çelişki sahibi bir insanın evladı olarak tutarlı olamamamı onun bana devrettiği genetiğe yıkarak, elalem junior olarak tüm enerjimi insanları yargılamaya kanalize etmeye karar verdim. ama üşeniyorum.
  • kimdir, nerede yaşamaktadır tam olarak bulunamamış yapıdır. ne zaman neye laf edeceği kestirilemeyen, insanın özgürlüğünü baltalamak için kurgulanmış bir tarikat yapılanmasıdır, bir nevi illuminatidir.

bu elalem aslında kimseyi gerçek anlamda umursamaz, ama pek çok insan için sol omuzunun üzerinden sürekli izlendiği hissi yaratan, kötü ruh gibi bir şeydir. ve kişi ne yaparsa yapsın, her halta laf etmeye devam edecektir.

ben umursamıyorum, bir yerimden bir şey de eksilmedi. tavsiye ederim, siz de umursamayın…
  • bireyselleşememiş toplumlarda hala sınırları muğlaklaşmış kabile halinde yaşayan ve yazılı olmayan teamülleri baz alarak peydah olan farazi bir komündür.

genel olarak refah seviyesi düşük olan, dayanışmaya daha bağımlı toplumlarda etkinlik seviyesi artar.
  • okuduğu bölümü, yaptığı işi, evlendiği insanı bile elalem ne der baskısı altında tercih eden milyonlar var bu ülkede. tek kelimeyle korkunç.
  • insanların düşünce ve yaşam özgürlüğünü, yaşam alanındaki huzuru ve rahatlığı sikip atan, tahminen akraba,konu komşu,iş arkadaşlarından oluşan ve tam olarak kimler olduğu bulunamayan yapı. karşılarındakinin birey olduğunu umursamaz, her konu hakkında laf söz etme ve karar verme yetkisine sahip olduğunu düşünür. aslında kimseyi sallamaz ama sırf birşeyler söyleyebilmek için gözü hep milletin üstündedir bu oluşumun.
    girmeyin o hapishaneye arkadaşlar. herkesin bir sınırı var.
  • daha önce dediğim gibi, uç vakalar hariç üst yapı, hapishane, baskı vs'den çok bağımlılık var:

onay bağımlılığı.

mahalle, elalem vs sadece bu yüksek derecede bağımlılık yapan maddenin torbacısıdır. bu bağımlılığı yenmek yine size kalmış.

şaka falan değil, onay bağımlılığı belki de eroin bağımlılığından daha ağırdır. ama sonunda (dediğim gibi uç vakalar hariç) ölüm yok.
  • dedikodu mekanizmasıdır. insanlar kendileri de bu mekanizmaya dahil oldukları için, başkalarının da kendileri hakkında nasıl dedikodular yapabileceklerini tahmin edebiliyorlar. kişi kendinden bilir işi.
  • her toplumda olan yapının bizde evin, hatta yatak odasının içine kadar girmiş halidir.
  • her zaman toplum sizi şekillendirmesin biraz da siz onu şekillendirin. ailem mahalle baskısını, elalem ne der kaygısını inanılmaz boyutlarda yaşardı öyle ki ablam her gün istanbul-kocaeli arası gisip gelerek üniversite okudu. ancak putları yıkmalıyız. "elalem çocuklarını/kızlarını yurtdışında okutuyor, elalem şunu yapıyor, elalem, elalem, elalem..." ve mekanizma tersten işlemeye başlar. ebeveyniniz zorunlu bir empatinin içinde bulur kendilerini, belki de empatinin ne demek olduğunu bilmeden. görürler ki farklı şartlara sahip, farklı tecrübeleri yaşamış, farklı insanlarız.

illa çocuklarımızdan başlamak zorunda değiliz değişime. biraz mücadele
hesabın var mı? giriş yap