şükela:  tümü | bugün
 • birçok ırkın sentezi olan türkiye halkının isimlendirilme şekli. bazı vatandaşlar bu sentezin içinde olduklarını anlamadıkları için kendilerine türk, çerkez, kürt, rum diyerek saf ırk olduğu düşünü görmektedir. ama türkiyemizde saf ırk ne yazıkki yoktur. bunu daha önceden ön gören mustafa kemal atatürk ayrımcılıkları engellemek için türkiyede yaşayan her vatandaşa ırk, din, dil ayırt etmeksizin türk demiştir. fakat bazı yozlaşmış insanlar bunu yanlış anlayarak ırkçı bir propaganda olduğunu düşünüp bu kelimeyi türkiyeli olarak değiştirmiştir.
 • alt kimlik olusturma cabalari icerisinde uydurulmus, ulu onderin bize anlatmaya calistiklarindan hicbir sey anlamamis insanlarin kullanmak icin kastiklari terimdir. zira kendisi zamanin butun kaliplasmis gorusleri parcalayip azinliklara gayet acik ve net "bakin biz su ve bu sebeplerden dolayi aslinda ayni butunun bolunmez parcalariyiz" diyerek butun yurdum insanlarini kucaklamis, onlari siniflandirmamistir. bugun ise bazilari neredeyse bir asir once kurulmus ve bircok medeni ulkenin yakalamak icin yirtindigi bu guzel dengeyi golgelemek istemektedir.

  kisaca turkiyeli yoktur, turk milleti vardir. daha da iyi aciklamak gerekirse, turkiyeli ermeni gibi bir tanimlama olmamalidir. ermeni asilli turktur o bizim icin. bizden bir parcadir, bu milletin onemli bir degeridir, kulturudur.
 • birileri tarafından bilinçli olarak ortaya atılmış; ayrımcılığı ortadan kaldırmış gibi görünen aslında ayrımcılığı körükleyen bir söylem. türkiye'de yaşayan insan topluluğuna türk milleti denilmektedir. bunu başka yollara çekip kompleks haline getirmenin bir manası yoktur.(bkz: begenmeyen dinlemesin)
 • bu sifati kullanan insanlar yok dedemin dedesi arnavutmus yok annemin gorumcesi cerkes imis de derler. oglum adamlar 100-200 yil once cikip gelmisler, turklesmisler, sen hangi dili konusuyon, demek lazimdir. kesinlikle az gelismis ulkelere mahsustur. ayni kimlik arayisi kimi 3. dunya ulkelerinde de gozukur; benim derdim dille mille degil hoca irksal sorunlarim, takintilarim var arkadasim demenin kisaltilmis halidir.
 • mesela, halen anadili türkçe olmayan ve bu durumun devamını bilinçli bir şekilde ve doğal olarak "arzulayan" bir takım "türklerin" kendilerine türk yerine denmesini tercih edebilecekleri bir adet sözcüktür. türk kelimesinin anayasada öyle yazıyor diye gerçekten bütün türkiye vatandaşlarını temsil etmediği devlet politikalarıyla tescil edilmiştir. anadil yasaklarını filan geçelim, mesela türkiye cumhuriyeti devletine göre kuzey ırakta devlet kurmaları savaş sebebi olanlar, yukardaki tanıma göre "soydaş" kabul etmemiz gereken kürtlerdir, "hakiki soydaş" türkmenlerin korunması ise birinci önceliktir. bu konuyla ilgili olarak boş olmayan, ilginç bir-iki bakınızı vermeden geçmemek gerekiyor:
  (bkz: güneydoğuda yaşayan vatandaşlarımızın soydaşları)
  (bkz: soydaş)
 • cografi kimlik
 • geçtiğimiz günlerde hadi uluenginin hürriyetteki köşe yazısında avrupadan da örnekler vererek desteklediği kavram.
  doğru mudur değil midir tartışması tamamen ayrı bir konu olmakla beraber bunu ilk siyaset ajandasına taşıyan boşbakanın kullanımıyla türkiyeli olmak ne kadar istenir ve ne kadar doğru bir tanımlamadır?o noktada benim şahsi kanaatim benim katılmadığım ve milliyetçi olmamakla beraber türk denmesini tercih edeceğimdir.rasyonel ve realist tanımlamalar çerçevesinde kabul edilebilir bir tanımlamadır lakin...
 • vatandaşların devlete gonullu olarak baglanmalarını saglamak ve azınlık sorununu çözmek amacıyla atılmış ilk adımlardan biri sonucu türk yerine türkiyeli kullanmak.ırk temeline değil kültürel temele dayanarak vatandaşlık bagı saglamak için kullanılan sozcuk
 • son gunlerin gundem geyigi. adanali veya izmirli dercesine tc vatandaslarina 21. yy usulu politically correct "ne mutlu turkum diyene" dedirtilmesidir. iyi de, turkiye kelimesi turklerin ulkesi demek iken, neden bir tane daha taki ekleyerek boyle anlam yoksunu bir kelime peydahlandigi akillara durgunluk veriyor. bir yandan turkiye vatandaslarinin tamami turk'tur, diger yandan farkli kokenleri, degisik orf, adet ve dinleri de bu ulkenin tadi ve zenginligidir. ne irkcilik yapilmali, ne de herkese ayni uniformayi giyen erat gozuyle bakilmalidir.

  epey zaman sonra bir açıklama editi: bu yazıda "türk" kelimesi anayasal, yani "türkiye cumhuriyeti'ne vatandaşlık bağlarıyla bağlı kişi" anlamında kullanılmıştır; bir kere bile orta asya steplerinden bahsedilmemiştir.

  daha bile sonra edit: iç ve dış düşman üzerinden (kavga ve kaostan) ekmek yiyen faşist idareler ayrımcılığı öyle bir yere getirdi ki, baya baya kolay manipüle edilen kabileler haline geldik. ortak anlayış, saygı, huzur ve rasyonellik bir kenara atıldı gitti. ortak t.c. pasaportumuz pahalı çöp, grisi de şaibeli..