• muhtemelen bir çoğu torun sahibi olmuş nesildir.
  • çok da geriye gitmeye gerek yok. sanırım 1997 yılının eylül ayıydı. türkiye'de uçuşlarda sigara yasağı başlayalı birkaç yıl olmuştu sanki.

avioimpex'le üsküp'ten istanbul'a geliyordum. uçağın ön kısmı sigarasız, arka kısmı sigaralıydı. biz de geç kaldığımızdan sigaralı kısımda yer bulabilmiştik. yanımdaki astım hastası hocam yol boyunca beter oldu. tam panik olacaktım ki vardık.

hey gidi be. avioimpex'i de görmüşüm ya şu hayatta.
  • istanbul havayollari ile ucmus nesildir. 97 de uctugumda -6. sinif tatili- dayimla birlikte sigara icilebilen koltuklardan istemistik yerimizi.
  • yaşlı olduğu yüzüne vurulan nesildir :(
  • uçaktaki diğer yolcuların solunum yolu hastalıklarından korunmuş nesildir.
    şöyle ki: uçaklarda sigara içildiği zamanlar, güçlü havalandırma sistemi ile birlikte sigara dumanı havalandırma kaanllarına alınıyordu.
    bu havalandırma kanallarındaki ızgaralar da bu sigara dumanı ve tortusu ile bir nevi sünger görevi görüyordu.
    bu nedenle, insanların solunum yollarından çıkan hava, bu süngerimsi tabaka da tutuluyor ve virüsler havalandırma kanallarında kalıyordu.
    ancak sigara içmek yasaklandıktan sonra, bu havalandırma kanallarında virüsler serbest dolaşım hakkına sahip oldu.
    sigara içilmeyen dönem, tüm uçakta engelsiz hava sirkülasyonu sağladı, kötü yanı da bu virüslerin taşınması oldu.
    ha, sigara içilmesi daha mı sağlıklıydı, diil tabi.
    konu o diil zaten.
  • bu nesilin zamaninda iller arasi yolculuklarda kadinlar arka tarafta erkekler on tarafta oturur otobusun ortasina da kara carsaf cekilirdi.

saka lan saka. 2013 yilinda gordum ben bu otobusu bir kapadokya turunda. islamci kesim kapadokya turu yapiyordu haremlik selamlik. bizim otobus yanlarindan gecince de isigi kapatmislardi icerisi gorunmesin diye. hahaha.
  • 1966 yılında çekilmiş bir fotoğraf.

http://i.imgur.com/3akvjvv.jpg
  • şu ana kadar açılmış en iyi efsanevi nesil başlığı. net.

(bkz: mad men)
  • pegasus'ta hala içebilirsiniz, parasını vermek koşulu ile.
  • işte yapamadan öleceğim bir şey daha. ula dünya'ya dışarıdan bakarken sigara içebilmek çok iyi hissettirirdi herhalde.
hesabın var mı? giriş yap